mikrofon w laptopie nie działa

Mikrofon w laptopie nie działa? Nie martw się, nie musi to oznaczać poważnej awarii i drogiej naprawy. Zanim skontaktujesz się ze sprawdzonym serwisem komputerowym, zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym. Staraliśmy się wytłumaczyć, dlaczego mikrofon w komputerze lub laptopie nie działa oraz jak go włączyć? Chciałbyś znowu swobodnie rozmawiać z kolegami lub pracować z domu? Zapraszamy do lektury!

Nie wiesz, co zrobić, gdy w parze z niedziałającym mikrofonem idą niedziałające głośniki? Dowiedz się, co poradzić na brak dźwięku w laptopie!

Mikrofon w laptopie nie działa – Jak włączyć mikrofon?

Istnieje naprawdę wiele powodów, przez które mikrofon w komputerze nie działa. Windows 10  i jego najnowsze aktualizacje to jeden z nich. Ponadto, mikrofon może nie działać na skutek poważniejszych wad fabrycznych lub instalacji szkodliwego oprogramowania. Krótko mówiąc – przyczyn awarii mikrofonu w laptopie jest naprawdę sporo. Najczęstszymi przyczynami awarii mikrofonu w laptopie są:

 • Omyłkowe wyciszenie mikrofonu w ustawieniach dźwięku;
 • Wyciszenie mikrofonu przyciskiem;
 • Ustawienie zbyt małej głośności mikrofonu;
 • Stare i nieaktualne sterowniki;
 • Wada fabryczna laptopa;
 • Fizyczne uszkodzenie komponentów w laptopie.

Jak możesz zauważyć, wiele popularnych przyczyn niedziałającego mikrofonu wynika ze zwykłej nieuwagi użytkowników. Przypadkowe ściszenie mikrofonu lub wyłączenie go w ustawieniach dźwięku może zdarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić!

Mikrofon w laptopie nie łapie dźwięku? – Sprawdź ustawienia systemu Windows

Jeżeli mikrofon w laptopie nie był do tej pory używany lub przeprowadzałeś ostatnio aktualizację systemu i sterowników – sprawdź, czy mikrofon nie został systemowo wyłączony. Nie wiesz, jak włączyć mikrofon w laptopie?

Najedź kursorem na przycisk Menu Start lub logo Windowsa w lewym dolnym rogu, a następnie wybierz Panel Sterowania. W Panelu Sterowania przejdź do zakładki Dźwięk, a następnie – Nagrywanie. Wybierz mikrofon, z którego na co dzień korzystasz i kliknij jego ikonę prawym przyciskiem. Na sam koniec, wybierz opcję Włącz z listy.

Mikrofon w laptopie nie działa – Problem z ustawieniami głośności?

Jeżeli mikrofon w laptopie nie działa lub dźwięk zdaje się nie docierać do komputera, sprawdź, czy winnym nie okażą się ustawienia głośności w laptopie. Przejdź do ustawień głośności, wybierając z paska zadań ikonę głośniczka. Zmień ustawienia mikrofonu na większą czułość oraz wyższy poziom głośności. Mikrofon może nie działać, gdy został ustawiony na zbyt niską czułość. W takim wypadku mimo, że teoretycznie zbiera dźwięki, to zbierze jedynie te odpowiednio głośne.

Pamiętaj, aby cyklicznie sprawdzać poziomy głośności mikrofonu w ustawieniach systemu Windows 10, aby skutecznie uchronić się przed problemami z mikrofonem. Zarówno laptopy Lenovo, jak i Dell lub Asus mogą paść ofiarą tej właściwie nieszkodliwej usterki.

Mikrofon w komputerze nie działa – Awaria sterowników

Uszkodzone lub niezaktualizowane sterowniki to niezwykle częsta przyczyna awarii pojedynczych elementów laptopa. Uszkodzenie sterowników może spowodować awarię zarówno mikrofonu, jak i całego ekranu. Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z nagłą awarią oprogramowania sterującego laptopem. Co zrobić, gdy mikrofon nie działa po aktualizacji sterowników?

 1. Przejdź do zakładki Menadżer Urządzeń.
 2. Wybierz zakładkę Kontrolery dźwięku, wideo i gier.
 3. W tym miejscu zaktualizuj sterowniki komputera lub laptopa Lenovo.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy w potrzebny sterownik, a następnie wybierz opcję Aktualizuj Sterowniki.
 5. Oprogramowanie powinno zaktualizować się całkowicie samoistnie.

Nie wiesz, jak pozbyć się starych sterowników z laptopa? Wyposaż się w specjalny program do usuwania zbędnych sterowników – Display Driver Uninstaller i podążaj za instrukcjami autorów oprogramowania.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: