aranżacja pokoju

Wyburzenie ściany to nie jedyny sposób na skuteczne powiększenie pokoju dziennego lub sypialni. Aranżacja pokoju z głową pozwoli na optyczne i praktyczne powiększenie pomieszczenia, gwarantujące nawet kilka dodatkowych metrów kwadratowych do zagospodarowania. Marzysz o powiększeniu swojego pokoju? Zapoznaj się z naszym najnowszym poradnikiem!

 1. Zadbaj o odpowiedni kolor ścian!
 2. Zapomnij o pstrokatych płytkach i intensywnych kolorach.
 3. Zwróć uwagę na praktyczne wyposażenie pokoju.
 4. Rozważnie dobieraj rodzaj drzwi do pokoju.

Zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój? Sypialnia nie należy do największych pomieszczeń, ale chciałbyś w pełni wykorzystać jej potencjał? Dowiedz się, jakie zawiasy meblowe wybrać!

Aranżacja pokoju — Jak powiększyć pokój kolorem ścian?

Po pierwsze, ciemne barwy na ścianach nie są najlepszym pomysłem. Jasne barwy sprawdzą się o wiele lepiej w małych i zamkniętych pokojach, szczególnie w przypadku pokojów na planie kwadratu. Barwy typowo skandynawskie tj. wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości powiększą optycznie pomieszczenie.

Praktyczna aranżacja pokoju oznacza również zadbanie o odpowiednią wysokość sufitu. Staraj się nie stosować wykończenia styropianem. Oczywiście, biały kolor powiększa optycznie, ale aranżacja małego pokoju styropianem znacząco skróci jego wysokość. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie sufitu podwieszanego. Odpowiednio zaprojektowany układ nie skróci optycznie pokoju, a okaże się natomiast wyjątkowo pomocny przy odświeżeniu i odmienieniu wnętrza.

Optycznie powiększanie pokoju podłogami — Czy to możliwe?

Użycie pstrokatych i wzorzystych podłóg może być kuszące, ale działają niemal identycznie co intensywne kolory na ścianach. Wszelkie ornamenty i wzory nie powiększa małego pokoju, wprowadzając natomiast niepotrzebny chaos i bałagan. Jeśli interesuje Cię aranżacja pokoju mająca na celu powiększenie pokoju — pozbądź się kontrastujących ze sobą płytek i wykończeń podłogi oraz ciemnych, drewnianych paneli.

W małych pokojach świetnie sprawdzają się delikatne i pastelowe barwy, które sprawią, że pokój wydaję się lekki i obszerny. Najpopularniejszym stylem aranżacyjnym sprawdzającym się w małych pokojach jest oczywiście styl skandynawski. Białe podłogi i jasne, drewniane wykończenie zachwyci każdego gościa i wprowadzi nieziemski klimat do Twojej sypialni lub pokoju dziennego.

Poprawna aranżacja pokoju — Zadbaj o praktyczne wyposażenie!

Czy wypchanie pokoju niepotrzebnymi meblami, dodatkami i bibelotami sprawi, że pokój będzie wydawał się większy? Oczywiście, że nie! Przytłoczenie pokoju to jedna z najczęstszych przyczyn optycznego zmniejszenia pokoju. Podczas wyposażania sypialni lub pokoju dziennego zwróć uwagę na:

 • Skosy i wnęki w pokoju
  Praktyczne wykorzystanie wszelkich miejsce, które w teorii nie nadają się do wypełnienia, uwolni Cię od konieczności zastawiania meblami zwykłych ścian. Aranżacja pokoju ze skosami może wydawać się trudna, ale w ostateczności takie pomieszczenie może wydawać się dużo większe niż jego standardowy odpowiednik.
 • Praktyczne wykorzystanie szafy
  Wyposażenie pokoju w obszerną szafę to połączenie funkcjonalności z oszczędnością miejsca. Większa szafa pozwoli na uporządkowanie ubrań, sprzętu AGD i pudełek, a wielkie lustro powiększy pokój odbijającym światłem.
 • Odpowiednie oświetlenie
  Światło sufitowe uzupełnij oświetleniem halogenowym lub światłem pochodzącym z kinkietów. Podświetlenie kluczowych części pokoju doda mu nieco centymetrów.

Udana aranżacja pokoju — Drzwi odgrywają kluczową rolę!

Znaczenie drzwi w pokoju nie jest tak wydatne jak w przedpokoju lub łazience, ale zmiana rodzaju montażu drzwi lub ich koloru z pewnością będzie zauważalna. Jeśli jesteś właścicielem małego pokoju, zapomnij o pełnych skrzydłach drzwiowych. Wypełnienie drzwi nie wpuści do pomieszczenia światła, które wszak powiększa optycznie pomieszczenie. Jeżeli drzwi znajdują się na środku ściany, zadbaj, aby ich kolor komponował się z jej kolorem.

Ponadto, nie zapominaj o oknach. Staraj się nie zasłaniać okien firanami w pstrokatych kolorach. Zdecydowanie lepszym wyborem będą białe lub beżowe zasłony. Miej również na uwadze, że im więcej naturalnego światła w pokoju, tym lepiej.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Złota rączka