jaką kuchenkę gazową wybrać, jaką kuchenkę gazową kupić

Choć kuchenka gazowa jest wypierana coraz częściej przez inne rozwiązania, takie jak płyty indukcyjne lub płyty gazowe, o których pisaliśmy już na naszym blogu, nadal wiele osób wybiera to tradycyjne rozwiązanie. Na co zwrócić przy wyborze kuchenki gazowej? Jakie funkcje znajdziemy w kuchenkach? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Kuchenka gazowa – działanie

Gaz do kuchenki gazowej jest najczęściej dostarczany z sieci lub z butli gazowej na propan-butan po wymianie dysz przez osoby uprawnione. Jest on doprowadzany do kuchenki przez przewód lub rurę, a  następnie siecią rurek i zaworów do poszczególnych palników. Gaz wydobywa się po odkręceniu zaworu danego palnika. Odkręcenie zaworu uruchamia iskrownik, który podpala gaz w palniku. Aby praca z gazem była bardziej bezpieczna, kuchenka gazowa posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Choć kuchenka wykorzystuje gaz, konieczne jest jej podłączenie do instalacji elektrycznej, między innymi dla prawidłowego działania iskrownika.

Kuchenka gazowa – wady i zalety

Kuchenki gazowe są stosunkowo tanie oraz ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ cena gazu nie wzrasta w takim tempie jak cena prądu. Ponadto kuchenka gazowa jest dobrym rozwiązaniem w domach, które mają problemy z instalacją elektryczną, na przykład, gdy następuje częste wyłączanie korków w przypadku uruchomienia kilku sprzętów jednocześnie.

Minusem kuchenki gazowej jest problem z utrzymaniem jej w czystości. Na ruszcie często gromadzi się trudny do usunięcia tłuszcz. Ponadto urządzenie emituje spaliny, które osadzają się na meblach. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, która w razie rozszczelnienia instalacji pozwoli na ulotnienie się gazu.

Kuchenka gazowa – piekarnik gazowy czy elektryczny?

Na rynku dostępne są kuchenki gazowe, które posiadają piekarnik gazowy lub elektryczny. Wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji. W przypadku, gdy pieczemy bardzo dużo, bardziej ekonomiczną opcją będzie kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym. Różnica jest zauważalna również po upieczeniu potraw i ciast. Piekarnik gazowy posiada grzałki rozmieszczone w dolnej części piekarnika, co wpływa na finalny wygląd i smak wypieków, które mogą przypalać się od spodu. Dodatkowo posiada jedynie podstawowe opcje pieczenia. Jednak według wielu kucharzy smak potraw z piekarnika gazowego jest bardziej wyrafinowany i głęboki. Tego typu kuchenki nie posiadają funkcji samooczyszczania.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym zapewnia bardziej równomierne pieczenie, zmniejszając ryzyko przypaleń. Płyta grzewcza jest zasilana gazem, a piekarnik – prądem. Zwykle piekarnik elektryczny posiada wiele ciekawych funkcji pieczenia. Taka kuchenka jest także bardziej precyzyjna, umożliwia dokładniejsze ustawienie temperatury, która ma szczególne znaczenie w przygotowywaniu wymagających ciast, na przykład biszkoptów. Ponieważ piekarnik nie emituje spalin, stosunkowo łatwo się go czyści, a często jest wyposażony także w funkcję samooczyszczania. Piekarnik elektryczny jest jednak na pewno droższy w eksploatacji niż piekarnik gazowy.

Kuchenka gazowa – funkcje

Kuchenki gazowe, w zależności od modelu i ceny sprzętu, mogą posiadać wiele funkcji. Najczęściej znajdziemy w nich:

Termoobieg

Znajdujące się w komorze piekarnika wentylatory zapewniają równomierny obieg gorącego powietrza.

Grzałka górna

Włączając grzałkę, potrawy są nagrzewane od góry.

Grzałka dolna

Funkcja nagrzewa potrawy od spodu.

Minutnik

Pozwala zaprogramować czas pieczenia potraw, po zakończeniu czasu włącza się alarm, który przypomina nam o konieczności wyłączenia piekarnika lub palnika.

Timer

Funkcja pozwala ustawić czas pieczenia potraw i po upłynięciu ustawionego czasu samodzielnie wyłącza ogrzewanie piekarnika.

Pieczenie wielopoziomowe

Umożliwia jednoczesne przygotowywaniu wielu potraw na kilku poziomach piekarnika, zapewniając równomierne wypieczenie wszystkich przygotowywanych dań.

Grill

Funkcja grill przypieka potrawy z jednej lub kilku stron. Sprawia, że dania są zarumienione i bardziej chrupiące.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
Pizza

Niektóre piekarniki pozwalają na ustawienie wysokiej temperatury, która gwarantuje optymalne warunki do upieczenia chrupiącej pizzy.

Rożen

W piekarniku znajduje się specjalny szpikulec, obracający się wokół własnej osi, na który należy nabić mięso. Obracające się na pręcie mięso jest równomiernie upieczone i zrumienione.

Grzałka góra-dół

Wybranie tej opcji gwarantuje równomierne rozprowadzenie ciepła zarówno od góry, jak i od dołu komory.

Zapalarka do gazu

Automatyczna zapalarka może być uruchomiona automatycznie wraz z odkręceniem gazu lub oddzielnym przyciskiem.

Termosonda

Jest to czujnik, który kontroluje temperaturę mięsa podczas pieczenia.

Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu

To specjalny mechanizm, który odcina dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia, na przykład wskutek zalania wodą lub zdmuchnięcia przez przeciąg.

Blokada przed uruchomieniem

Umożliwia zablokowanie elementów sterujących kuchnią przed przypadkowym uruchomieniem, na przykład przez dzieci lub w trakcie czyszczenia.

Wskaźnik ciepła resztkowego

Bardziej zaawansowane modele informują za pomocą specjalnych diod, że temperatura urządzenia wynosi ponad 50 °C i  kontakt z nim grozi poparzeniem.

Chłodne drzwi

Jest to kolejna opcja w nowoczesnych modelach, która dba o nasze bezpieczeństwo. Temperatura zewnętrznych drzwi piekarnika nie przekracza 50 °C.

Kuchenka gazowa – dodatkowe wyposażenie

Standardowym wyposażeniem jest przynajmniej jedna blacha do pieczenia oraz pólka siatkowa. Niektóre modele sprzedaje się również w zestawie z naczyniem żaroodpornym lub brytfanną. Jeśli zamierzamy podłączyć kuchenkę do butli, warto zwrócić uwagę, czy w zestawie są sprzedawane dysze do gazu propan-butan.

Kuchenka gazowa – wymiary i rozmieszczenie palników

Standardowe kuchenki gazowe mają szerokość od 50 do 60 cm, 85cm wysokości i 60 cm głębokości. Na rynku znajdziemy również większe modele, nawet do 100 cm szerokości, z  sześcioma palnikami. Należy także zwrócić uwagę na pojemność piekarnika. W przypadku rodzin 3-4 osobowych, wystarczający będzie piekarnik o pojemności do 70 litrów. Dla bardziej licznych rodzin najlepszym rozwiązaniem będzie kuchenka z piekarnikiem większym niż 70 litrów.

Przeważnie kuchenka gazowa posiada 4 palniki – jeden palnik mały, dwa średnie i jeden duży. Niektóre palniki są wyposażone w podwójną lub potrójną koronę, która gwarantuje większą moc i umożliwia szybsze gotowanie i podgrzewanie potraw. Są to tak zwane palniki szybkogrzejne. Każdy producent posiada modele z różnym rozstawem palników. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wielkość garnków i patelni z jakich korzystamy na co dzień i dopasować rozmieszczenie palników na płycie do własnych potrzeb.

Kuchenka gazowa gaz pod szkłem

Inna jej nazwa to kuchenka bez płomieni. Jak to możliwe? Palniki są ukryte pod płytą ceramiczną, przez co nagrzewa się pole grzewcze płyty. Dzięki temu czyszczenie powierzchni kuchenki jest znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązanie jest także znacznie bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska niż tradycyjne kuchenki gazowe. Niestety takie modele są także znacznie droższe.

Kuchenka gazowa – płyta kuchenki i ruszt

Dostępne na rynku kuchenki gazowe mogą posiadać płyty emaliowane, szklane, ceramiczne lub stalowe. Każdy z materiałów posiada wady i zalety. Materiał wykonania wpływa też na ostateczną cenę sprzętu. Najtańsze są kuchenki z płytą emaliowaną. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule o płytach gazowych. Ruszt płyty wykonany jest z emalii lub żeliwa. Ruszt emaliowany jest lżejszy, łatwy w utrzymaniu czystości, jednak mniej trwały w porównaniu z rusztem żeliwnym, który dodatkowo dłużej utrzymuje ciepło. Na rynku znajdziemy kuchenki z rusztem jednoczęściowym, dwuczęściowym lub osobnym dla każdego palnika.

Kuchenka gazowa – prowadnice

Piekarniki kuchenek gazowych mogą posiadać różnego rodzaju prowadnice, które ułatwiają wsuwanie i wysuwanie blach oraz chronią przed oparzeniem. Najprostsze kuchenki posiadają specjalne wytłoczenia na ściankach. Niektóre urządzania mają specjalne, metalowe drabinki, które nie niszczą emalii, a ponadto można je bez problemu zdemontować w celu umycia.

Najbardziej wygodne są prowadnice teleskopowe. Umożliwiają maksymalne wysunięcie blachy z piekarnika i są wyposażone w specjalne ograniczniki, które zapobiegają wypadanie blachy. Więcej na temat piekarników pisaliśmy w oddzielnym artykule – zachęcamy do lektury.

Kuchenka gazowa – funkcje czyszczenia

Piekarniki w kuchenkach gazowych mogą posiadać specjalne funkcje, ułatwiające ich czyszczenie. Mogą to być specjalne wkłady katalityczne, które przy wysokich temperaturach spalają tłuszcz i zabrudzenia powstające w trakcie pieczenia. Po pieczeniu wystarczy wymieść je komory i wyczyścić ścianki z pomocą wilgotnej szmatki. Wkłady wymagają cyklicznej wymiany.

Inną metodą jest czyszczenie parą. Wodę nalewa się do specjalnego pojemnika sprzedawanego w komplecie z kuchenką. Para wodna rozmiękcza zaschnięte resztki potraw i tłuszcz, dzięki czemu możliwe jest ich łatwiejsze usuniecie. Częstym rozwiązaniem w droższych modelach jest czyszczenie pyrolityczne. Włączając program samooczyszczenia, piekarnik nagrzewa się do temperatury 500°C i wszelkie zabrudzenia ulegają spaleniu. Więcej na temat czyszczenia piekarnika pisaliśmy tutaj.

Podłączanie kuchenki gazowej Lublin

Pamiętajmy, że podłączenie kuchenki gazowej niesie ze sobą duże ryzyko i nie powinniśmy zajmować się tym na własną rękę. Zawsze należy skorzystać z usług doświadczonego gazownika z uprawnieniami. Ma to również znaczenie w przypadku, gdy nie chcemy utracić gwarancji na sprzęt. Każdy producent wymaga podpisu fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Zachęcamy do umawiania wizyt gazowników usterka.pl. Zapewniamy szybkie terminy. Wystarczy, ze wypełnisz formularz online na naszej stronie.

PSZOK Lublin i okolica

Ponieważ świadczymy usługi gazownicze w Lublinie i okolicy, poniżej prezentujemy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz punkty, w których bez problemu możemy pozostawić starą kuchenkę lub inny sprzęt.

PSZOK Lublin, ul. Głuska 6, 20-439 Lublin;

Odbiór odpadów Lublin, ul. Wojciechowska 20, 20-704 Lublin;

Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., ul. Różana 1, 20-538 Lublin;

SUEZ Wschód Sp. z o.o., ul. Ciepłownicza 6, 20-479 Lublin;

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, ul. Przemysłowa 35A, 24-200 Bełżyce

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

REMONDIS Sp. z o.o., ul. Piłsudskiego 6A, 21-040 Świdnik.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa kuchenek, Serwis AGD