kwaśna kawa, kawa z ekspresu jest kwaśna, dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna, jak usunąć kwaśny posmak kawy

Posiadacze ekspresów do kawy mogą cieszyć się najlepszymi walorami smakowymi małej czarnej każdego dnia. Niestety czasami zdarza się, że kawa z ekspresu jest kwaśna. Co może być powodem takiego smaku? W naszym dzisiejszym wpisie poznasz nie tylko przyczyny tego problemu, ale również skuteczne porady na jego usunięcie. Od teraz z pewnością kwaśna kawa z ekspresu nie będzie już Twoim zmartwieniem.

Kwaśna kawa z ekspresu – dlaczego?

Dlaczego leci kwaśna kawa z ekspresu automatycznego? Powodów kwaśnego smaku kawy może być kilka. Na szczęście tego typu problem bardzo rzadko wiąże się z usterką podzespołów. Przeważnie przyczyną jest niewystarczająca wiedza na temat parzenia kawy lub niewłaściwe użytkowanie ekspresu.

 Jakość ziarna

Jakość używanych ziaren kawy odgrywa znaczącą rolę w smaku Twojej kawy. Stare ziarna oraz te niskiej jakości mogą powodować kwaśny smak naparu. Aby uzyskać lepsze rezultaty, wybieraj świeże, wysokiej jakości ziarna kawy. Pamiętaj również o ich odpowiednim przechowywaniu, najlepiej w szczelnym pojemniku oraz w suchym, zacienionym miejscu, w celu uniknięcia rozwoju pleśni.

Nieodpowiednia temperatura parzenia kawy

Woda, która nie jest wystarczająco gorąca, może spowodować niedostateczną ekstrakcję kawy. Ekstrakcja kawy to proces polegający na przechodzeniu substancji zawartych w ziarnach kawy, takich jak tłuszcze, kofeina, olejki czy cukry do wody. Zbyt niska temperatura parzenia może spowodować kwaśny smak kawy. Upewnij się, że temperatura wody w ekspresie do kawy mieści się w zalecanym zakresie, zwykle pomiędzy 90°C a 96°C.

Wybór ziaren

Niektóre ziarna mają naturalnie wyższy poziom kwasowości, co wpływa na kwaśność kawy. Najbardziej kwaśna kawa z ekspresu to Arabica, znacznie delikatniejsza jest Robusta. Jeśli jesteś wielbicielem bardziej słodkich kaw o nutach orzechowych i karmelowych, wybieraj te pochodzące z Ameryki Południowej. Wypróbuj różnych rodzajów ziaren, być może okaże się, że kwaśna kawa z ekspresu nie wiąże się ze stanem maszyny ani sposobem przygotowywania naparu, a wyłącznie z Twoimi indywidualnymi preferencjami smakowymi.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zła jakość wody

Kwaśna kawa z ekspresu może być efektem słabej jakości wody używanej do parzenia kawy. Zbyt twarda lub zanieczyszczona woda wpływ na jej smak. Aby cieszyć się smaczną kawą, używaj do przygotowywania naparu wody filtrowanej.

Zbyt krótki czas parzenia kawy

Kwaśność w kawie często pojawia się, gdy ziarna kawy miały zbyt krótki kontakt z gorącą wodą. Przez krótki czas parzenia nie jesteśmy w stanie wydobyć z kawy jej najlepszego smaku. Dostosuj czas parzenia, a to wpłynie na smak ulubionego napoju.

Grubość mielenia ziaren

Stopień zmielenia ziaren kawy ma kluczowe znaczenie w procesie parzenia. Kwaśna kawa z ekspresu może wiązać się ze zbyt grubo zmielonymi ziarnami. Słabo zmielona kawa często pozostawia bardziej kwaśny posmak, ponieważ proces ekstrakcji jest utrudniony. Dostosowanie grubości mielenia może pomóc zrównoważyć smak napoju.

Niedostateczna czystość maszyny

Kwaśna kawa z ekspresu to często efekt nagromadzonego kamienia. Sprawdzaj regularnie stan urządzenia pod kątem nagromadzonego brudu i kamienia. Pamiętaj, aby dokładnie czyścić poszczególne elementy, a raz na kilka miesięcy odkamieniać cały system, zwłaszcza jeśli do przygotowywania kawy używasz wody niefiltrowanej.

Uszkodzony blok grzewczy

Jeśli używasz ziaren kawy wysokiej jakości, dostosowanych do Twoich kubków smakowych, znasz zasady parzenia kawy, a Twój ekspres jest czysty i zadbany, być może doszło do uszkodzenia bloku grzewczego. Skontaktuj się z serwisem AGD, a fachowiec oceni stan urządzenia. Zachęcamy tym samym do skorzystania z naszej oferty.

Kwaśna kawa z ekspresu – sprawdź, jak poprawić jej smak kawy!

Kwaśna kawa z ekspresu nie jest trudnym do usunięcia problemem. Wystarczy wprowadzić kilka kroków, a czarny napój będzie smakował niczym przygotowany przez najlepszego baristę. Poniżej podpowiadamy co możesz zrobić w tej sytuacji.

Sprawdź ustawienia ekspresu

Sprawdź, czy ustawienia ekspresu są odpowiednie. Możesz posiłkować się przy tym instrukcją obsługi. Czasami zdarza się, że zmieniamy parametry przez przypadek, na przykład podczas sprzątania. Zbyt niska lub wysoka temperatura wody, za duża grubość ziaren oraz krótki czas parzenia mogą wpływać na kwaśny posmak kawy.

Odkamień ekspres

Kamień w ekspresie, a zwłaszcza wchodzący w skład osadu wapń, może wpływać na smak kawy. Szacuje się, że powinniśmy odkamieniać ekspres co 200-300 przygotowanych kaw. Jeśli spożywasz kawę dwa razy dziennie, należy usuwać kamień średnio co 3-4 miesiące.

Wyczyść system spieniania mleka

Zanieczyszczony system mleczny może wpływać na finalny smak kawy. Kwaśna kawa z ekspresu to w tej sytuacji efekt połączenia wody z resztkami mleka i tłuszczu kawowego. Pamiętaj, aby czyścić system spieniania mleka najlepiej po każdym użyciu, a jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej raz w tygodniu, demontując elementy systemu mlecznego i myjąc je w specjalnym środku odtłuszczającym.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wybierz dobrej jakości kawę

Jak wspominaliśmy wcześniej, często kwaśna kawa z ekspresu wiąże się z niską jakością kupionych ziaren. Zaopatruj się w kawę jedynie w sprawdzonych miejscach, np. w palarniach kawy, a z pewnością zauważysz różnicę. Ponadto pamiętaj, że na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kaw, pochodzące z różnych stron świata. Różnią się one od siebie smakiem i aromatem, dlatego jeśli kwaśny smak kawy nie jest Twoim ulubionym, skup uwagę na ziarnach z Ameryki Południowej, które są znacznie słodsze.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Jeśli kawa z ekspresu jest kwaśna, istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy.
  2. Zbyt kwaśna kawa z ekspresu to często efekt używania starych, niskiej jakości ziaren oraz niefiltrowanej wody.
  3. Warto sprawdzić rodzaj samych ziaren kawy. Być może używana przez Ciebie kawa to Arabica, którą cechuje kwaśny posmak.
  4. Kwaśna kawa z ekspresu to także efekt zalewania ziaren zbyt zimną lub zbyt gorącą wodą.
  5. Sprawdź stan ekspresu i zadbaj o czystość urządzenia. Zabrudzony system mleczny, jak i nagromadzony kamień mogą wpływać na finalny smak kawy.
  6. Zwróć uwagę na ustawienia ekspresu, takie jak grubość zmielenia ziaren, czas parzenia i temperatura wody. Grubo zmielona kawa, parzona zbyt krótko w niskiej temperaturze może mieć kwaśny posmak.
  7. Rzadko zdarza się, aby za kwaśny smak kawy odpowiadała awaria podzespołów. Jeśli jednak wykluczysz pozostałe powody, warto wziąć pod uwagę awarię bloku grzewczego.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Kwaśny posmak kawy może wynikać m.in. ze słabej jakości ziaren, krótkiego czasu parzenia, używania niefiltrowanej wody czy niewłaściwych ustawień ekspresu. Powodem może być także zabrudzony system mleczny oraz nagromadzony w ekspresie kamień.

Pamiętaj, aby zaparzyć ziarna w odpowiedniej temperaturze, używając wody filtrowanej. Kwaśna kawa z ekspresu ciśnieniowego może wynikać z zabrudzonego lub zakamienionego układu mlecznego. Dlatego pamiętaj o prawidłowej konserwacji ekspresu, a kwasowość kawy z pewnością się zmniejszy.

Aby poprawić smak kawy z ekspresu, wybieraj ziarna wysokiej jakości, pochodzące z pewnych źródeł. Pamiętaj, aby przechowywać kawę w szczelnym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu. Nie używaj przeterminowanych ziaren, a do przygotowywania naparu korzystaj wyłącznie z wody filtrowanej. W ten sposób polepszysz smak kawy z ekspresu.

Jeśli kawa jest kwaśna, być może używasz ziaren, które cechuje wysoka kwasowość, czyli popularnej Arabiki. Jeśli jednak producent zapewnia o delikatnym, słodkawym posmaku kawy, a napar jest kwaśny, być może odpowiada za to zbyt niska lub wysoka temperatura parzenia.

Wybieraj kawy o niskiej kwasowości, czyli te z nutami czekolady, karmelu lub kwiatów. Jeśli zależy Ci na szczególnie łagodnym smaku, kupuj ziarna pochodzące z Ameryki Południowej, zwłaszcza z Brazylii i Gwatemali.

Za kwasowość kawy odpowiadają kwasy – cytrynowy, octowy i jabłkowy. Wpływ na smak kawy ma także klimat i otoczenie w jakim ona rośnie.

Na smak kawy z ekspresu wpływa wiele czynników, takich jak jakość ziaren i wody, temperatura parzenia, czas parzenia oraz czystość poszczególnych elementów ekspresu.

Smak kawy z ekspresu zależy od ustawionych parametrów w urządzeniu. Pamiętaj o dostosowaniu czasu parzenia, temperatury wody oraz grubości ziaren.