BlogElektryk we Wrocławiu

31 lipca 2019
https://usterka.pl/wp-content/uploads/2019/06/AdobeStock_157708414-1-1.jpeg

Elektryk Wrocław

Dodano: 21.06.2019

Elektryk i hydraulik Wrocław
Elektryk Wrocław

Dobry elektryk: Wrocław i okolice. Dlaczego warto zatrudnić fachowca?

Znalezienie we Wrocławiu lub jego okolicach osoby, która podejmie się naprawy instalacji elektrycznej, nie stanowi większego kłopotu. Niestety nie zawsze dobre chęci są równoznaczne z  profesjonalnymi umiejętnościami. A w przypadku tego typu remontów fachowość i bezpieczeństwo muszą być na pierwszym miejscu. 

Instalację elektryczną bez większej przesady można nazwać krwioobiegiem energii w naszym domu. Jeśli działa bez zarzutu, zapominamy o niej. Jeśli jednak pojawiają się usterki, ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlatego wszelkie prace należy zlecać wyłącznie profesjonalistom. Dobry elektryk we Wrocławiu w ciągu maksymalnie kilku godzin powinien poradzić sobie z drobnymi usterkami. Poważniejsze przeróbki instalacji mogą już zająć kilka dni. 

Stara instalacja elektryczna to zagrożenie dla życia

Mnóstwo instalacji elektrycznych w Polsce pochodzi jeszcze z lat 70-tych i 80-tych. W tamtych czasach były one projektowane pod zupełnie inne zapotrzebowanie. Przyjmowano wtedy, że na jedno mieszkanie bez kłopotu wystarczy 4 kW. Zdarzały się nawet instalacje projektowane na 2 kW. To tyle, ile w dzisiejszych czasach potrzebuje jedno solidne urządzenie AGD. Ten przykład dobrze prezentuje, jak przeciążona może być sieć w obecnych gospodarstwach domowych.

Ponadto w czasach PRL-u nagminnym zjawiskiem była niska ilość i jakość obwodów elektrycznych, a także niedobór gniazdek i źródeł światła w pomieszczeniach. W przewodach (najczęściej dwużyłowych) często stosowano aluminium zamiast miedzi. Tego typu instalacja po upływie wielu lat łatwo się kruszy i łamie. Do tego dochodzi zjawisko utleniania materiału, które także osłabia przewody. W konsekwencji może to powodować porażenia prądem lub pożary.

Warto wiedzieć, że Polska ma nadal bardzo wysoki wskaźnik wypadków spowodowanych przez użytkowanie wadliwych instalacji elektrycznych. Z tego powodu w naszym kraju wybucha ponad sześć tysięcy pożarów rocznie. 

Kiedy należy zrobić przegląd instalacji?

Firma elektryczna z Wrocławia powinna koniecznie dokonać przeglądu naszych instalacji, jeśli były one zakładane wcześniej niż dwadzieścia lat temu. Nawet gdy wydaje się nam, że wszystko działa bez zarzutu. Pamiętajmy, że tego typu usterki nie zawsze są widoczne gołym okiem. 

Do razu zadzwońmy na pogotowie elektryczne, gdy pojawiają się takie zjawiska jak brak prądu, czy odgłos iskrzenia w gniazdku. Pomoc przyda się też, gdy konieczna jest wymiana rozdzielni. Pamiętajmy, że stosowane kiedyś rozdzielnice z topikowymi bezpiecznikami, są dziś rozwiązaniem bardzo przestarzałym, a nawet niebezpiecznym.

Kiedy jeszcze powinniśmy wymienić instalację?

– gdy w domu mamy zbyt mało obwodów, a używamy wiele urządzeń jednocześnie, co skutkuje przegrzewaniem się instalacji

– gdy w naszych przewodach użyto aluminium zamiast miedzi

– gdy stara instalacja zamontowana jest w wilgotnych pomieszczeniach, co znacznie zwiększa ryzyko zwarcia i pożaru

Usługi elektryczne na terenie Wrocławia mogą okazać się nam także niezbędne z uwagi na wymogi prawa. Pamiętajmy, że przeglądy instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym musimy wykonywać raz na pięć lat. 

Ciekawostką jest fakt, że Polacy najczęściej decydują się na wymianę instalacji ze względów estetycznych. Przy okazji remontu okazuje się, że stare „korki” nie pasują do nowej ściany, lub gniazdka są w innym kolorze niż ściany po malowaniu. Dopiero wezwany na miejsce elektryk uświadamia nam, że instalacja jest w opłakanym stanie technicznym.

Nie ufajmy amatorom!

Po podjęciu decyzji o modernizacji instalacji elektrycznej często pierwsze kroki kierujemy do komputera. Wpisujemy w wyszukiwarce Elektryk Wrocław i naszym oczom ukazuje się mnóstwo ofert. Może się okazać nawet, że „pan złota rączka” mieszka w naszej dzielnicy – Krzyki, Psie Pole – gdzie tylko chcemy. Problem w tym, że nie każdy, kto w ogłoszeniach reklamuje swoje usługi, ma odpowiednią wiedzę i uprawnienia do naprawy instalacji elektrycznej. 

O jakie uprawnienia powinniśmy pytać elektryka? Przede wszystkim o:

– uprawnienia SEP dla instalacji elektrycznych do co najmniej 1 kV

– możliwość składania dokumentów w zakładzie energetycznym

– uprawnienia do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznej

Dlaczego usuwanie awarii elektrycznych nie powinno być powierzane osobom z „łapanki”? Przede wszystkim dlatego, że współczesne instalacje są znacznie bardziej skomplikowane niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Takie prace jak zmiana rozdzielni, wymiana przewodów, czy nawet podłączanie płyt indukcyjnych wymagają wiedzy i znajomości sprzętu, który jeszcze nawet nie istniał w ubiegłym wieku. Jeśli nie chcemy, żeby po remoncie każde uruchomienia bojlera lub płyty grzewczej wysadzało nam korki, nie oszczędzajmy na usługach elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. 

Nowe standardy i materiały

Niezależnie do tego czy chcemy zlecić poważniejsze prace czy też drobne, takie jak montaż lamp i naprawa gniazdek, warto wiedzieć, jakie standardy musi spełniać nowoczesna instalacja. 

Remontując dom, warto zacząć od oszacowania zapotrzebowania naszego domu na moc. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakie urządzenia będziemy w nim wykorzystywać. Najwięcej „ważą” tu przepływowe ogrzewacze wody i kuchenki elektryczne. W ich przypadku często wymagane są instalacje zasilania trójfazowego, co oznacza konieczność doprowadzenia do nich kabli 5-żyłowych zamiast typowych 3-żyłowych. Jeśli tego typu urządzeń nie będziemy używać, to w przybliżeniu można uznać, że zapotrzebowanie przeciętnego domu na energię wynosi od 10 do 15 kW.

Jeśli chodzi o drobne prace wykończeniowe, pamiętajmy, że wszystkie obecnie montowane gniazdka powinny być uziemione (posiadać bolec) i mają być zasilane przewodami trójżyłowymi z osobną żyłą ochronną. Tego typu żyłę powinny też mieć kable zasilające różnego rodzaju lampy. 

Podsumowanie

Poszukując elektryka we Wrocławiu i okolicach warto poświęcić nieco więcej czasu i wynająć osobę, która zagwarantuje bezawaryjne działanie instalacji przez długie lata. Nie obawiajmy się, że fachowcy nie będą chcieli się podejmować drobnych prac, takich jak wymiana bezpieczników, czy podbijanie gwarancji płyty indukcyjnej. Osobom z odpowiednimi kwalifikacjami tego typu prace zajmują kilka chwil i mogą je wykonać, nawet gdy zajęte są realizacją większych zleceń. 

Pamiętajmy, że profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna to nie tylko komfort dla wszystkich domowników, ale też pewność, że zadbaliśmy o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Obsługujemy wszystkie dzielnice Wrocławia, w tym Krzyki, Ołtaszyn, Kleczków, Klecina, Stare Miasto, Śródmieście, Nadodrze, Popowice, Zakrzów, Psie Pole, Fabryczna, Brochów i inne.

Umów błyskawiczną wizytę

Sprawdź, jak szybko możemy się spotkać

O nas

kontakt@usterka.pl
Stanisławowska 47, Wrocław
Wrocławska 67, Kraków
Aleja Waszyngtona 2B, Warszawa
Pozostałe oddziały: Poznań, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Łódź.

Dla obcokrajowców:

Electrician

Plumber

Handyman

електрик

водопровідник

배관공

전공

montir listrik

tukang ledeng