pranie ręczników, Jak często prać ręczniki, Pranie ręczników jaki program, Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały? Pranie ręczników przed użyciem

Pranie ręczników, zwłaszcza kąpielowych lub plażowych, może nastręczać problemów. Zdarza Ci się, że po praniu ręcznik jest szorstki, mało puszysty, a do tego śmierdzi? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jak prać ręczniki, a gwarantujemy, że od tej pory będziesz w tym mistrzem 😉

Pranie ręczników przed użyciem

Pranie ręczników po raz pierwszy tuż po ich zakupie to kluczowy moment. Po pierwsze ta czynność pozwala pozbyć się wszelkich nieczystości, które mogły się na nich pojawić w trakcie transportu lub podczas leżenia na sklepowej półce. Dodatkowo pierwsze pranie zmiękcza ręcznik i zwiększa jego chłonność. Ponadto na początku ręczniki gubią także włoski, które mogłyby pozostawać na skórze po wytarciu.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

Podstawową zasadą dotyczącą prania ręczników jest umiar. Przeładowana pralka uniemożliwia dostania się wody oraz detergentów w głąb tkaniny, co skutkuje tym, że ręczniki po praniu nie pachną, a wręcz śmierdzą. Dlatego zdecydowanie lepiej jest segregować pranie i prać ręczniki samodzielnie, nie przekraczając ładowności pralki. Pamiętaj, że duże ręczniki kąpielowe chłonąc wodę stają się znacznie cięższe niż po wysuszeniu i mogą uszkodzić pralkę.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

Zastanawiasz się jakie środki do prania ręczników będą najlepsze? Unikaj stosowania proszków, które wnikają w tkaniny, przez co gorzej się wypłukują, a tym samym finalnie wpływają na szorstkość ręczników. Z tego powodu zdecydowanie lepiej sprawdza się kapsułki, płyny i żele piorące. Pamiętaj również o niełączeniu jasnych ręczników z ciemnymi, jeśli chcesz uniknąć ich szarzenia się. Dodatkowo produkty dedykowane do jasnych tkanin mogłyby wypłukać żywy kolor z ręczników. Unikaj także stosowania środków zmiękczających, ponieważ zmniejszają one właściwości chłonne materiału.

Aby uzyskać efekt bardziej miękkich i delikatnych ręczników, do prania warto dodać pół szklanki sody oczyszczonej lub octu. Ten drugi produkt dodatkowo zdezynfekuje ręczniki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pranie ręczników jaki program?

Jaki program do prania ręczników będzie najlepszy? Warto wybierać te z niskimi obrotami, ponieważ wirowanie wpływa niekorzystnie na materiał, który staje się bardziej podatny na uszkodzenia. Temperatura prania ręczników z kolei jest uzależniona od materiału ich wykonania. Zwykle należy kierować się informacjami znajdującymi się na metce. Jeśli nie możesz jej znaleźć, wybierz bezpieczną temperaturę 40°C. Niektóre ręczniki pierze się również w wyższej temperaturze 60°C. Zdecydowanie odradzamy wygotowywanie ręczników w temperaturze 90°C w celu zabicia bakterii i wirusów, ponieważ wtedy ręczniki tracą swoją puszystość i uszkodzeniu ulega ich materiał.

Jak często prać ręczniki?

Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od warunków panujących w łazience oraz częstotliwości ich użytkowania. Najlepiej jest je prać co kilka dni. Dużo częściej należy prać ręczniki do rąk, będące siedliskiem wielu drobnoustrojów, które mogą wywoływać groźne choroby.

Jak prać ręczniki – równie ważne jest suszenie

Właściwe pranie ręczników to tylko połowa sukcesu, jeśli chcemy cieszyć się pachnącymi i miękkimi tkaninami. Równie ważne jest ich suszenie i prasowanie. Najlepszą opcją jest suszenie ręczników w suszarce bębnowej, która spowoduje, że będą miękkie w dotyku. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, warto wysuszyć ręcznik na powietrzu, jednak unikając bezpośredniej ekspozycji na słońce. Promienie słoneczne mogą odbarwiać materiał, a ponadto powodują jego szorstkość. Zawieszając ręczniki nie zagniataj materiału. Dzięki temu unikniesz prasowania, które nie jest wskazane dla ręczników i niszczy materiał. Jeśli to konieczne, wyprasuj ręcznik z funkcją pary lub nakładając na niego wilgotną ściereczkę. Nie przekraczaj temperatury 150°C.

Odpowiednie pranie ręczników wydłuża ich żywotność i zapewnia puszystość oraz przyjemny zapach. Wybierając ręczniki, warto zwracać uwagę na materiał wykonania, najlepiej sprawdzą się te wykonane z bawełny.

Zachęcamy również do korzystania z usług naszego serwisu pralek. Specjalizujemy się w serwisie urządzeń wszystkich producentów, posiadamy wiele części zamiennych od ręki, dzięki czemu dokonujemy wielu napraw w ciągu jednej wizyty.

 

To może Cię zainteresować:

Jak prać firanki w pralce?

Jak wyprać kołdrę w pralce?

Pranie butów w pralce

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD