klimatyzacja nie chłodzi

Gorące lato to okres, w którym z roku na rok częściej polegamy na domowej klimatyzacji. Klimatyzacja to prawdziwe zbawienie w upalne popołudnia, więc nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na jej montaż. Niestety, zdarza się, że klimatyzacja nie chłodzi, a mieszkanie zamienia się wtedy w prawdziwe małe piekło. Klimatyzacja, która nie podlegała okresowym konserwacjom bardzo często ulega przeróżnym usterkom i awariom. Jak zdiagnozować usterkę w swojej klimatyzacji? Kiedy zdecydować się na pomoc fachowca?

Jeśli poszukujesz profesjonalisty od klimatyzacji, być może zainteresuje Cię nasz serwis klimatyzacji. Wypełnij wygodny formularz i sam wybierz datę i godzinę wizyty. 

Klimatyzacja nie chłodzi? – zabrudzony filtr powietrza

Klimatyzacja w Twoim domu od jakiegoś czasu działa głośno i wydaje buczące dźwięki po każdym uruchomieniu? Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że nie powinno tak być, ale powód awarii nie jest aż tak błahy. Zapchany filtr klimatyzacji może prowadzić do słabego chłodzenia oraz głośnej pracy całego urządzenia. Klimatyzacja nie chłodzi, ponieważ nie ma dostępu do czystego powietrza, które może przefiltrować. Zabrudzony filtr może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego jeśli nie pamiętałeś o okresowym czyszczeniu klimatyzacji, zdecyduj się na jej odgrzybianie. Klimatyzator zacznie działać poprawnie i cicho, a do tego przestanie rozsiewać niebezpieczne dla zdrowia bakterie i grzyby.

Być może brakuje czynnika chłodzącego?

Podczas codziennego użytkowania mogłeś zauważyć wyciek czynnika chłodzącego z Twojej klimatyzacji. W takim wypadku, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższym serwisem klimatyzacji, gdyż awaria sprężarki może trwale uszkodzić urządzenie. Nabicie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym jest kluczowe, aby ta spełniała swoją funkcję. Niski poziom czynnika prowadzi do usterek innych elementów urządzenia, a klimatyzacja nie chłodzi, ponieważ nie ma jednego z najważniejszych materiałów. Mimo, że brak czynnika chłodzącego nie jest niebezpieczny dla zdrowia, to natychmiastowy kontakt z fachowcem jest jedyną drogą do oczekiwanego chłodu.

Klimatyzacja nie chłodzi – problem z wentylatorem

Niepoprawne działanie klimatyzacji może być wynikiem uszkodzenia głównego wentylatora jednostki zewnętrznej. Jak ocenić działanie wentylatora? Spójrz na śmigło wentylatora klimatyzacji – jeśli śmigło jest nieruchome lub wiruje bardzo wolno, a temperatura silnika sukcesywnie wzrasta, czas na wizytę u fachowca. Awarię wentylatora możesz również próbować usunąć na własną rękę. Sprawdź czy wentylator nie jest ubrudzony kurzem lub innymi zanieczyszczeniami. Podaj napięcie i oceń czy wentylator klimatyzacji na cokolwiek reaguje. Pamiętaj, że źle odprowadzane ciepło prowadzi do uszkodzeń sprężarki, a cena wymiany tej części często oscyluje w okolicach wymiany całej klimatyzacji.

Nie da się ukryć, że lwia część awarii klimatyzacji to efekt niedbalstwa i zapominania o okresowym konserwowaniu urządzenia. Domowa klimatyzacja to urządzenie wyjątkowo wrażliwe, dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby służyła jak najdłużej – pamiętaj o regularnym czyszczeniu i profesjonalnych przeglądach klimatyzacji.

 

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa klimatyzacji, Serwis klimatyzacji