Po pewnym czasie uszczelnienie silikonowe traci swoje właściwości i niezbędne jest jego usunięcie i nałożenie nowej warstwy silikonu. Czym usunąć silikon szybko i bezpiecznie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak usunąć silikon bez większego problemu.
Spis treści
Dlaczego należy usuwać silikon i jak się do tego zabrać?
Najczęściej decydujemy się na wymianę silikonu, gdy fuga traci swoje właściwości uszczelniające i zaczyna pękać. Często zdarza się również, że czernieje, co nie jest tylko problemem kosmetycznym. Ciemny nalot to nic innego, jak niebezpieczny dla zdrowia grzyb. Czasami potrzebna jest też korekta w nałożeniu świeżego silikonu, ponieważ na przykład przecieka brodzik. To, jak i czym usunąć silikon, jest uzależnione od tego, czy mamy do czynienia ze starym, czy ze świeżo położonym silikonem, który jest jeszcze dość miękki. Silikon można usunąć na kilka sposobów – ręcznie, mechanicznie lub chemicznie.
Jak usunąć silikon ręcznie?
Ta metoda sprawdzi się w przypadku świeżego, niezastygniętego silikonu, którego nałożenie na przykład wymaga poprawienia. Ze względu na lepkość, jego usuwanie może być nieco pracochłonne, dlatego warto wykorzystać trik, który go utwardzi i umożliwi jego skruszenie. W tym celu wykorzystaj kostki lodu, układając je na silikonie. To najmniej inwazyjna metoda, dlatego sprawdzi się w przypadku usuwania silikonu z ceramiki lub akrylu. Wszelkie resztki usuniesz ręcznie, a następnie przetrzyj powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym, aby sprawdzić, czy fuga została usunięta w całości. Czym usunąć silikon, nie posiadając kostkarki do lodu ani profesjonalnych narzędzi? Wystarczy polać silikon octem i po kilku minutach usunąć uszczelnienie za pomocą szorstkiej strony gąbki.
Czym usunąć silikon mechanicznie?
Mechaniczny sposób usuwania silikonu wymaga użycia ostrego narzędzia, na przykład nożyka lub skrobaczki. Osoby z większym doświadczeniem bez trudu usuwają stary silikon korzystając z tej metody. Jeśli robisz to pierwszy raz, postaw na krótkie, zdecydowane ruchy i zabezpiecz urządzenie sanitarne oraz płytki przed ewentualnym zarysowaniem lub uszkodzeniem powierzchni. Ta metoda jest najbardziej skuteczna podczas usuwania silikonu z szyb lub luster.
Chemiczne usuwanie silikonu
Gdy zawodzą powyższe metody, jesteś zmuszony sięgnąć po preparaty chemiczne. Środki do usuwania silikonu są dostępne niemal w każdym markecie budowlanym. Warto zastosować również rozpuszczalnik. Czytaj dokładnie instrukcje producentów, ponieważ skład preparatów może wpłynąć na strukturę płytki lub urządzenia sanitarnego i prowadzić do matowienia powierzchni. Odradzamy stosowanie takich środków na powierzchniach akrylowych, z których często wykonane są brodziki, wanny, umywalki i misy WC.
Czym usunąć silikon sanitarny z rąk?
Jeśli wypełniasz szczeliny silikonem bez zabezpieczenia rąk, wystarczy chwila nieuwagi, aby silikon pojawił się na Twoich dłoniach. Należy usuwać go ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić skóry. Najważniejsze to nie trzeć rąk i zachować spokój. Zwykle wystarczy użycie szarego mydła i szorstkiej gąbki. Resztki silikonu można też zeskrobać pilniczkiem, bo uprzednim zwilżeniu rąk. Myj ręce w zimnej wodzie, to spowoduje, że silikon stwardnieje i łatwiej usuniesz go z powierzchni skóry.
Już wiesz, czym usunąć silikon z płytek czy kabiny prysznicowej. Cała czynność wymaga cierpliwości, ostrożności i precyzji. Jeśli chcesz, aby usuwaniem silikonu zajął się profesjonalista, być może jeszcze dziś pomoże Ci nasza złota rączka. Zapewniamy błyskawiczne terminy i pomoc najlepszych fachowców.
To może Cię zainteresować:
Jak urządzić taras lub balkon na wiosnę?
Nawiewnik okienny – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne naprawy, Złota rączka