Biurko jest podstawowym elementem wyposażenia każdego biura. Wybór biurka ma ogromne znaczenie, ponieważ to przy nim pracownik spędza średnio 40 godzin tygodniowo. Temat zakupu tego mebla nie dotyczy jednak wyłącznie pracodawców. Coraz częściej decydujemy się na pracę zdalną wykonywaną w domu i to w mieszkaniu aranżujemy miejsce do pracy. Spędzając wiele godzin na wykonywaniu czynności zawodowych, warto poświęcić więcej uwagi na zakup idealnego biurka. Nie tylko wpłynie to na większą wygodę, ale również na jakość pracy i jej efektywność. Nie bez znaczenia są także kwestie zdrowotne. Wielogodzinne siedzenie przy nieprawidłowo dobranym biurku jest przyczyną poważnych chorób, które mogą ujawnić się nawet po wielu latach aktywności zawodowej. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze biurka i jak dopasować je do charakteru pracy? Zachęcamy do dokładniejszego zgłębienia tematu.

Ergonomia w miejscu pracy

Ergonomia to nauka zajmująca się przystosowaniem środowiska, maszyn i narzędzi do możliwości psychofizycznych i anatomicznych człowieka. Przepisy BHP określają precyzyjnie, jakie warunki powinny zostać zapewnione w miejscu pracy. Warto kierować się nimi, tworząc własne stanowisko, ponieważ są to ogólne zasady, które mają za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom pracy siedzącej. Pomimo obowiązujących zasad BHP często lekceważymy ten temat, a efekty źle dobranego biurka są dotkliwe.

Jakie choroby wiążą się z pracą siedzącą?

W przypadku osób wykonujących pracę biurową do najczęstszych chorób zawodowych zalicza się urazy układu mięśniowo-szkieletowego, zespół cieśni nadgarstka oraz problemy ze wzrokiem. Ich objawem są bóle pleców, ramion, karku, głowy, kończyn górnych i dolnych czy stawów. Z czasem może pojawić drętwienie nóg, dyskopatia oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Na problemy z kręgosłupem nie wpływa sama praca siedząca. Przyczyną jest między innymi niewłaściwa postawa, związana z nieprawidłowo dobranym wyposażeniem biura. Wybór odpowiedniego biurka pozwoli uniknąć poważniejszych schorzeń. Jakich zasad należy przestrzegać?

Wytyczne dotyczące biurka i stanowiska pracy

Biurko do pracy powinno mieć wysokość powyżej 74 cm, ponieważ bez względu na wzrost umożliwia swobodne ustawienie nóg oraz przesuwanie się. Ponadto przy tej wysokości możliwe jest bezproblemowe sięganie po przedmioty znajdujące się na blacie. Zbyt niskie biurko zmusza ciało do garbienia się i szczególnie obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Dodatkowo w przypadku wysokich osób kolana mogą dotykać blatu, co nie jest wskazane. Zbyt wysoki mebel wymusza z kolei nienaturalną pozycję rąk i osłabia stawy. Wysokość biurka, na którym znajduje się ekran komputera lub laptopa powinna pozwolić na kąt obserwacji ekranu w zakresie 20-50°. Blat biurka powinien mieć taką wysokość, aby kąt utworzony między ramieniem i przedramieniem był prosty.

Bardzo wysokie osoby, które posiadają niewiele miejsca na biurko i zastanawiają się czy wybrać mebel z szufladami, powinny zrezygnować z tego pomysłu. Małe biurka z dodatkowym miejscem do przechowywania krępują ruchy i uniemożliwiają przyjęcie wygodnej pozycji ciała. Aby uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, można zakupić kontenery na przybory i dokumenty.

Optymalna przestrzeń

Najbardziej praktyczny jest blat o wymiarach 160 cm x 80 cm. Optymalne warunki do pracy to 2 m2. Światło nie powinno padać ani z przodu ani z tyłu komputera, dlatego najbardziej pożądane jest ustawienie biurka bokiem do okna. Najlepiej patrzeć na ekran wprost lub pochylając głowę lekko w dół. Bezpieczna odległość od monitora wynosi od 40 do 75 cm. Jeśli korzystamy z klawiatury, należy ją ustawić w odległości około 10 cm od brzegu stołu. Wszystkie dodatkowe urządzenia powinny być w zasięgu ręki, nie wymagając od nas zmiany pozycji ciała.

Praca z komputerem czy z laptopem?

Wybór biurka jest uzależniony od rodzaju sprzętu, z jakim pracujemy na co dzień. Jeśli do pracy wykorzystujemy komputer, warto wybierać modele z wysuwaną półką na klawiaturę. Biurka bez takiego dodatkowego blatu wymuszają na użytkowniku nienaturalną pozycję rąk, które są uniesione zbyt wysoko. Codzienna praca z podniesionymi rękoma mocno nadwyręża stawy. Z tego powodu półka na klawiaturę jest nieodzownym elementem biurka, na którym stoi komputer. Blat powinien mieć również otwory na poprowadzenie przewodów, aby kable nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu sprzętu. Niektóre modele są wyposażone w specjalna półkę na monitor. Pozwala na lepsze zaaranżowanie przestrzeni na blacie i ustala optymalne ustawienie monitora względem oczu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wykonując pracę na laptopie, warto zdecydować się na zakup mebla z dużym blatem, na którym można swobodnie położyć ręce. Niektóre z biurek posiadają dodatkowe miejsce na listwę zasilającą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga każdorazowego schylania się, aby odłączyć urządzenie. Jeżeli w pracy mamy stały kontakt z dokumentami, książkami i kalendarzem, wybierajmy modele z szufladami. Pomogą utrzymać ład i porządek oraz zapewniają szybki dostęp do dokumentów.

W przypadku, gdy nasza praca zarobkowa wiąże się z przyjmowaniem interesantów, biurko musi być na tyle duże, aby pomieścić niezbędny sprzęt i materiały oraz umożliwić swobodną rozmowę z odwiedzającymi nas petentami lub partnerami biznesowymi. Niestety takie biurko zajmuje w praktyce dużo miejsca i nie nadaje się do każdego pomieszczenia. Jeśli nie dysponujemy duża przestrzenią, możemy wybrać biurko w kształcie litery L. Jest bardziej kompaktowe i ułatwia wydzielenie stref do pracy.

Liczy się solidne wykonanie

Wybierając biurko, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Zakup dobrego mebla to inwestycja na wiele lat, a nawet na całe życie. Już na etapie montażu można zauważyć, że biurka wykonane ze słabej jakości materiałów zachowują się zupełnie inaczej niż ich droższe odpowiedniki. Pojedyncze elementy mogą się odkształcać lub odłamywać już w trakcie wkręcania śrub. Warto wybierać modele z solidnym blatem i nogami, które udźwigną sprzęt biurowy, dokumenty i inne akcesoria obecne w codziennej pracy. Jeśli biurko ma posiadać szuflady, warto sprawdzić czy są one wyposażone w metalowe rolki, które nie zacinają się przy zamykaniu i otwieraniu. Należy także zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi. Nie powinny być one ostre, ponieważ narażają nas i naszych kontrahentów na zadrapania oraz uszkodzenia odzieży. Najlepszym wyborem będą meble z dodatkową ochroną narożników. Dzięki takim elementom biurko będzie mniej narażone na uderzenia i dłużej nam posłuży.

Estetyka ma znaczenie

Wygląd mebla nie jest najważniejszą kwestią, jednak z pewnością praca przy nowoczesnym, atrakcyjnym wizualnie biurku zwiększa motywację do działania. Biurko powinno nawiązywać stylem i kolorystką do całego biura lub pomieszczenia, w którym się znajduje. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wykonujemy swoją pracę w domu, a nasze stanowisko mieści się na przykład w salonie. Mebel powinien wtapiać się w tło i korespondować z resztą wyposażenia. Obecnie najbardziej modne są biurka w stylu skandynawskim, z białym lub drewnianym blatem. Często drewniane nogi zastępuje się metalowymi, aby nadać im bardziej nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Należy wybierać jednak blaty z jasnym odcieniem. Ciemne biurko, na którym położymy jasne kartki, daje za duży kontrast i zmusza oczy do wytężonej pracy. Mając do wyboru matowe lub błyszczące wykończenie, zawsze decydujmy się na matową powierzchnię blatu. Biurka wykończone na błysk odbijają światło, przez co wpływają niekorzystnie na wzrok.

Biurko sit & stand

Od kilku lat bardzo modnym rozwiązaniem, szczególnie w środowiskach korporacyjnych, jest zapewnianie pracownikom biurek sit & stand, czyli przeznaczonych do pracy siedzącej i stojącej. Według specjalistów takie biurka są zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Ponadto stymulują pracę umysłu, poprawiają koncentrację i sprzyjają pracy grupowej. Z jakich innych powodów biurka do pracy siedząco-stojącej stale zyskują na popularności?

Łatwa zmiana pozycji

Płynna regulacja wysokości blatu umożliwia szybką zmianę pozycji bez konieczności przerywania pracy. Na rynku dostępne są modele z możliwością regulowania blatu ręcznie lub elektrycznie. Zdecydowanie mniej awaryjną opcją są biurka z blatem opuszczanym lub podnoszonym ręcznie. Można ustawiać je w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymagają zasilania. Dają możliwość optymalnego dopasowania wysokości do prawidłowej postawy.

Wysokość biurka

Biurka sit & stand posiadają zakres regulacji poziomu od 67 cm aż do około 125 cm, dlatego zapewniają optymalną wysokość biurka dla każdej pozycji. Jest to dogodne rozwiązanie zarówno dla niskich, jak i bardzo wysokich osób, dla których praca przy standardowym wymaga przyjmowania wymuszonej pozycji.

Wyprofilowany blat

W biurkach do pracy siedzącej i stojącej stosuje się specjalnie wyprofilowane blaty, które zapewniają wygodne podparcie dla przedramion oraz miejsce na poprowadzenie kabli. Wiele z nich posiada miejsce na dokumenty i akcesoria, które dzięki swojej konstrukcji zapobiega przesuwaniu się przedmiotów podczas regulacji wysokości blatu. Niektóre meble posiadają również ścianki boczne lub ściankę tylną.

Uniwersalny wygląd

Choć biurka sit & stand wybierają zwykle duże firmy, to warto zastanowić się nad ich zakupem także wtedy, gdy pracujemy w domu. Są też ciekawą opcją, jeśli lubimy spędzać dużo czasu przed ekranem komputera. Szeroki wybór form, kolorów i materiałów, z których wykonuje się biurka, umożliwia dopasowanie tego rodzaju mebla do stylu każdego nowoczesnego wnętrza.

 

Jak już wspomnieliśmy, praca siedząca ma niekorzystny wpływ dla organizmu i przyczynia się do rozwoju wielu chorób, nie tylko tych związanych z układem kostno-mięśniowym. Aby ich uniknąć, warto zainwestować w dobre biurko, które nakłoni nas do przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Gdy wybierzemy już najlepszy model, nie zapominajmy o profesjonalnym montażu. Zamiast samodzielnego, wielogodzinnego skręcania biurka, zachęcamy do skorzystania z usług naszych monterów. Pan złota rączka upora się z montażem w kilka chwil i pozwoli cieszyć się prawidłowo skręconym meblem jeszcze tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: