komputer się nie wyłącza

W dzisiejszych czasach z komputera korzystają niemalże wszyscy.  Brak możliwości wyłączenia lub włączenia komputera może drastycznie wpłynąć na zdolność wykonywania pracy lub odbywania zwykłego relaksu. Problem z wyłączeniem komputera to bardzo często skutek licznych błędów systemu operacyjnego – najczęściej najnowszego systemu od amerykańskiego giganta Microsoft – Windowsa 10. Jeżeli Twój komputer się nie wyłącza, a ty nie wiesz, co z tym zrobić – zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem poradnikowym!

Masz problem z czarnym ekranem w komputerze? Zapoznaj się z naszym artykułem wyjaśniającym, jak poradzić sobie z czarnym ekranem!

Dlaczego komputer nie chce się wyłączyć?

Diagnoza komputera lub laptopa, który nie działa w prawidłowy sposób nie musi być trudna. Lwia część problemów ze sprzętem komputerowym to wynik błędnego działania systemu operacyjnego lub spalonych podzespołów. Awaria w postaci braku możliwości wyłączenia komputera może być długotrwała lub jednorazowa. Jak najczęściej objawia się ten problem?

  • Komputer wylogowuje się zamiast wyłączyć. System operacyjny przenosi nas do panelu logowania użytkownika zamiast całkowicie wyłączyć podzespoły.
  • Komputer się nie wyłącza, lecz wchodzi w stan uśpienia. Ekran pozostaje przygaszony, ale diody komputera nadal pracują. Sprzęt da się rozbudzić przyciskając jakikolwiek przycisk na klawiaturze lub komputerze.
  • Laptop lub komputer nie reaguje na przyciski i pozostaje permanentnie włączony.

Naprawa lub oddanie komputera do serwisu to decyzja, którą należy podjąć samodzielnie. Powaga sytuacji zależy wyłącznie od objawów oraz potencjalnych strat. Jeżeli na komputerze, który nie chce się włączyć znajdują się ważne dane, których nie chcemy utracić, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do serwisu komputerowego. Proste rozwiązania problemu często okazują się być niewystarczające, a sprzęt pozostaje w stanie nie do użytku.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Komputer się nie wyłącza – Czy mogę coś zrobić?

Twój komputer nie reaguje na próby wyłączenia go, a nie chcesz resetować sprzętu odłączeniem go od prądu? Zanim porwiesz się na tak drastyczne środki, które nierzadko kończą się problemem z zapisanymi danymi, spróbuj samodzielnie przywrócić komputerowi sprawność. Zacznij od uruchomienie Menadżera Zadań w systemie Windows poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszów „Ctrl+Alt+Del”. Wyłączenie procesów, które zawieszają komputer i nie pozwalają mu wejść w stan spoczynku okazać się być całkowicie wystarczające.

Jeżeli Menadżer Zadań nie chce się uruchomić, spróbuj wykonać twardy reset komputera. Miej jednak na uwadze, że w przypadku resetowania komputera w ten sposób, istnieje spore ryzyko, iż zmiany w otwartych dokumentach nie zostaną zapisane. Jak wykonać twardy reset komputera? Przyciśnij przycisk włączania komputera lub laptopa przez kilka sekund, aż do momentu zgaśnięcia ekranu.

Komputer nie chce się wyłączyć – Wyciągnięcie baterii z laptopa

Należy nadmienić, iż twardy reset laptopa nie zawsze jest możliwy. Zdarza się, że laptop, który nie uruchamia Menadżera Zadań nie wyłączy się po prostym przyciśnięciu przycisku włączania. W takim wypadku, odłącz laptopa od prądu oraz ostrożnie wyciągnij baterię znajdującą się na dole urządzenia. Pamiętaj jednak, że takie wyłącznie laptopa również poskutkuje prawdopodobnie problemem z zapisanymi zmianami.

Komputer się nie wyłącza – Problem z systemem Windows 10

Niezwykle często spotykanym problemem jest awaria systemu Windows po nowej aktualizacji. Z uwagi na to, że Windows obsługuje tysiące różnych urządzeń jednocześnie, zdarza się, że nowa wersja systemu nie jest do końca kompatybilna z Twoim urządzeniem. Jeżeli komputer się nie wyłącza lub przycisk Zamknij przenosi Cię do panelu logowania użytkownika, zrezygnuj z funkcji „Szybkie uruchamianie„.

Aby wyłączyć funkcję szybkiego uruchamiania, przejdź do ustawień zasilania komputera. Wciśnij przycisk Wybierz opcję przycisku zasilania, a następnie Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne. Odznacz pole Włącz szybkie uruchamianie oraz zapisz wszelkie zmiany.

Zdarza się, że mimo wszystkich prób naprawy awarii, komputer nadal nie chce się wyłączyć. W takim wypadku, jedynym wyjściem może okazać się niezwłoczna wizyta w serwisie komputerowym lub kontakt z odpowiednim fachowcem. Pamiętaj, że wszelkie próby majstrowania przy podzespołach komputera mogą skończyć się dla niego tragicznie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: