Lustro jest niezwykle wdzięcznym elementem wyposażenia wnętrz. Nie tylko dodaje elegancji, ale również z jego pomocą możemy optycznie rozjaśnić lub powiększyć pomieszczenie. Jakie lustro wybrać do łazienki, a jakie do salonu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak je czyścić, żeby było ozdobą domu przez wiele lat? Zachęcamy do lektury!

Rodzaje luster

Biorąc pod uwagę sposób montażu, wyróżniamy lustra stojące, wiszące i samoprzylepne. Ze względu na wykończenie, dostępne są modele z fazowaniem i szlifem prostym. Lustro fazowane jest ukośnie zeszlifowane. Szerokość fazy może wynosić od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Lustra ze szlifem prostym posiadają wykończone na gładko krawędzie. Grubość lustra jest uzależniona od formatu, przeznaczenia i sposobu mocowania. Najczęściej stosuje się lustra o grubości 4mm, choć w przypadku luster wielkopowierzchniowych grubość może wynosić od 5 do 6 mm.

Lustra występują w różnych kolorach – brązowym, srebrnym i grafitowym. Najbardziej popularne są lustra srebrne, ponieważ odbijają rzeczywisty obraz i charakteryzuje je duża funkcjonalność. Przeważnie znajdują zastosowanie jako lustra łazienkowe lub do przedpokoju. Inne kolory luster pełnią raczej funkcję dekoracyjną, ponieważ zmieniają odbicie na kolor grafitowy lub brązowy. Stosuje się je zwykle jako element mebli, na przykład szaf przesuwnych.

Triki z lustrem

Ustawiając lub montując lustro na meblach lub ścianach, należy zwrócić uwagę na to, co będzie odbijało się w tafli. Najlepiej jest zamontować lustro w pobliżu okna lub po jego przeciwnej stronie. Wtedy efekt powiększenia pokoju jest najlepszy, ponieważ lustro odbija dużo naturalnego światła.

W wysokich pomieszczeniach, na przykład w mieszkaniach znajdujących się w kamienicy, aby nieco optycznie obniżyć sufit, warto wybierać lustra poziome. Z kolei jeśli sufit w mieszkaniu jest stosunkowo niski i zależy nam na optycznych wydłużeniu ścian, powinniśmy wybierać wąskie, pionowe lustra.

Jeśli lustro ma pełnić typowo funkcję użytkową, należy umieścić je na odpowiedniej wysokości dla wszystkich domowników. Zawieszone zbyt nisko lub zbyt wysoko wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale także na doznania estetyczne. Jaka wysokość lustra będzie optymalna? Dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości minimum 1,2 m od podłogi. Górna krawędź powinna znajdować się maksymalnie na wysokości 2 m od podłogi.

Lustro do salonu i przedpokoju

Salon jest kluczową częścią mieszkania, to tu zwykle zapraszamy gości i toczy się życie rodzinne. Z tego powodu pokój dzienny powinien prezentować się nienagannie, a jego charakter podkreśli dobrze dobrane lustro. W salonie warto wybrać jedno szerokie lustro w ciekawie zdobionej ramie lub stworzyć galerię z mniejszych lusterek. Idealnym miejscem do wyeksponowania tego rodzaju elementu jest ściana za kanapą lub nad kominkiem. Warto zadbać również o to, aby w odbiciu było widać jak najmniej przedmiotów. Za pomocą lustra możemy na przykład wyeksponować kwiaty lub obrazy znajdujące się na przeciwległej ścianie. Jeśli już o obrazach mowa, lustra mogą je zastąpić z powodzeniem. Kilka luster o nietypowych kształtach tworzy ciekawą i nieoczywistą dekorację. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w przedpokoju.

Ciekawym pomysłem są lustra fenickie, zwane również weneckimi. Coraz częściej występują nie tylko na komisariatach policji, ale również w nowoczesnych aranżacjach. Z ich pomocą można dzielić pokoje na strefy, na przykład jest to dobry pomysł na wydzielenie strefy sypialnianej w kawalerce. Tego typu lustra przepuszczają więcej światła w jedną stronę.

Lustro do sypialni

Szukając lustra do sypialni, dobrym pomysłem będzie model stojący, w którym możemy przejrzeć się w całości. Jeśli w sypialni nie ma zbyt wiele miejsca, można je na przykład przykleić do frontu szafy. Dzięki temu nie zabierze cennej przestrzeni, a spełni swoją funkcję i pomoże w dobieraniu codziennych stylizacji. Szklana tafla prezentuje się okazale nad wezgłowiem łóżka. Jeśli naprzeciwko łóżka znajduje się komoda, ściana z dekoracyjną tapetą lub inny ciekawy element, który chcemy wyeksponować, warto rozważyć powieszenie lustra w tym miejscu.

Lustro do łazienki

Pomieszczeniem, które trudno wyobrazić sobie bez lustra, jest łazienka. Ułatwia wykonanie makijażu, codziennej pielęgnacji czy golenia. Kupując lustro do łazienki, należy zadbać o odpowiednie doświetlenie lustra, aby korzystanie z niego było jak najbardziej funkcjonalne. W małych łazienkach warto rozważyć zakup podwieszanej szafki z lustrem, która umożliwi również schowanie środków czystości czy kosmetyków. Dostępne są również lustra łazienkowe z półką, które są dobrym pomysłem dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań. Urządzając łazienkę, często montuje się specjalne lustra kosmetyczne. Posiadają one powiększające zwierciadło, które ułatwia bardziej precyzyjne golenie i wykonywanie makijaży.

Z oświetlenia przy lustrze można zrezygnować wyłącznie w jasnych, dobrze doświetlonych łazienkach. Obecnie najczęściej stosuje się podświetlenie LED. Do łazienki warto kupić lustro z powłoką zapobiegającą parowaniu, czyli hydrofobowe. Powłoka powoduje, że lustra parują w mniejszym stopniu, a woda szybciej spływa z tafli. Są dostępne także modele podgrzewane od tyłu przez grzałkę o mocy 40-60 W co powoduje, że na lustrze nie skrapla się para.

Jaki kształt lustra?

Rama lustra powinna nawiązywać kształtem do znajdujących się w pomieszczeniu mebli oraz dodatków. Ewentualnie można ją dobrać na zasadzie kontrastu, jeśli zależy nam na tym, aby lustro grało w pomieszczeniu pierwsze skrzypce. Najmodniejsze są obecnie lustra prostokątne i kwadratowe, które pasują do wielu stylów. Sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, skandynawskich, jak również bardzo modernistycznych. Modne są także okrągłe lustra w złotej ramie w kształcie słońca lub zawieszane na skórzanym pasku. Zwykle stosuje się je we wnętrzach z niewielką ilością dodatków, aby nieco ocieplić wnętrze i złagodzić ostre krawędzie mebli.

Jaka rama?

Dobór ramy również ma znaczenie. Te bogato zdobione, ze złoceniami lub innymi elementami, będą pasować do wnętrz w stylu glamour, art deco czy ludwikowskim. Nie będą jednak dobrym wyborem w bardzo nowoczesnych pomieszczeniach, w których króluje beton i szkło. W pokojach urządzonych modernistycznie, sprawdzą się lustra w metalowej oprawie lub wyposażone w lustrzane ramy, które odbijają światło pod różnymi kątami. Najbardziej neutralnym wyborem, pasującym do większości aranżacji, jest lustro w drewnianej ramie lub lustro bez ram.

Jak myć lustro?

Jeśli chcemy stworzyć mieszankę myjącą samodzielnie, wystarczy wykonać roztwór z wody i octu. Musimy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1. Lustro przecieramy ściereczką z mikrofibry lub flaneli. Smugi, ślady po paście i kremie można usunąć za pomocą wody z denaturatem w stosunku 4:1. Należy rozpylić mieszankę na lustrze za pomocą spryskiwacza i wytrzeć ją za pomocą ręcznika kuchennego lub suchej ściereczki. Podobnie sprawdzi się woda z amoniakiem. Powinniśmy wymieszać łyżkę amoniaku z szklanką wody i przetrzeć powierzchnię lustra. Aby na lustrze nie powstawały zacieki, warto wetrzeć w taflę kilka kropli gliceryny i wypolerować powierzchnię za pomocą szmatki. W przypadku antyków, do czyszczenia można użyć obranego surowego ziemniaka i delikatne przetrzeć taflę lustra ściereczką z irchy.

Oznaczenia luster

Jeśli planujemy montaż dużego lustra, należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Na rynku znajdziemy wiele wyrobów słabej jakości, które nie tylko są nietrwałe, ale również mogą być niebezpieczne i samoistnie popękać. Lustra, którymi ozdabiamy nasze wnętrza, powinny być wyprodukowane i certyfikowane zgodnie z normą PN-EN 1036-1:2008. Norma określa minimalne wymagania dotyczące badania trwałości, wad wizualnych i optycznych. Lustra posiadają także oznakowanie CE, co oznacza, że zostały wykonane zgodnie z europejskimi normami technicznymi.

Cena lustra

Na rynku znajdziemy wielu producentów luster. Cena lustra jest uzależniona od rozmiaru, grubości, ramy i podświetlenia. Ceny luster do przedpokoju lub salonu zaczynają się od około 200 złotych. Dobre lustro łazienkowe nie należy do najtańszych. Na ten wydatek należy przeznaczyć minimum 300 złotych. Jeśli zależy nam na modelach z powłoką hydrofobową, ograniczającą parowanie, musimy liczyć się z jeszcze większym wydatkiem. Mnogość ofert i rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć idealne lustro do swojego wnętrza. Jeśli wymiary naszej ściany są niestandardowe lub chcemy stworzyć nietypowy projekt z użyciem lustra, warto wykonać je na wymiar. Można zrobić w nich również otwory na gniazdka lub wycięcia na inne elementy, gdy planujemy na przykład lustrzaną ścianę.

 

Decydując się na dekorację w formie lustra, należy pamiętać o odpowiednim montażu. Jeśli wieszamy małe lusterka, z pewnością uda się nam wykonać to zadanie samodzielnie. Zawsze należy używać śrub i wkrętów dołączonych do zestawu oraz stosować specjalny klej do luster. W przypadku dużych tafli, warto zlecić to zadanie fachowcowi usterka.pl, aby nie uszkodzić nowo zakupionego przedmiotu. Osoby mieszkające w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu oraz w okolicy tych miast, zachęcamy do skorzystania z usług złotej rączki. Gwarantujemy błyskawiczny termin wizyty, ekspresowy montaż oraz jasną stawkę za godzinę pracy.

Sklep z lustrami i szklarz Poznań

Ponieważ oferujemy między innymi montaż luster w Poznaniu, prezentujemy listę godnych polecenia sklepów z gotowymi lustrami oraz zakłady szklarskie w Poznaniu i okolicy, które pomogą zrealizować najróżniejsze projekty i uzupełnić aranżację pomieszczenia.

Mirror. Lustra gotowe i na zamówienie, ul. Książęca 47, 61-341 Poznań;

Ikar, ul. Zielińska 1, 62-006 Kobylnica;

Szlifiernia szkła i luster, ul. Teofila Mateckiego 11, 60-689 Poznań;

Szybki szklarz Poznań, ul. Węglowa 9/11, 60-122 Poznań;

Stewo-Glass, ul. Wiosny Ludów 7, 62-081 Przeźmierowo;

Glass-Ideas, ul. Grobla 17, 61-858 Poznań;

Zakład szklarski Bemar, ul. Świętego Michała 24, 61-023 Poznań.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Wieszanie tablic i obrazów, Złota rączka