jak pielęgnowac panele? Czym myć panele? jak myć panele bez smug? Jak myć panele podłogowe na wysoki połysk? Pielęgnacja paneli podłogowych Czym myć panele podłogowe, żeby nie było smug? Jakim mopem myć panele?

Panele podłogowe są bardzo popularnym rodzajem podłóg w wielu domach. Cechuje je duża wytrzymałość, stosunkowo niska cena oraz atrakcyjny wygląd. Niekiedy problemy może sprawiać mycie paneli podłogowych. Jak myć panele podłogowe, żeby nie było smug? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a z pewnością pielęgnacja paneli podłogowych nie będzie już więcej przysparzać Ci kłopotów.

Jak myć panele podłogowe bez smug? Zacznij od odkurzania

Podstawą czystej podłogi bez smug jest dokładne odkurzenie paneli. Kurz, okruszki lub inne drobinki najszybciej usuniesz przy pomocy odkurzacza. Mycie paneli bez uprzedniego odkurzenia może powodować nie tylko powstawanie smug, ale również prowadzić do rysowania paneli, zwłaszcza tych o niskiej klasie ścieralności. Czyszczenie paneli na sucho powinno przeprowadzać się regularnie, zapobiegając łączeniu się kurzu z drobinkami tłuszczu i innymi zabrudzeniami.

Czym myć panele podłogowe, żeby nie było smug?

Przede wszystkim warto kupić dobry płyn do mycia paneli. Do mycia można użyć także uniwersalny płyn do pielęgnacji podłóg, a nawet płyn do mycia naczyń. Używanie nieodpowiednich środków może powodować przebarwienia paneli, dlatego należy zachować ostrożność. Wiele osób nie czyta również instrukcji producenta i dodaje do wody zbyt dużą ilość detergentu. W tym przypadku zdecydowanie mniej znaczy więcej, ponieważ dodanie zbyt dużej ilości środka czyszczącego do wody powoduje jego pienienie się, co jest główną przyczyną powstawania smug.

Wiele osób szuka porad, jak pielęgnować panele podłogowe przy użyciu produktów dostępnych w domu. Zwolennicy stosowania domowych sposobów na mycie paneli, mogą skorzystać z octu, który zapewni panelom piękny błysk oraz je zdezynfekuje. Jak myć panele podłogowe na wysoki połysk? Do 5 litrów wody wystarczy dodać 2 łyżki octu i mieszanka jest gotowa. Należy jednak pamiętać o wywietrzeniu pomieszczeń, ponieważ ocet pozostawia specyficzny zapach. Nieprzyjemną woń można zniwelować także dodając do wody kilka kropel olejku lub soku z cytryny. Należy jednak pamiętać, że cytryna ma właściwości wybielające, dlatego nie należy dodawać zbyt dużo soku!

Jakim mopem myć panele?

Najlepsze efekty można osiągnąć korzystając z mopa elektrycznego. Jest to jednak spory wydatek, dlatego, jeśli szukasz tańszego rozwiązania, z zabrudzonymi panelami z powodzeniem poradzi sobie mop paskowy. Największe ryzyko smug zapewnia mop sznurkowy, dlatego odradzamy jego stosowanie. Co ważne, przed myciem paneli należy dokładnie odcisnąć nadmiar wody. Mop powinien być wilgotny, a nie mokry. Panele źle znoszą nadmiar wilgoci, zwłaszcza te laminowane.

Jak myć panele podłogowe bez smug – praktyczne wskazówki

Mycie paneli należy przeprowadzać zgodnie z ich ułożeniem. Duże plamy lub zabrudzenia warto usuwać punktowo, ponieważ wielokrotne przecieranie podłogi nie jest wskazane dla paneli ze względu na wspomnianą już wcześniej wilgoć. Warto również myć panele przy otwartym oknie, tak, aby podłoga szybko wyschła. Po umyciu i wyschnięciu paneli, powinno się je nabłyszczyć specjalnym preparatem. Nabłyszczacz tworzy na panelach warstwę ochronną, zabezpieczając panele przed uszkodzeniami oraz nadmiernym osadzaniem się kurzu. Jeśli nie chcesz stosować detergentów, wystarczy nabłyszczyć podłogę stosując 2 łyżki octu wymieszane z 5 litrami zimnej wody. Taką mieszanką wypoleruj panele stosując ściereczkę z mikrofibry.

Już wiesz jak myć panele, żeby nie było smug. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dedykowanych produktów we właściwych ilościach pozwolą cieszyć się pięknymi panelami przez wiele lat. Jeśli chcesz zlecić polożenie paneli specjalistom, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na wykończenia wnętrz.

 

To może Cię zainteresować:

Sprzątanie kuchni – jak posprzątać kuchnię na błysk?

Jak wyprać kołdrę w pralce bez ryzyka jej zniszczenia?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Wykańczanie wnętrz, Złota rączka