awaria klimatyzacji

Klimatyzacja to urządzenie elektroniczne, które wymaga regularnego przeglądu oraz konserwacji. Prawidłowa praca klimatyzatora wpływa pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji przedłuża żywotność sprzętu oraz gwarantuje jego wydajną pracę przez długi czas. Awaria klimatyzacji to częsty problem z jakim zmagają się jej użytkownicy. Ze względu na to, że klimatyzacja nie należy do najtańszych elementów wyposażenia domu, warto o nią dbać, aby uniknąć dodatkowych kosztów w postaci usterek. Jak eliminować ryzyko jakiejkolwiek awarii klimatyzatora? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii? 

Awaria klimatyzacji – jak o nią dbać aby uniknąć naprawy?

Aby zachować długą żywotność klimatyzatora, nie można zapominać o regularnym serwisowaniu urządzenia. Zauważenie nawet najdrobniejszych zmian w działaniu może pomóc uniknąć poważnych kosztów związanych ze skomplikowanymi naprawami. Klimatyzacja wymaga stałej opieki serwisowej, gdyż tylko wtedy jest w stanie spełniać swoje przeznaczenie. Nieprawidłowo funkcjonujące urządzenie zwykle zwiększa zużycie prądu, co prowadzi do większych kosztów. Aby tego uniknąć, konieczne jest korzystanie z fachowej usługi serwisowej, która zadba o to, aby sprzęt służył bezawaryjnie przez długie lata. Najczęstsze problemy klimatyzacji to:

  • awaria klimatyzacji oraz jej części elektronicznej – skok napięcia zwykle powoduje, że klimatyzator nie chce się włączyć. System diagnostyczny pozwala zlokalizować błąd urządzenia,
  • zabrudzenie filtrów powietrza – przez to może wzrosnąć pobór mocy,
  • brak drożności przewodów odprowadzających parę wodną – wiąże się z zanieczyszczeniem klimatyzatora,
  • nieodpowiednia ilość czynnika chłodniczego w układzie – zwykle wynika z nieszczelności, sprężarka może ulec spaleniu.

Awaria klimatyzacji – najczęstsze objawy

W przypadku klimatyzatora pojawić mogą się nawet drobne usterki, które początkowo nie dają jednoznacznych objawów. Zwykle obniżają one efektywność pracy klimatyzacji. Do najczęściej występujących objawów, których nie da się pominąć, zalicza się przede wszystkim głośną pracę urządzenia. Wydobywanie się dymu lub spalenizny to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Niepokojąca może być także cieknąca woda z parownika. Na uwagę zasługuje również brak efektywności pracy klimatyzatora. Niektóre modele, szczególnie te nowoczesne posiadają funkcję autodiagnostyki, która samodzielnie informuje o awarii. Jest to jednoznaczny sygnał do tego, że konieczna jest pomoc serwisanta. Klimatyzatory należą do sprzętu z częściami elektronicznymi, które oczywiście mogą ulegać awarii. Uniknięcie usterki jest możliwe pod warunkiem regularnego serwisowania. Zwracanie uwagi na drobne nieprawidłowości pracy urządzenia pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji. 

Najczęstsze okresowe konserwacje klimatyzacji

Okresowe konserwacje klimatyzacji powinny obejmować m.in. wyczyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, odgrzybienie parownika i skraplacza, sprawdzenie poprawności działania i parametrów pracy, sprawdzenie instalacji odpływu skroplin. Serwisowanie klimatyzacji to obowiązek użytkowników sprzętu, którzy powinni zadbać o wykonywanie regularnych przeglądów. Obowiązkowej konserwacji wymagają wymienniki ciepła, które często pokrywają się pyłem, bakteriami, czy zanieczyszczeniami. Oczyszczeniu podlega także filtr oraz taca skroplin, która jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni. Bakterie mogą także znaleźć swoje środowisko na wentylatorze nadmuchowym parownika. Częstym powodem awarii klimatyzatora jest zapchanie wentylatora. Podczas przeglądu serwisant powinien także zwrócić uwagę na chłodnicę oraz skraplacz. Awaria klimatyzacji zwykle zaczyna się od nieprawidłowej pracy systemów elektrycznych, są to: czujniki, sprężarka, turbina, zawory i cewki oraz silnik wentylatora. Serwisowanie klimatyzacji domowej wykonywane przez profesjonalnych serwisantów gwarantuje pozytywny wpływ urządzenia na zdrowie. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czyszczenie tacy

Czyszczenie tacy skroplin to jedno z podstawowych działań, jakie wykonuje się podczas przeglądu czy konserwacji klimatyzacji. Dlaczego? Taca skroplin to element klimatyzacji, który odpowiada za to, aby woda będąca w obiegu, nie stała w miejscu. Zanieczyszczenia znajdujące się na tacy skroplin są idealnym miejscem do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Bardzo często doprowadzają one do samoistnego zatykania się instalacji skroplin. W wyniku tego, dochodzi do przelewania się wody z klimatyzatora na zewnątrz. Cieknąca woda z klimatyzacji to jeden z głównych sygnałów, oznaczających nieprawidłowe działanie urządzenia. Tacę można systematycznie przemywać gorącą wodą w celu zabicia wszelkich drobnoustrojów. Można tego dokonać również za pomocą odpowiedniego środka bakteriobójczego. Innym sposobem na zachowanie czystości tacy skroplin jest umieszczenie w niej kostki bakteriobójczej, która stopniowo rozpuszcza się, uwalniając substancje grzybobójcze i bakteriobójcze. 

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych

Aby awaria klimatyzacji nie była zaskoczeniem należy przeprowadzić czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz dysponować specjalistycznym sprzętem, który dostępny jest do użytku wyłącznie profesjonalistom. Szczotka z mechanizmem obrotowym wprowadzana jest do klimatyzatora, usuwając z niego wszelkie nieczystości. Eliminuje nie tylko cząsteczki pyłu, czy kurzu, lecz także tłuszcz. Oczyszczenie filtra jest niezbędne do zachowania prawidłowej pracy urządzenia. Tłuszcz znajdujący się w przewodach klimatyzacyjnych eliminowany jest za pomocą suchego lodu, który ulega rozpyleniu. Serwis do napraw klimatyzacji zwykle po oczyszczeniu i konserwacji klimatyzatora, wykonuje również dezynfekcję urządzenia, po to, aby zapobiec rozwojowi kolejnym drobnoustrojom, które wpływają na jakość chłodzonego powietrza. Niektóre czynności nie sprawiają większego problemu i można je wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak wolisz oddać sprzęt w ręce fachowcom, skorzystaj z usługi serwisowej.

Odgrzybianie klimatyzacji

Awaria klimatyzacji często wynika z jej zanieczyszczenia. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej do jej odgrzybiania stosuje się odpowiednie preparaty chemiczne. Jedną z metod odgrzybiania klimatyzacji jest wykorzystanie środka w formie pianki, którą spryskuje się parownik. Zwykle produkty tego typu występują wraz z wężykiem, który ułatwia dotarcie do trudnych miejsc. Zupełnie innym sposobem odgrzybiania jest metoda ultradźwiękowa, która wykorzystuje działanie płynu dezynfekującego. Środek ten reaguje na emisję dźwięku w częstotliwości 1,7 MHz. W efekcie tego wytwarza się para, która dociera do wnętrz klimatyzacji, zabijając w niej wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Odgrzybianie klimatyzacji ozonem jest z pewnością jedną z popularniejszych metod. Dlaczego? Wykazuje on silne właściwości odkażające, które są w stanie dotrzeć do wszelkich zakamarków klimatyzacji. Jest to z pewnością najbardziej efektywna metoda, która sprzyja równoczesnemu wyeliminowaniu brzydkiego zapachu. Po wykonaniu zabiegu, nie zaleca się przebywania w pomieszczeniu, w którym zastosowano ozonowanie. 

Diagnostyka klimatyzacji – na czym polega?

Diagnostykę klimatyzacji można wykonać przy użyciu profesjonalnych sprzętów. Zwykle charakteryzują się one wieloma funkcjami, które odczytują parametry pracy systemu. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie manualne sprężarki, zaworów czy wentylatora. Korzystając z innowacyjnych urządzeń, można podejrzeć częstotliwość pracy sprężarki oraz zaprogramować jej docelową. Bardzo często ekran jest w stanie także wychwycić temperaturę powietrza jednostki wewnętrznej oraz temperaturę na wymienniku jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Sprawdzić można także temperaturę tłoczenia i powrotu gazu do jednostki zewnętrznej. Awaria klimatyzacji jest łatwiejsza do zdiagnozowania dzięki nowoczesnym urządzeniom. Są one w stanie również określić pracę systemu, napięcie zasilania jednostki zewnętrznej oraz największą wartość napięcia zasilania. Bez trudu można również zdiagnozować błędy jednostki wewnętrznej, prędkość wentylatora, otwarcie zaworu, tryb pracy, czy statusy błędu pracy innych elementów budowy klimatyzacji. Z takiej diagnostyki klimatyzacji, można skorzystać wyłącznie powołując serwisantów dysponujących nowoczesnym sprzętem.

Usterka klimatyzacji. Jak często wykonywać zabiegi konserwacyjne?

Aby zapewnić czystość doprowadzonego do pomieszczeń powietrza, należy przeprowadzać okresowe czyszczenie instalacji. Proces ten najczęściej poprzedzony jest wstępną oceną technicznego stanu klimatyzatora. Zabiegi konserwacyjne i remontowe klimatyzacji obejmują przede wszystkim:

  • kontrolę i regulację zaworów oraz usuwanie usterek 
  • regulację zaworów oraz usuwanie usterek
  • kontrolę i wymianę filtrów powietrza oraz szczelności instalacji wodnych
  • konserwację przepustnic powietrza
  • kontrolę wentylatora i przekładni pasowej
  • konserwację i czyszczenie czerpni powietrza 
  • konserwację przewodów
  • kontrolę stanu technicznego silników

Częstotliwość wymienionych zabiegów zwykle jest do siebie zbliżona. Większość kontroli powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym. Po stwierdzeniu usterki, kontrolę należy wykonywać regularnie. Badania skuteczności ochrony przeciwpożarowej i stanu izolacji należy wykonywać raz na 5 lat. Wówczas awaria klimatyzacji nie będzie zaskoczeniem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Komu zlecić naprawę klimatyzatora?

Awaria klimatyzacji wymaga natychmiastowej naprawy. Usterka konkretnej części klimatyzatora lub podejrzenia o nieprawidłowości w działaniu należy zlecić najlepiej tej samej ekipie, która wykonywała instalację oraz montaż klimatyzacji. Autoryzowany serwis do instalacji klimatyzacji posiada potrzebne uprawienia do wykonania naprawy oraz zalecenia producenta do tego, jak wykonać renowację właściwie. W przypadku braku możliwości skorzystania z autoryzowanego serwisu, zaleca się skonsultowanie z innymi specjalistami, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami. Warto zwrócić uwagę na to, że doświadczeni i godni polecenia serwisanci, zwykle nie oferują najtańszej wyceny na rynku. Nie zawsze jednak najdroższa usługa oznacza, najlepszą obsługę serwisową. Różnice w całkowitym podsumowaniu mogą być spore, dlatego przed wybraniem konkretnego serwisu, warto rozeznać się na rynku i poznać wycenę kilku firm jednocześnie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: