Kotły elektryczne c.o. mają nadal złą opinię dotyczącą wysokich kosztów ogrzewania. Czy to jedyna wada tego rozwiązania? A może liczba plusów jest zdecydowanie dłuższa? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, jeśli zastanawiasz się nad zakupem kotła elektrycznego.
Spis treści
Kocioł elektryczny do c.o. – zalety
Przede wszystkim kotły elektryczne c.o. zapewniają wygodę użytkowania. Nie wymaga żadnej obsługi jak w przypadku innych rozwiązań, oczywiście oprócz tradycyjnych okresowych przeglądów. Może stanowić główne źródło energii cieplnej lub jedynie wspomagająco, na przykład do ogrzewania podłogowego. Bez problemu współpracuje także z każdym rodzajem kominków.
Dużo osób decyduje się na to rozwiązanie ze względu na ekologię. Kotły elektryczne nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń, nie wymagają stosowania paliw stałych i ciekłych, a tym samym są bezpieczne dla środowiska. Ponadto decydując się na to rozwiązanie, nie musisz posiadać komina. Dodatkowo zajmuje niewiele miejsca, nie musisz wydzielać pomieszczenia na kotłownię czy skład opału. To z kolei sprawia, że oprócz ceny urządzenia i montażu, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów, związanych z zakupem komina czy wkładu kominowego.
Kotły elektryczne co – wady
Oczywiście kotły elektryczne mają także swoje wady. Jeśli kocioł elektryczny do c.o. ma być głównym źródłem ogrzewania, istnieje ryzyko, że w przypadku braku prądu budynek nie będzie ogrzewany. Może to być dużym utrudnieniem zwłaszcza zimą.
Należy również zaznaczyć, że kotły elektryczne znajdują zastosowanie zwykle w nowoczesnym budownictwie. Przeważnie instaluje się je w mniejszych, energooszczędnych domach z dobrą izolacją, które mają niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Dlatego kocioł elektryczny nie sprawdzi się w starszych budynkach, ponieważ to właśnie nieszczelna izolacja i niedostosowanie budynku do potrzeb instalacji generuje duże koszty ogrzewania elektrycznego. A przez to kotły cieszą się niesłusznie tak złą sławą…
Jaki kocioł elektryczny do co?
Na rynku znajdziemy kotły elektryczne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich służą do ogrzewania wody, która po podgrzaniu dociera przez instalację grzewczą do grzejników. Kotły elektryczne dwufunkcyjne z kolei pozwalają zarówno na rozprowadzenie ciepła wewnątrz pomieszczeń, jak i na podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Ciekawym rozwiązanie są kotły elektryczne trzeciej generacji, które dostosowują moc grzewczą do panujących warunków atmosferycznych. Można obsługiwać je także za pomocą telefonu, dopasowując ciepło do indywidualnych preferencji.
Decydując się na zakup kotła elektrycznego, należy zwrócić uwagę na moc grzewczą urządzenia. Na ostateczną decyzję o wyborze kotła ma wpływ między innymi powierzchnia domu, rodzaj izolacji termicznej czy wentylacja. Nie bez znaczenia jest też akumulacja ciepła przez budynek. Kotły ze zbyt dużą mocą mogą prowadzić do przegrzewania mieszkania, a tym samym dużych rachunków za ogrzewanie. Z tego powodu warto zasięgnąć porady fachowca, który podpowie przy doborze odpowiedniego urządzenia oraz w kwestiach dotyczących jego eksploatacji.
Jak widać, kotły elektryczne co mają wiele zalet, a duże koszty eksploatacyjne okazują się nie do końca prawdą. Jest to bez wątpienia interesujące rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich, energooszczędnych domów, którym zależy na wygodzie użytkowania. Jeśli posiadasz już kocioł elektryczny i szukasz fachowca do jego przeglądu lub naprawy, z pewnością pomoże Ci nasz elektryk z uprawnieniami.
To może Cię zainteresować: