komputer się nie włącza

Twój komputer się nie uruchamia? Nie martw się, przyczyn może być naprawdę wiele. Za brak możliwości włączenia komputera może odpowiadać równie dobrze nieprawidłowe zainstalowanie systemu Windows lub sterowników, jak i uszkodzenie jednego z podzespołów komputerowych. Mimo to sytuacje, gdy nasz laptop nie daje znaków życia lub komputer się nie włącza, nie nalezą do najprzyjemniejszych. Pamiętaj jednak, że źródeł awarii jest sporo, a przy odrobinie cierpliwości i zaparcia — prędzej czy później dorwiesz winnego. Nie oszukujmy się, wolałbyś prędzej. W pierwszej części poradnika zajmiemy się uszkodzeniami podzespołów. Dowiedz się, co robić, gdy komputer się nie uruchamia. 

Komputer się nie włącza — Przyczyny

Zidentyfikowanie przyczyn awarii komputera będzie wymagało od nas nieco skupienia. Samodzielną diagnozę rozpocznijmy od sprawdzenia, czy zasilacz komputera jest poprawnie podłączony. Jeśli komputer się nie uruchamia, dociśnij przewód zasilacza do gniazdka oraz upewnij się, że jest włączony. Zero reakcji? Jeżeli zasilacz jest sprawny, przejdźmy do reszty przewodów znajdujących się w Twoim PC.

Otwórz pokrywę obudowy, a następnie dokładnie sprawdź wszelkie wtyki i przewody wewnątrz komputera. Szczególną uwagę zawróć na wtyki karty graficznej oraz płyty głównej (odpowiednio wtyczki 6-pin/8-pinowe oraz 24-pinowa). Luźne kable dociśnij do gniazd, przy okazji lokalizując wszystkie komponenty. Zdarza się, że komputer się nie włącza, ale wiatraki działają. W takim wypadku problem z pewnością nie leży w okablowaniu sprzętu.

Co odpowiada za problem z uruchamianiem się komputera?

Kolejnym krokiem poszukiwań jest wyeliminowanie potencjalnych uszkodzeń poszczególnych podzespołów. Ten etap jest szczególnie ważny jeśli komputer nie włącza się po jakimś czasie, tj. korzystaliśmy z niego wcześniej. Nagły problem z uruchamianiem się komputera stacjonarnego może wiązać się z:

  • Uszkodzeniem płyty głównej;
  • Awarią procesora lub nieprawidłowym podłączeniem zasilania procesora;
  • Uszkodzeniem karty graficznej;
  • Problemami z działaniem pamięci RAM.

Komputer się nie uruchamia — Co z płytą główną?

komputer się nie włącza płyta główna

Zanim zaczniemy, pamiętaj, że jakiekolwiek prace przy sprzęcie komputerowym mogą skończyć się jego uszkodzeniem. Jeśli nie czujesz się na siłach, skontaktuj się z serwisem komputerowym. Skoro formalności mamy za sobą, przyjrzymy się płycie głównej. Jeżeli komputer się nie włącza i czarny ekran straszy swoją pustką — odłącz wszystkie przewody płyty, pozostawiając jedynie zasilające kable 20-pin i 24-pin. Co da nam odłączenie przewodów od płyty? Gołą płytę główne możesz uruchomić poprzez złączenie pinów. Jeśli komputer się nie włącza, ale wiatrak działa, za awarię nie odpowiada płyta główna. W sytuacji, gdy płyta główna się nie uruchamia — jest ona uszkodzona lub po prostu powoduje zwarcie.

Komputer się nie włącza przez procesor?

Zanim ponownie podłączysz płytę główną, spróbuj podłączyć do niej procesor. Uruchom ją i jeśli wentylator chłodzenia procesora się nie kręci, oznacza to, że procesor powoduje zwarcie. Uszkodzenia procesora nie są natomiast popularną awarią, wszak najczęściej chowamy je pod chłodzeniem w samym sercu komputera. Komputer się nie włącza, ale chłodzenie działa? Posłuchaj, czy włączaniu płyty głównej towarzyszy charakterystyczny dźwięk z głośnika. Jeśli dźwięki się pojawiają – procesor jest sprawny, a przyczyn niewłączającego się komputera musimy szukać gdzieś indziej.

Czas na kartę graficzną

Do płyty głównej podłącz kartę graficzną, podepnij monitor i uruchom komputer. Jeśli komputer się nie uruchamia, a wentylatory karty graficznej się nie ruszają – to ona powoduje zwarcie. Osoby, które wiedzą co nieco o elektronice, mogą ocenić stan kondensatorów i ewentualnie wymienić je. Oczywiście problem z włączaniem komputera po podłączeniu karty graficznej może leżeć również w zasilaczu, który najzwyczajniej w świecie nie spełnia wymagań karty. Jeżeli komputer się włącza, a na monitorze pojawia się obraz, możemy przejść do ostatniego etapu.

Komputer ma problem z uruchamianiem się? – Sprawdź stan pamięci RAM

Bardzo często przyczyną błędów związanych z działaniem komputera PC jest pamięć RAM. Zdarza się, że jeden z modułów pamięci jest uszkodzony lub jedno z gniazd RAM powoduje zwarcie. Jak sprawdzić, czy komputer się nie włącza przez kości pamięci? Wyjmij jedną pamięć RAM, a następnie wypróbuj różne gniazda. Jeśli komputer nadal się nie uruchamia – ustaw zegar, czas i napięcie pamięci RAM w BIOS-ie. Majstrowanie przy BIOS-ie (ang. Basic Input Output System) może sprawdzić trochę kłopotów, dlatego nie krępuj się przed wizytą w serwisie komputerowym.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy