suszarka do prania głośno chodzi, suszraka glośno chodzi, suszarka glośno pracuje, suszarka buczy, suszarka hałasuje

Małe łazienki posiadają swój urok, ale z wielkim urokiem, łączą się wielkie… ograniczenia. Wybór idealnej pralki, podstawowego urządzenia, z którego korzystamy niemal codziennie, jest znacznie utrudniony w przypadku łazienki o niewielkich wymiarach. Odpowiedni rozmiar pralki musi znaleźć się przecież w narzuconych przez ilość miejsca ograniczeniach. Osoby ceniące sobie ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni stoją przed poważnym wyborem: tradycyjna pralka ładowana od przodu czy mała pralka ładowana od góry. Jak poradzić sobie z praniem w małej łazience? Z pewnością postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Najważniejsze parametry małej pralki

Wybierając pralkę do mniejszej łazienki, jesteśmy zmuszeni do spełnienia szeregu wymagań, najczęściej dotyczących jej rozmiaru. Na początek, musimy zdecydować się czy wybieramy model ładowany od przodu, czy mniej tradycyjny model ładowany od góry. Zalety i wady obu rozwiązań przedstawiliśmy niżej, a w tym miejscu skupimy się natomiast na idealnych wymiarach małej pralki. Najczęściej polecanym typem pralki dostosowanej do pracy na małej przestrzeni jest pralka slim. Jest to pewien rodzaj kompaktowego sprzętu, którego głębokość nie przekracza 30 cm. Czym charakteryzują się pralki slim i jakie powinny być wymiary małej pralki? Kompaktowy wybór to przede wszystkim:

  • W porównaniu do standardowych pralek, około 15 cm krótsza głębokość. W standardowych urządzeniach parametr ten oscyluje w okolicach 55 cm.
  • Porównywalna do tradycyjnych pralek wydajność. Ładowność bębna pralek kompaktowych kształtuje się w okolicach 5-7 kilogramów.
  • Energooszczędność — znacząco niższy poziom poboru energii elektrycznej oraz wody.

Jak można zauważyć, kompaktowe pralki nie odstają zbytnio od swojej większej konkurencji. Osoby, którym zależy na ergonomicznym wykorzystaniu przestrzeni łazienkowej, nie powinny zatem obawiać się inwestycji w sprzęt, który często jest niemal o 1/3 mniejszy. Tym samym dochodzimy do kolejnego dylematu: mała pralka ładowana od góry czy od przodu?

Mała pralka ładowana od góry

Podczas planowania rozmieszczenia mebli i urządzeń elektrycznych w małej łazience każdy centymetr ma ogromne znaczenie. Niewątpliwą zaletą pralki ładowanej od góry jest jej szerekość — rzadko przekraczająca 40 cm. Na wygodę użytkowania w małych pomieszczeniach wpływa również sposób ładowania brudnych ubrań do środka. Umieszczanie i wyciąganie prania z bębna nie wymaga schylania się oraz pozwala na zaoszczędzenie miejsca przed urządzeniem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Możliwość korzystania z urządzenia w pozycji stojącej ma jednak kilka istotnych wad. Mimo rozmiarów mała pralka ładowana od góry nie może zostać zamontowana pod blatem lub szafkami. Ponadto, kompaktowe pralki ładowane od góry przychodzą do nas z mniejszą ilością programów, często ograniczając się do podstawowych zmian temperatury wody i czasu cyklu prania.

Mała pralka ładowana od przodu

Kompaktowe pralki slim z możliwością ładowania od przodu do w rzeczywistości tradycyjne pralki, tyle że nieco skurczone. W odróżnieniu od pralek ładowanych od góry, ich średnia szerokość to około 45 cm, ale w ofercie producentów znajdziemy również modele o wiele węższe. Ładowanie pralki z drzwiczkami umieszczonymi na froncie urządzanie może być kłopotliwe w naprawdę małych łazienkach. Przed zakupem warto wyliczyć, ile wolnego miejsca będzie potrzebne, aby drzwiczki pralki się w ogóle otworzyły.

Niewątpliwą zaletą modeli ładowanych od przodu jest ich klasyczny wygląd i większa różnorodność oferowanych przez producentów programów. Mała pralka z drzwiczkami z przodu będzie oczywiście trudniejsza w obsłudze, ale dodatkowa funkcjonalność i możliwość kontrolowania każdego cyklu prania przez drzwiczki może to wynagrodzić.

Pralka do małej łazienki — Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kompaktowej pralki, która ułatwi Ci codzienne pranie w łazience o mniejszych wymiarach — nie zwlekaj ani chwili dłużej. Mała pralka to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ergonomiczność i opłacalność. Pralki o mniejszych rozmiarach pobierają mniej wody i prądu oraz zachęcają do optymalnego dysponowania brudną odzieżą. Jeżeli rozglądasz się za najlepszą małą pralką, zwróć uwagę na jej głębokość i ładowność. Głębokość małych pralek ładowanych od góry lub od przodu rzadko przekracza 40 cm. Pralki slim są natomiast jeszcze mniejszym rozwiązaniem, często nieprzekraczającym głębokości 30 cm. Idealna ładowność, na którą może pozwolić sobie mała pralka, to około 5 kg, ale w razie potrzeby warto wyposażyć się w pralkę obsługującą 6-7 kg wsadu. Kompaktowe pralki są również bardziej energooszczędne oraz generują o wiele niższy poziom hałasu.

Na rynku znajdziemy obecnie ogromną ilość modeli pralek dostosowanych do funkcjonowania na małych przestrzeniach. W sklepach pojawiają się oferty budżetowe m.in.: pralki Indesit o wymiarach 60x85x42 cm lub kompaktowe pralki BEKO. Większość modeli budżetowych małych pralek oferuje maksymalny wsad do 6 kg oraz klasę efektywności energetycznej A+. Jeśli planujesz zakup pralki slim — najlepszym wyborem będą pralki AMICA, w szczególności model Amica TAW, nieprzekraczający ceny 1000 złotych. Osoby, które nie są ograniczone żadnym budżetem, z pewnością chętnie zaopatrzą się w pralki SAMSUNG wyposażone w dodatkową funkcję Add Wash, która pozwala na dokładanie prania w trakcie trwania cyklu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD