klawiatura nie działa

Niedziałająca klawiatura bardzo często zamienia się w awarię całego komputera. Bez możliwości pisania, komputer robi się bezużyteczny. Awaria klawiatury potrafi też naprawdę zirytować, zwłaszcza, gdy klawiatura nie działa w pracy lub podczas zajęć szkolnych. Co właściwie powoduje, że klawiatura w laptopie lub komputerze stacjonarnym nie działa? Czy można w jakikolwiek sposób tego uniknąć? Co jest najczęstszą przyczyną awarii tego sprzętu komputerowego?

Jeśli masz problem ze swoim komputerem stacjonarnym lub laptopem, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis komputerowy. Szybki i pewny termin, jeszcze tego samego dnia. Umów się na wizytę wypełniając specjalny formularz online.

Klawiatura nie działa? – skróty klawiszowe

Niektóre klawiatury USB i wszystkie klawiatury, w które są wyposażone laptopy, posiadają specjalny skrót klawiszowy, odpowiedzialny za blokadę klawiatury. Jeśli nieumyślnie wcisnąłeś tę kombinację przycisków, prawdopodobnie doszło do uruchomienia funkcji i zablokowania klawiszy. Przypadkowe wciskanie kombinacji klawiszowych przydarza się szczególnie w domach, gdzie dzieci mają swobodny dostęp do komputera. Jak zatem odblokować zablokowaną klawiaturę w laptopie? Odpowiednia kombinacja przycisków na pewno znajduje się w instrukcji, ale jeśli nie masz do niej dostępu, spróbuj uniwersalnego połączenia klawisza funkcyjnego i przycisku Shift. Jeśli mimo to klawiatura nie działa, spróbuj jednego z przycisków od F1 do F12.

Zalana klawiatura

Na naszym blogu pisaliśmy niedawno co dzieje się, gdy zalejemy laptopa płynem. Zalanie laptopa to nadal niezwykle częsta awaria, która równie często wynika w zepsutą klawiaturę. Jeśli na klawiaturę wylała Ci się woda, mleko, kawa czy herbata, potrzebujesz szybkiej reakcji. Zalanie klawiatury w laptopie to nie tylko problem samej klawiatury, ale również wszelkich znajdujących się pod nią podzespołów. Zalany procesor, zintegrowana karta graficzna czy, co najważniejsze, płyta główna, najprawdopodobniej oznaczają śmierć całego urządzenia. Jeśli doszło do zalania laptopa, niezwłocznie zgłoś się do lokalnego pogotowia komputerowego.

Pamiętaj o odłączeniu urządzenia od prądu oraz wyciągnięciu jakiejkolwiek baterii. Do czasu przyjazdu pogotowia elektrycznego pozostaw sprzęt w miarę ciepłym miejscu, tak aby mógł rozpocząć proces suszenia. Nie włączaj laptopa dopóki nie będziesz pewien, że jest kompletnie suchy.

Klawiatura nie działa? – awarie mechaniczne

Wszelkiego rodzaju awarie mechaniczne klawiatury to przede wszystkim efekt przypadkowych upadków laptopa, czy kładzenia na niego cięższych przedmiotów. Każda taka sytuacja może skończyć się uszkodzeniem delikatnych styków klawiatury, a co za tym idzie, sprawić, że klawiatura nie działa. Czasami nieszczęśliwy przypadek zdarza się pod naszą nieobecność, a wewnętrzne uszkodzenia nie będą od razu widoczne. Zapytaj domowników czy nie zrobili nic z laptopem, być może ktoś przypadkowo na nim usiadł lub stanął? Inną przyczyną mechanicznej usterki klawiatury może być… kot. Jeśli jesteś dumny posiadaczem kota, zadbaj, aby zbyt często nie wylegiwał się na Twoim laptopie.

A może to wina ustawień systemowych?

Niekiedy zdarza się, że klawiatura nie działa na skutek aktualizacji oprogramowania laptopa. W takiej sytuacji, pomocne okaże się odinstalowanie sterowników klawiatury, zarówno tej zintegrowanej, jak i tej na złącze USB. Funkcję odinstalowania sterowników znajdziesz w panelu sterowania, w kategorii “Sprzęt i dźwięk“, w zakładce – “Menadżer urządzeń“. Jeśli nie wiesz jak odinstalować i zainstalować ponownie sterowniki, skontaktuj się z lokalnym serwisem komputerowym.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy