Łazienka jest pomieszczeniem, które ze względu na dużą wilgoć i kontakt z wodą wymaga przemyślanej instalacji elektrycznej oraz zastosowania specjalnych rozwiązań. Ciężko bowiem wyobrazić sobie to pomieszczenie bez światła czy kontaktów pod pralkę i suszarkę. Jakie gniazda elektryczne do łazienki wybrać? O czym należy pamiętać planując remont pomieszczenia? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Gniazdka elektryczne w łazienkach przepisy
Montaż osprzętu elektrycznego w łazience jest ściśle określony przepisami. Odległość od źródła wody, czyli od wanny lub prysznica powinna wynosić minimum 60 cm. Jeśli chodzi o wysokość gniazdek w łazienkach, powinny się one znajdować 1,2 m nad podłogą. W przypadku włączników światła ta wartość wynosi 1,4 m od podłogi. Takie umiejscowienie minimalizuje ryzyko zachlapania kontaktu oraz dostania się do niego wody na przykład w przypadku awarii instalacji i zalaniu łazienki. Choć przepisy mówią wyraźnie o odległościach od wanny, niekiedy z przyczyn technicznych gniazdko elektryczne do łazienki znajduje się bliżej źródła wody. W tej sytuacji należy zakupić osprzęt ze specjalny stopniem ochrony z oznaczeniem IPX5 lub IPX4.
Ile gniazd elektrycznych w łazience?
Oczywiście należy zaplanować odpowiednią liczbę gniazdek. Na przykład w celu uniknięcia sytuacji, gdy konieczne jest odłączenie pralki, aby wysuszyć włosy czy podładować szczoteczkę elektryczną. Absolutne minimum to dwa gniazda elektryczne do łazienki, w tym jedno przeznaczone pod pralkę. Drugie powinno znaleźć się w pobliżu umywalki z myślą o sprzęcie przenośnym, tj. golarce czy prostownicy do włosów. Jeśli Twoja rodzina korzysta z wielu sprzętów, takich jak suszarka, prostownica, golarka elektryczna, suszarka do ubrań, pralka czy szczoteczka elektryczna, warto zamontować więcej gniazd, aby zwiększyć komfort użytkowania pomieszczenia.
Jakie gniazda elektryczne do łazienki?
Gniazdka elektryczne w łazience powinny posiadać izolującą obudowy oraz uziemienie, a ich najważniejszym parametrem jest bryzgoszczelność, czyli odporność na zachlapanie wodą. Osprzęty do łazienki posiadają praktyczne klapki, chroniące przed dostaniem się wody do gniazda. Wiele firm oferuje gniazda elektryczne do łazienki z klapką uchylającą się o 180 stopni, co bez trudu pozwala podłączyć każde urządzenie do kontaktu. Osprzęt do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oznaczony jest kodem IP. Oznacza to, że gniazdo posiada specjalną konstrukcję, chroniącą go przed wynikaniem wody. Do łazienek stosuje się gniazdka elektryczne z oznaczeniem IP44, które zapewniają maksymalną ochronę.
Gniazda elektryczne do łazienki – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Gniazda elektryczne do łazienki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształtach, dopasowując się do stylu wnętrza. Większość osób decyduje się na bezpieczną, nierzucającą się w oczy biel. Obecnie bardzo modne są także kontakty w kolorze czarnym, idealnie pasującym do łazienek nowoczesnych oraz industrialnych. Kolor należy dobrać z myślą o płytkach oraz barwach i dodatkach dominujących w łazience. Można zestawiać je na zasadzie podobieństw lub kontrastów, jeśli chcemy, aby włącznik bądź gniazdo pełniły funkcję ozdobną.
Gniazda elektryczne do łazienki muszą być dostosowane do trudnych warunków panujących w łazience. Jeśli interesuje Cię montaż i wymiana gniazdek i włączników, skorzystaj z naszej oferty! Nasz elektryk to fachowiec z wieloletnim doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami. Poznaj najwyższą jakość od usterka.pl.
Przeczytaj również:
Jaka umywalka do małej łazienki?
Odstające gniazdko – jak naprawić wyrwane gniazdko?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Montaż i wymiana gniazdek i wyłączników