Sprawne i szybkie działanie komputera to dla wielu z nas absolutna podstawa. Praca zdalna i nauczanie w domu sprawiły, że coraz bardziej polegamy na naszym sprzęcie komputerowym. Nic zatem dziwnego w tym, że pragniemy, aby działał jak najlepiej. Zdarza się, że nasz komputer działa wolno lub komputer się zawiesza, a my nie wiemy, co robić. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wynieś swojego laptopa lub PC-ta na wyższy poziom!
Spis treści
Komputer się zawiesza — Najczęstsze przyczyny
Sprzęt komputerowy, jak to urządzenia elektroniczne, nie jest pozbawiony wad i nierzadko nas po prostu zawodzi. Niewłaściwie korzystanie z komputera oraz pominięcie pielęgnacji sprawia, że sprzęt działa wolniej. Zastanawiasz się, dlaczego komputer się zacina, a laptop nie wczytuje stron internetowych? Poniżej zaprezentowaliśmy jedne z najczęściej pojawiających się przyczyn zawieszania się komputerów.
- Instalacja złośliwego oprogramowania na komputerze
W dobie Internetu pobranie wirusa lub złośliwego programu jest na tyle proste, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zainfekowanie komputera wirusem prowadzi do spadku wydajności, a czasem i całkowitej utraty - Brak wolnej pamięci na dysku komputera lub laptopa
Czy wiesz, że zbyt mało miejsca na głównych partycjach komputera może obniżać jego wydajność. Jeśli komputer się zawiesza, sprawdź, czy problem nie leży w zapełnieniu dysku twardego. - Niestosowanie się do zaleceń producenta sprzętu;
Korzystaniu z komputera wyjątkowo często towarzyszy frywolność w obchodzeniu się ze sprzętem, która nierzadko kończy się spadkiem wydajności. Komputer działa wolno, ponieważ go wychładzamy, nagrzewamy lub trzymamy w nieodpowiednich miejscach. - Rzadkie czyszczenie komputera
Nie powinniśmy się łudzić, że tak zaawansowane urządzenia będą czyścić się same. Wręcz przeciwnie, komputery i laptopy wymagają cyklicznego czyszczenia, które pozwala na zachowanie prawidłowej wydajności.
Komputer działa wolno? – Problem z chłodzeniem
Zagorzali gracze komputerowi lub graficy nie raz spotkali się ze spadkiem wydajności, który uniemożliwia swobodną pracę. Jeśli komputer działa wolno lub komputer się zawiesza, pierwsze na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest stan jego wentylatorów. Chłodzenie komputera sprawia, że komputer działa w optymalnej dla sprzętu komputerowego temperaturze. Jeżeli wentylator w laptopie nie działa, urządzenie nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury i przegrzewa się. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas sprawdzić stan chłodzenia w Twoim komputerze.
Komputer się zawiesza po włączeniu?
Co prawda większość problemów z komputerami dotyczy ich oprogramowania, ale w przypadku spadku wydajności laptopa lub komputera od razu po włączeniu przyczyna może być zgoła inna. Upewnij się, że za wolnodziałający komputer nie odpowiada urządzenie zewnętrzne np. myszka lub drukarka. Urządzenia biurowe lub akcesoria komputerowe, które pracują bez aktualnych sterowników powodują ogrom problemów. Od trudności przy włączaniu sprzętu, przez spadek wydajności, po konieczność naprawy komputera włącznie. Pamiętaj jednak, że w lwiej części przypadków wystarczy szybka aktualizacja sterowników.
Tryb “Najwyższa wydajność” w systemie Windows
Nowe oprogramowanie śmiga już na komputerze, a on nadal działa wolno? Sprawdź, czy komputer się zawiesza na skutek niedawnych zmian w ustawieniach systemu Windows. Szczególną uwagę poświęć podłączonym do komputera urządzeniom oraz włączonym trybem zasilania. Jeśli chcesz przyspieszyć swój komputer, ustaw tryb “Najwyższa wydajność” w ustawieniach zasilania. Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach “Sprzętu i dźwięku”, znajdującej się w “Panelu Sterowania”.
Komputer się zawiesza? Wyczyść komputer z kurzu!
Nie od dzisiaj wiadomo, że wszelkie pyły, kurze i resztki jedzenia wpływają negatywnie na działanie naszych komputerów. Jeżeli komputer działa wolno, wyposaż się w:
- Płyn do czyszczenia powierzchni,
- Miękką ścierkę,
- Sprzężone powietrze,
- Odkurzacz.
Przemyj obudowę komputera lub laptopa płynem do powierzchni, a następnie przetrzyj ją ścierką. Pamiętaj, aby wszelkie czynności czyszczenia komputera wykonywać na wyłączonym urządzeniu. Sprzężone powietrze przyda się przy pozbywaniu się kurzu w środku komputera. Skieruj wylot puszki na zakurzone podzespoły i delikatnym przyciskaniem pozbądź się kurzu. Szczególną uwagę zwróć na kartę graficzną, procesor, płytę główną oraz wentylatory. Boisz się samodzielnie czyścić komputer? Nie martw się, pogotowie komputerowe lub serwis komputerowy pomogą Ci w doprowadzeniu Twojego sprzętu do użyteczności.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: