jaki piekarnik do pieczenia ciast najlepszy, dobry piekarnik do pieczenia ciast

Na smak wypieków wpływają dobry przepis, umiejętności kucharza oraz… piekarnik. Niestety nawet najlepszy przepis i niezwykłe umiejętności kulinarne nie pomogą, jeśli posiadasz zły piekarnik. Jeśli zastanawiasz się, jaki piekarnik do pieczenia ciast będzie najlepszy, zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu. Podpowiemy czym kierować się przy wyborze urządzenia, aby ciasta smakowały lepiej niż z cukierni. Do Świąt pozostało jeszcze kilka dni, dlatego to idealny moment na sprawienie sobie prezentu w postaci nowego piekarnika. Zaskocz swoich bliskich i znajomych przy świątecznym stole perfekcyjnie upieczonym makowcem lub sernikiem, w których przygotowaniu pomoże Ci dobry piekarnik do pieczenia ciast 😊

Jaki piekarnik do pieczenia ciast? Gazowy czy elektryczny?

Choć piekarnik gazowy jest tańszą opcją niż elektryczny, jeśli zależy Ci na bezproblemowym pieczeniu ciast, wybierz piekarnik elektryczny. Nagrzewa się znacznie szybciej i równomiernie rozprowadza ciepło wewnątrz komory. Dzięki temu nie przypalisz spodu ciasta. Ponadto masz możliwość większej kontroli nad temperaturą pieczenia orz dostęp do kilku funkcji, które są szczególnie pożądane w trakcie przygotowywania ciast.

Dobry piekarnik do pieczenia ciast – jakie funkcje powinien posiadać?

Funkcją, bez której będzie ciężko przygotować między innymi idealny biszkopt czy ciasto drożdżowe, jest bez wątpienia termoobieg. Piekąc z termoobiegiem, powietrze dociera do każdego miejsca wewnątrz piekarnika, dzięki czemu przygotowywane ciasto piecze się równomiernie. Warto zaznaczyć, że korzystając z termoobiegu ciasta pieką się zwykle szybciej niż standardowo. Dlatego warto obserwować wypiek już nawet 10-15 minut przed podanym w przepisie czasem pieczenia, jeśli nie uwzględnia on pieczenia z termoobiegiem. Oczywiście równie ważne funkcje to grzałka górna oraz dolna.

Bardzo ciekawą opcją w nowoczesnych piekarnikach elektrycznych jest funkcja pieczenia z parą. Docenią ją osoby, które są smakoszami ciast ucieranych i drożdżowych i zależy im na wilgotnym, pulchnym wypieku. Dodatkowo para zapobiega mieszaniu się zapachów podczas pieczenia, co umożliwia przygotowywanie jednocześnie ciast oraz potraw mięsnych.

Jaki piekarnik do pieczenia ciast? – duża pojemność komory

Dobry piekarnik do pieczenia ciast to ten pełnowymiarowy, z dużą pojemnością, umożliwiający pieczenie na kilku poziomach jednocześnie. Duży piekarnik sprawdzi się szczególnie w okresie świątecznym, kiedy przygotowujemy znacznie więcej wypieków niż zazwyczaj. Na rynku można znaleźć modele posiadające nawet ponad 80 litrów pojemności. Bardzo popularne są obecnie również piekarniki DualCook, czyli dwustrefowe, z dwiema niezależnymi komorami. Dzięki zastosowaniu specjalnej przegrody wewnątrz, zapachy nie mieszają się i istnieje możliwość przygotowywania kilku potraw jednocześnie.

Dobry piekarnik do pieczenia ciast-zakres temperatur

Im większy zakres temperatur, tym lepiej. Niskie temperatury można wykorzystać na przykład do szybszego wyrastania ciasta drożdżowego. Bardzo wysoka temperatura – średnio 240-250 stopni sprawdzi się w przypadku przygotowywania ciasta do pizzy. Wyższe temperatury są bardzo rzadko wykorzystywane w kuchni, dlatego nie warto dopłacać za nie przy wyborze idealnego sprzętu AGD.

Jaki piekarnik do pieczenia ciast? Zwróć uwagę na prowadnice

Najbardziej praktycznym wyborem będą prowadnice teleskopowe, które zapewniają dużą wygodę przy wkładaniu i wyjmowaniu wypieków. Ciekawą opcją są też drabinki, czyli metalowe prowadnice. Zdecydowanie najbardziej odradzamy piekarniki z wytłoczeniami. Osoby, które pieką dużo, nierzadko narzekają na uszkodzenia emalii spowodowane częstym wyciąganiem blach.

Już wiesz, jakie funkcje powinien posiadać dobry piekarnik do pieczenia ciast. Jeśli od dawna posiadasz idealny piekarnik, jednak uległ on awarii, z wielką przyjemnością w naprawie pomoże Ci nasz serwis piekarników!

 

To może Cię zainteresować:

Czyszczenie piekarnika – pyroliza, kataliza czy para?

Nie działa wyświetlacz w piekarniku?

Piekarnik do zabudowy do 1300 zł

Piekarnik przypala jedzenie?

Zepsuty termoobieg?

Dym w piekarniku?

Piekarnik nie grzeje?

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD