Spis treści
Montaż umywalki w małej łazience
Urządzenie niewielkiej łazienki lub małej toalety wymaga kompromisów. Niekiedy musimy zapomnieć o pełnowymiarowych sanitariatach na rzecz rozwiązań dedykowanych do mniejszych wnętrz. Decydując się na montaż umywalki o niewielkich rozmiarach nie musimy rezygnować z komfortu użytkowania – często kompaktowe urządzenie sanitarne nie ustępuje wygodą i funkcjonalnością standardowym modelom. Na co zwrócić zatem uwagę przy zakupie małej umywalki? Jaka umywalka do małej łazienki będzie najlepsza? Poniżej znajdziesz przegląd ciekawych produktów wiodących producentów.
Umywalka do małej łazienki – rodzaje
Producenci umywalek oferują bardzo szeroki wybór produktów o niestandardowych kształtach. Znajdziemy umywalki nablatowe, narożne, wiszące, stojące, umywalki podblatowe oraz umywalki meblowe. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana umywalka posiada otwór na baterię lub wymaga zastosowanie baterii stojącej.
Umywalka narożna
Umywalka narożna jest stosunkowo dość szeroka, przez co jest funkcjonalnym rozwiązaniem do małego pomieszczenia. Jedynym problemem może być jej umiejscowienie względem innych sprzętów i urządzeń sanitarnych, tak aby nie przeszkadzała w codziennym korzystaniu z łazienki.
Umywalka wisząca
W przypadku umywalki wiszącej, warto rozważyć montaż syfonu charakteryzującego się większą estetyką, tak, aby nie zaburzyć stylistyki wnętrza. Ciekawą opcją jest również umywalka z półpostumentem, który dobrze prezentuje się w każdej łazience.
Umywalka nablatowa
Na rynku znajdziemy małe umywalki nablatowe, które montuje się na wodoodpornym blacie lub szafce. Wyglądają najlepiej w nowoczesnych wnętrzach i cieszą się obecnie dużą popularnością. Należy jednak przemyśleć wysokość, na której zamontujemy blat, ponieważ sama misa umywalki nablatowej jest dość wysoka i w konsekwencji, zamontowana zbyt wysoko, może być niewygodna w życiu codziennym. Więcej na temat umywalek nablatowych pisaliśmy w osobnym artykule.
Umywalka podblatowa
Umywalki podblatowe są bardzo praktyczne przez to, że są wpuszczane w blat, nie rozchlapują wody i dzięki temu łatwo możemy utrzymać czystość w łazience. Górna krawędź umywalki wystaje nieco ponad blat lub jest z nim zintegrowana. Blat należy montować wyżej niż w przypadku umywalki nablatowej, aby uniknąć wymuszania pochylonej postawy ciała w trakcie codziennego użytkowania.
Umywalka asymetryczna
Są to przede wszystkim umywalki akrylowe, którym ze względu na duże właściwości formowania można nadać każdy kształt. Występują w wersji lewej lub prawej i mają różne długości krawędzi przylegających do ściany. Mogą one posiadać część do ustawienia kubków, szczoteczek, mydelniczki lub innych przedmiotów codziennego użytku oraz mieć już przygotowany otwór pod zamontowanie baterii jednouchwytowej. Ich szerokość wynosi od 35-50 cm, zaś głębokość zaczyna się od około 20 cm, jednak tak płytka armatura będzie prowadzić do rozchlapywania wody.
Umywalka stojąca
Wielu producentów nadal proponuje klasyczne umywalki z postumentem lub ciekawie wyprofilowaną nogą, które pasują na przykład do wnętrz w stylu vintage. Znajdziemy również bardzo futurystyczne kształty umywalek stojących, które dzięki swojej kubistycznej formie wyglądają jak małe dzieła sztuki. Należy jednak pamiętać, że decydując się na to rozwiązanie, tracimy możliwość wygospodarowania miejsca na przechowywanie przedmiotów pod blatem misy umywalkowej. Zwykle tego typu umywalki są również bardzo drogie.
Umywalka z szafką
Jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku, gdy interesuje nas umywalka do małej łazienki. Nawet najmniejsza szafka umywalkowa pozwoli na schowanie podstawowych kosmetyków lub środków czystości. Część z nich posiada z boku specjalną wnękę z podajnikiem na papier toaletowy.
Umywalka do małej łazienki – o czym należy pamiętać przed zakupem?
Najmniejsze umywalki, jakie znajdziemy na rynku, mają przeważnie szerokość 35-40 cm. Jeśli montaż umywalki o większych rozmiarach nie jest możliwy, zwróćmy uwagę na głębokość urządzenia sanitarnego. Umywalka musi być dopasowana do naszych potrzeb oraz warunków mieszkaniowych. Jeśli mniejsza wersja umywalki będzie jedyną, przy której domownicy mogą być ręce i zęby, warto zadbać o to, aby pomimo niewielkich rozmiarów, jej misa była zwyczajnie głębsza. Montaż umywalki z głęboką misą umożliwi także pranie ręczne bądź napełnienia miski itp. Jeśli szukamy małego modelu do łazienki dla gości lub WC, wystarczające będą nawet najmniejsze umywalki. Należy jednak zadbać o to, aby w pobliżu powiesić półkę na odstawianie podstawowych przyborów, ponieważ wokół tak małej umywalki brakuje na to miejsca.
Nie bez znaczenia jest również kształt umywalki. Do kwadratowych łazienek, warto wybierać umywalki o kształcie owalnym lub okrągłym. Jeśli miejsca jest naprawdę niewiele, warto wykorzystać trudne pod względem aranżacyjnym rogi pomieszczenia i zakupić umywalkę narożną. Są one zwykle najmniejsze ze wszystkich mini umywalek. Minusem jest jednak konieczność zamówienia u stolarza lub zakupienia specjalnej szafki narożnej, jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania. W wąskich i długich pomieszczeniach najlepszą opcją będzie umywalka prostokątna.
Montaż umywalki do małej łazienki
Dobierając lokalizację pod montaż umywalki, należy pamiętać o kilku zasadach. Bezpośrednio przed umywalką powinniśmy zostawić około 70 cm wolnej przestrzeni, która zapewni swobodę ruchów w łazience. Odległość przedniego rantu umywalki od ściany montażowej powinna wynosić około 40 cm, a od innych elementów, takich jak ściany boczne, około 20 cm. Umywalka powinna znaleźć się na wysokości 70-90 cm. Jeśli to możliwe, przestrzeń nad umywalką warto pozostawić pustą, żebyśmy mogli bezproblemowo się wyprostować, nie uderzając o kant półki lub szafki.
Umywalka do małej łazienki – jakie parametry powinny zwrócić naszą uwagę?
Zakup umywalki do łazienki nie powinien być podyktowany wyłącznie wrażeniami estetycznymi. Jakie czynniki powinniśmy wziąć jeszcze pod uwagę?
Materiał wykonania
Najczęściej umywalki wykonuje się z ceramiki. Jest ona stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości oraz odporna na zarysowania. Tańszą opcją jest umywalka akrylowa, która jest odporna na żółknięcie i zarysowania, ale niestety narażona na wgniecenia. W bardzo nowoczesnych projektach łazienek stosuje się także umywalki ze szkła. Choć nadają charakteru łazience, widać na nich zacieki i wymagają częstego czyszczenia. Ciekawym, ale także dużo droższym rozwiązaniem są umywalki drewniane i kamienne. Na rynku znajdziemy również umywalki pokryte specjalną powłoką, zapobiegającą zbieraniu się osadów z pasty czy kamienia.
Kolor
Producenci oferują armaturę w wielu kolorach, dlatego w zależności od projektu naszej łazienki, możemy dopasować rozwiązanie, które będzie współgrać stylistycznie z całym pomieszczeniem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku małej łazienki i niewielkiej misy umywalkowej najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Nie tylko łatwiej zachować wtedy czystość, ale również optycznie powiększają małe wnętrze.
Producent
Umywalka do małej łazienki musi być funkcjonalna. Często przy wyborze kierujemy się niską ceną oraz wyglądem umywalki, które niekoniecznie pozytywnie wpłyną na codziennie korzystanie z urządzenia sanitarnego. Ciekawy wizualnie projekt może nie być do końca przemyślany pod kątem użyteczności i prowadzić do rozchlapywania wody w łazience przy każdorazowym myciu rąk. Wiodący producenci umywalek stawiają na wysoką jakość oferowanych produktów oraz na ergonomię na etapie projektowania sanitariatów. Zwykle projekty są bardziej minimalistyczne, jednak ergonomia i funkcjonalność powinny być dla nas wyznacznikiem przy wyborze umywalki o małych gabarytach.
Umywalka do małej łazienki – jaki producent?
Poniżej prezentujemy przykładowe małe umywalki do łazienki wiodących producentów, które warto wziąć pod uwagę, szukając najlepszego rozwiązania do własnego domu. Oczywiście na rynku jest tak dużo godnych polecenia firm, że postanowiliśmy wybrać tylko kilka z nich, aby lepiej przybliżyć ich konkretne propozycje do małych łazienek.
Koło
Producent posiada w swojej ofercie szeroki wybór małych umywalek o wymiarach od 35 do 50 cm. Znajdziemy zarówno umywalki okrągłe, narożne, jak również prostokątne czy asymetryczne. Przedstawiamy ciekawe modele marki Koło z różnych półek cenowych.
Umywalka asymetryczna prawa STYLE
Umywalka z kolekcji Style posiada powłokę Reflex ograniczającą osadzanie się zanieczyszczeń oraz tworzenie się zacieków. Posiada miejsce na mydelniczkę lub inne przedmioty po prawej stronie. Ma 45 cm szerokości i 35 cm głębokości. Posiada otwór na baterię. Cena umywalka z kolekcji Style na stronie producenta wynosi 343 złote.
Umywalka okrągła EGO by Antonio Citterio
Okrągła umywalka EGO projektu Antonio Citterio ma średnicę 45 cm. Nie posiada otworu na baterię. Jest dedykowana do montażu na szafce lub blacie. Biała, klasyczna kolorystyka sprawia, że umywalka pasuje do każdej łazienki. Cena umywalki EGO to 732 złote.
Umywalka narożna Style 50 cm
Umywalka narożna z kolekcji Style ma zaledwie 37 cm szerokości, a przy tym aż 50 cm głębokości, co sprawia, że jest ciekawą propozycją dla osób, które preferują pranie ręcznie. Jest dostępna w klasycznym kolorze białym i posiada otwór na baterię. Powierzchnia umywalki została pokryta specjalną powłoką Reflex, ułatwiającą czyszczenie. Cena umywalki to 432 złote.
Umywalka prostokątna Nova Pro 36 cm
Umywalka z kolekcji Nova Pro jest jeden z najmniejszych modeli oferowanych przez markę Koło. Ma 36 cm szerokości i 28 cm głębokości. Posiada otwór na baterię. To idealne rozwiązanie głównie do toalety dla gości. Cena umywalki to 162 złote.
Cersanit
Cersanit posiada dużo niewielkich i ciekawych modeli umywalek ceramicznych. Wszystkie prezentowane poniżej umywalki charakteryzuje wyjątkowa biel Cersanit White i są one objęte 10-letnią gwarancją.
Umywalka nablatowa Crea 35
Kwadratowa umywalka nablatowa Crea nadaje się do montażu na blacie lub szafce. Ma 35 cm głębokości i 35 cm szerokości. Umywalka do małej łazienki Crea jest wyjątkowo wytrzymała dzięki specjalnej masie ceramicznej Rocklite. Model Crea kosztuje 699 złotych.
Umywalka Eko 35 prawa
Umywalka z kolekcji Eco ma 35 cm szerokości i 30,5 cm głębokości. Posiada otwór na baterię po prawej stronie. Dzięki w pełni szkliwionej powierzchni użytkowej umywalka jest odporna na uszkodzenia oraz działanie środków czyszczących. Kosztuje 134 złote.
Umywalka narożna Sigma 30
Umywalka Sigma jest przeznaczona do niewielkich pomieszczeń i ma 36,5 cm szerokości oraz 32 cm głębokości. Posiada narożny otwór na baterię oraz powierzchnię łatwo zmywalną. W pełni szkliwiona powierzchnia użytkowa sprawia, że misa jest odporna na zarysowania i trwała. Cena umywalki Sigma to 239 złotych.
Umywalka meblowa Facile 40
Umywalka jest prostokątna i odznacza ją lekko zaokrąglony kształt krawędzi. Ma 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Otwór na baterię został zaprojektowany po lewej strony misy, tak aby zwiększyć wygodę użytkowania. Umywalkę można zamontować na blacie, z półpostumentem lub bezpośrednio na ścianie. Cena umywalki Facile to 155 złotych.
Villeroy&Boch
W asortymencie marki Villeroy&Boch znajdziemy wiele ciekawych modeli do małych łazienek – nie tylko umywalki nablatowe i podblatowe, ale także gotowe rozwiązania z szafką, jak również umywalki z postumentem.
Umywalka Loop & Friends
Misa umywalki z kolekcji Loop&Friends posiada geometryczny, owalny kształt. Ma 45 cm szerokości i 32 cm głębokości. Można ją zainstalować jako umywalkę nablatową, podblatową lub półblatową. Posiada odporną na zabrudzenia powierzchnię CeramicPlus. Ceramika Vileroy & Boch jest wypiekana w temperaturze 1200°C zapewniając największą odporność na stłuczenia i zarysowania. Cena umywalki Loop&Friends zaczyna się od około 736 złotych.
Umywalka Subway 2.0
Kwadratowa umywalka z kolekcji Subway ma 45 cm szerokości i 37 cm głębokości. Jest dostępna w czterech kolorach i nadaje się do montażu ściennego oraz z meblami z kolekcji Subway. Misa jest pokryta wielowarstwowym szkliwem i posiada odporną na brud powierzchnię antybakteryjną. Umywalka Subway 2.0 kosztuje około 458 złotych.
Umywalka O.novo
Ponadczasowe wzornictwo sprawia, że umywalka pasuje do łazienki urządzonej w każdym stylu. Misa ma 36 cm szerokości i 27,5 cm głębokości. Jest to zatem ciekawa umywalka do małej łazienki, jednocześnie zapewniająca pełną funkcjonalność dzięki głębokiej misie. Posiada powierzchnię AntiBac, która hamuje wzrost bakterii oraz jest pokryta powłoką CeramicPlus, ułatwiającą czyszczenie. Umywalka posiada otwór na baterię po prawej stronie. Cena umywalki O.novo to około 453 złote.
Montaż umywalki Bydgoszcz
Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej umywalki, ale również znalezienie dobrego fachowca, który zajmie się białym montażem szybko, profesjonalnie oraz z dbałością o detale. Wybierając hydraulika usterka.pl zyskujesz gwarancję najwyższej jakości usług. Oferujemy montaż umywalki w Bydgoszczy oraz wielu innych miastach. Zamów wizytę hydraulika już dziś, zapewniamy szybkie terminy i dojeżdżamy także do miejscowości znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Gdańska.
Salon łazienek Bydgoszcz i okolice
Poniżej prezentujemy salony łazienek w Bydgoszczy, w których znajdziemy szeroki wybór umywalek do małego pomieszczenia.
- Salon łazienek Enano, ul. Szajnochy 4, 85-738 Bydgoszcz;
- Studio łazienek Arpomp Plus, ul. Krakowska 2, 85-045 Bydgoszcz;
- Cerstyl, ul. Fordońska 40, 85-719 Bydgoszcz;
- Sanimar, ul. Bartosza Głowackiego 49, 85-717 Bydgoszcz;
- Servitor, ul. Fordońska 53, 85-719 Bydgoszcz;
- Elements, ul. Hermana Frankego 1, 85-862 Bydgoszcz;
- Korab, ul. Łęczycka 8, 85-737 Bydgoszcz;
- Fabryka łazienek, ul. Jagiellońska 109, 85-027 Bydgoszcz;
- Komfort Łazienki, ul. Jagiellońska 85, 85-027 Bydgoszcz;
- T&S Świat Łazienek, ul. Bohaterów Kragujewca 2, 85-863 Bydgoszcz;
- Elita Salon Łazienek, ul. Inowrocławska 1A, 85-153 Bydgoszcz.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów