instalacja klimatyzacji

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była elementem wyposażenia restauracji czy biurowców oraz większych sklepów. Obecnie instalacja klimatyzacji to świetne rozwiązanie także do domu, szczególnie tego, które w miesiącach letnich ma tendencję do nadmiernego nagrzewania się. Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury w środku domu w krótkim czasie. Dzięki niej spędzanie letnich dni w domu jest bardziej komfortowe. Jaką klimatyzację wybrać do domu? Jakie są jej rodzaje i czy trzeba uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?

Instalacja klimatyzacji w domu rodzaje i porady

Klimatyzacja jest urządzeniem, które w znaczący sposób ułatwia przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach latem. Bez niej z pewnością trudno byłoby wytrzymać wysoką temperaturę, która w miesiącach letnich utrzymuje się przez większą część dnia. Klimatyzator to jeden z tańszych sposobów na to, aby zapewnić optymalną temperaturę w naszym domu. Instalacja klimatyzacji w domu staje się coraz bardziej popularna, dlatego, urządzenie klimatyzujące przestaje być towarem luksusowym, a zaczyna być powszechnym sprzętem, który również może znaleźć się w domu czy w bloku mieszkalnym. Czy klimatyzacja wpływa na zdrowie człowieka? Wszelkie mity, jakie dotyczą klimatyzacji odnoszą się do jej negatywnego wpływu na zdrowie. Oczywiście przekonania te wynikają przede wszystkim z błędów podczas montażu urządzenia lub późniejszych instalacji. Jeżeli klimatyzacja została właściwie zamontowana, nie ma mowy o jej negatywnych skutkach. Poprawia jakość powietrza, czyli tym samym wpływa na lepsze samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. 

Przenośna klimatyzacja

Obecnie wyróżnia się dwa najważniejsze rodzaje klimatyzacji. Jedną z nich jest mobilna klimatyzacja, którą można przenosić. Jest to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu. Zazwyczaj modele to posiadają kółka oraz rączkę, która służy do wygodniejszego transportu. Przenośny klimatyzator wyróżnia się przede wszystkim głośniejszą pracą i jest zdecydowanie mniej efektywny, niż jego stacjonarny odpowiednik. Przed zakupem klimatyzacji przenośnej warto sprawdzić, jaki hałas emituje dany model. Klimatyzacja mobilna wymaga załączenia specjalnej rury harmonijkowej, która odprowadza ciepłe powietrza na zewnątrz. Zazwyczaj wyprowadza się nią poza pomieszczenie, czy budynek. Klimatyzatory przenośne można wyposażyć w specjalne uszczelki, które zapobiegają potencjalnemu przedostawaniu się ciepłego powietrza do wnętrza mieszkania. Urządzenia mobilne od stacjonarnych odpowiedników różnią się także mocą, gdyż są one w stanie osiągnąć moc w zakresie 2-4 kW. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Stacjonarna klimatyzacja do mieszkania w bloku

Drugim rodzajem jest klimatyzacja stacjonarna, która składa się z jednostki zewnętrznej. Instalacja klimatyzacji odbywa się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jak działa taka klimatyzacja? Transport czynnika chłodniczego i jego skroplin funkcjonuje dzięki układowi sterującemu oraz przewodom freonowym, które są podłączone. Wewnętrzna klimatyzacja może występować w kilku wersjach do wyboru: stojącej, kanałowej, kasetonowej, ściennej i podsufitowej. Z pewnością ten rodzaj klimatyzatora generuje cichszą pracę, gdyż sprężarki i wentylatory znajdują się poza budynkiem. Do pomieszczenia nie docierają żadne odgłosy pracującego urządzenia. Klimatyzator stacjonarny z pewnością jest opłacalną inwestycją na lata, która pozwala skorzystać z optymalnych warunków temperatury i wilgotności powietrza. Nowoczesne modele klimatyzacji stacjonarnych do bloku posiadają innowacyjne technologie, zapewniające właściwy nawiew powietrza. Aplikacje mobilne znacząco ułatwiają sterowanie urządzeniem z każdego miejsca. Dodatkowe funkcje w postaci wentylacji czy oczyszczania powietrza usuwają alergeny, bakterie i wirusy. Sterowanie klimatem spełnia potrzeby w zakresie nie tylko chłodzenia, lecz także oczyszczania powietrza. 

Instalacja klimatyzacji w bloku – czy jest potrzebna?

Przed zakupem klimatyzacji stacjonarnej, warto skonsultować się ze wspólnotą budynku. Instalacja klimatyzacji na elewacji lub części wspólnej może być kłopotliwa dla części osób zamieszkujących sąsiadujące mieszkania. Montaż klimatyzacji wymaga wykonania otworu o średnicy 5-6 cm w ścianie zewnętrznej. W przypadku, jeżeli blok mieszkalny należy do spółdzielni mieszkaniowej, należy uzyskać od niej zgodę. Bez niej instalacja klimatyzatora będzie niemożliwa. Bardzo często zdarza się, że spółdzielnie posiadają swoje, oddzielne regulaminy, które określają warunki techniczne. Zawierają one przede wszystkim dane dotyczące głośności urządzenia oraz sposobu odprowadzania cieczy. Ciekawostką może być fakt, że dużo prościej jest uzyskać zgodę na instalację klimatyzatora zewnętrznego na balkonie. Podsumowując, instalacja klimatyzacji wymaga posiadania zgody, bez względu na to, w jakim miejscu na zewnątrz bloku mieszkalnego, miałaby się znajdować. 

Czym różni się klimatyzacja od wentylacji?

Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie inne systemy, które różnią się funkcjami, jakie mają spełniać. Ich cechą wspólną jest poprawa jakości powietrza. Klimatyzacja nie jest wentylacją. Uważana jest za urządzenie, które służy do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Jej funkcjonalność bardzo często jest znacznie szersza, gdyż może także zwiększać wilgotność powietrza, czy zmniejszać poziom alergenów w powietrzu. Klimatyzator nie ma jednak wymiany powietrza z wewnątrz, na powietrze z zewnątrz. Taką funkcję gwarantuje wentylacja, jeżeli jest ona wyposażona w rekuperator. Wymaga ona późniejszego oczyszczenia powietrza i ponownego jego ogrzania. O wentylacji można mówić wtedy, kiedy w oknach znajdują się np. kanały wentylacyjne pozwalające na dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Oba te systemy instalacji korzystnie wpływają na pomieszczenia, w których są zamontowane, poprawiając jakość powietrza. Właściwe użytkowanie tych urządzeń pozytywnie wpływa na samopoczucie osób znajdujących się wewnątrz pomieszczenia.

Ile kosztuje instalacja klimatyzacji?

Na całkowity koszt instalacji klimatyzacji wpływa co najmniej kilka czynników. Pierwszym kosztem, jaki trzeba ponieść, jest oczywiście zakup klimatyzatora czy to mobilnego, czy przenośnego. Podstawowe urządzenie typu split można znaleźć w cenie już od 1500 do 2000 zł. Cena klimatyzacji zależna jest przede wszystkim od mocy, jaką dysponuje. Klimatyzatory znajdujące się na wyższej półce cenowej, mogą kosztować nawet 4000 zł. Instalacja klimatyzacji nowoczesnej umożliwia nie tylko chłodzenie pomieszczenia, lecz także oczyszczanie powietrza z alergenów, pleśni, wirusów i bakterii. Zwykle są one w stanie pracować nie tylko w jednym pokoju, lecz całym mieszkaniu. Wielkość oraz moc klimatyzatora warto dostosować do powierzchni danego mieszkania. Jak widać, zakup klimatyzacji domowej to inwestycja na lata. Warto zatem wybrać model odpowiednio dostosowany do możliwości powierzchniowych mieszkania. Zakup oraz instalacja klimatyzacji to całkowity wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jakie koszty miesięcznie generuje klimatyzator?

Sam zakup klimatyzacji domowej nie należy do najtańszych wydatków, jakie trzeba ponieść, urządzając mieszkanie. Ile zatem kosztuje instalacja klimatyzacji oraz miesięczne użytkowanie? Koszty użytkowania klimatyzacji zależne są przede wszystkim od tego, z jaką częstotliwością będzie ona eksploatowana. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Pobór prądu uzależniony jest przede wszystkim od konkretnego modelu. Obecnie najwyższą klasą jest A+++. Tańsze klimatyzatory posiadają niższą klasę, przez co są bardzo drogie w utrzymaniu. Koniecznie należy porównać sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R oraz grzania S.C.O.P. Im większe są wskaźniki efektywności sezonowej, tym urządzenie zużywa mniej energii. Aby praca klimatyzatora była optymalna, warto pomyśleć o skutecznej izolacji. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż żaluzji oraz przesłon okiennych, które sprzyjają utrzymaniu zadanej temperatury we wnętrzu. Nawet takie źródła światła mogą wpływać na podnoszenie się wartości powietrza.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: