Nawiewnik okienny, zwany również nawietrzakiem, to urządzenie wentylacyjne, które doprowadza do pomieszczenia powietrze z zewnątrz. Ich stosowanie jest konieczne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. Jaki nawiewnik okienny wybrać? Kiedy konieczny jest jego montaż? Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Nawiewnik okienny – działanie

Nawiewniki są to urządzenia, które reagując na różnicę ciśnienia, temperatury i wilgotności, zapewniają napływ powietrza do pomieszczeń. Są one zatem częścią wentylacji domowej, wymuszają cyrkulację w budynku i dbają o właściwy poziom wilgotności powietrza. Nawietrzaki mogą być montowane zarówno na nowych oknach, jak również na tych już osadzonych. Nawiewniki mają charakter pasywnych wylotów powietrza i nie wywołują jego przepływu. Aby mogły działać prawidłowo, wymagają w pełni sprawnych kanałów wentylacyjnych.

Nawiewnik okienny – zalety

Stosowanie nawietrzaków niesie ze sobą wiele zalet. Nawiewniki eliminują zjawisko kondensacji pary wodnej, która może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, co ma szczególne znaczenie, jeśli w domu mieszkają alergicy. Urządzenie zwiększa komfort cieplny w budynku, nie powoduje przeciągów oraz utraty ciepła zimą, wpływając ostatecznie na niższe rachunki za ogrzewanie.

Nawiewnik okienny – przepisy prawne

Nawiewnik okienny stał się w ostatnich latach obowiązkowym elementem wyposażenia domu. Stare okna były na tyle nieszczelne i zapewniały stały przepływ powietrza, ze montaż nawiewników był zwyczajnie niepotrzebny. Produkowane aktualnie okna charakteryzują się większym poziomem szczelności w związku z wymaganiami dotyczącymi izolacyjności cieplnej w budynkach. Rodzi to problemy z wentylacją, ponieważ nowoczesna stolarka okienna ogranicza dopływ powietrza niezbędnego do jej optymalnego działania Efektem źle działającej wentylacji jest nie tylko nieprzyjemny, ciężki zapach w pomieszczeniu, ale również wykwit pleśni oraz grzybów. Te z kolei mają wpływ na nasze zdrowie. Mogą wywoływać bóle głowy, prowadzić do powstawania wysypek skórnych oraz chorób układu oddechowego.

Według przepisów prawa budowlanego, które obowiązują od 2009 roku, okna w budynkach mieszkalnych powinny być wyposażone w elementy nawiewne. Rozporządzenia nie odnoszą się jedynie do wentylacji nawiewno-wywiewnej, gdzie okna powinny pozostać szczelne. W pozostałych przypadkach należy zapewnić dopływ powietrza przez zastosowanie urządzeń wentylacyjnych w oknach, drzwiach oraz innych częściach przegród wewnętrznych. Wybór nawietrzników powinien uwzględniać wymagania wymienione w rozporządzeniu Polskiej Normy PN-B-03430:1983/az3:2000P.

Nawiewniki okienne – rodzaje

Dostępne na rynku nawiewniki okienne mogą posiadać regulację ręczną lub automatyczną i reagują na zmiany wilgotności, ciśnienia oraz temperatury.

Nawiewniki regulowane ręcznie

Nawiewniki okienne regulowane ręcznie charakteryzują się prostą konstrukcją. Składają się z obudowy, przesłony przepuszczającej powietrze z zewnątrz oraz mechanizmu sterującego. Umożliwiają ustawienie jednej z kilku pozycji lub całkowitego zamknięcia. Ich skuteczność jest jednak uzależniona od świadomego działania użytkowników. Najprostsze modele nie posiadają mechanizmu regulacji i mają ustaloną wielkość otworu. Ich użytkowanie zmniejsza komfort cieplny zwłaszcza zimą. Stosuje się je przede w wszystkich w kotłowniach.

Nawiewniki z regulacją automatyczną

Wśród nawiewników z samoczynną regulacją, znajdziemy nawietrzaki ciśnieniowe, termostatyczne i higrosterowane.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
Nawiewnik okienny termostatyczny

Urządzenie działa automatycznie pod wpływem zmian temperatury zewnętrznej. Otwarcie maksymalne jest możliwe tylko przy wartościach temperatur, które nie prowadzą do wychłodzenia pomieszczenia. Przy spadku temperatury nawiewnik samoczynnie zmniejsza wielkość otworu, ograniczając napływ powietrza zewnętrznego. Niektóre modele zmniejszają wielkość otworu dopiero przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza, co może być problemem dla osób, które nie lubią przebywać w chłodnych pomieszczeniach.

Nawiewnik okienny higrosterowany

Nawiewniki posiadają higrometr, który steruje wielkością strumienia powietrza, w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewnik higrosterowany ma czujnik poliamidowy, który sam decyduje o wielkości przepływu powietrza. Zwiększa wydajność wentylacji przy dużej wilgotności, a przy spadku poziomu wilgotności przesłona przymyka się samoczynnie. Maksymalne otwarcie występuje przy przekroczeniu wilgotności względnej 70 %. Nawietrzaki higrosterowane nie reagują na zmiany ciągu wentylacyjnego zależne o temperatury zewnętrznej i siły wiatru. Są zwykle też dość duże.

Nawiewnik okienny ciśnieniowy

Nawiewnik ciśnieniowy utrzymuje stabilny mikroklimat w pomieszczeniu niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Maksymalne otwarcie przepustnicy jest możliwe przy określonej różnicy ciśnień. Gdy następuje wzrost ciśnienia, przepustnica w nawiewniku przymyka się samoczynnie. Dzięki temu zapobiega nadmiernemu napływowi zimnego powietrza z zewnątrz zimą, co wpływa na koszty ogrzewania. Nawietrzaki ciśnieniowe nie wymagają ingerencji ze strony użytkownika i umożliwiają bardziej efektywną wentylację. W niektórych modelach istnieje możliwość zmniejszenia przepływu powietrza, jednak nie można całkowicie zamknąć przepustnicy, jak w przypadku modeli z ręczną regulacją. Element sterujący modeli ciśnieniowych jest schowany w czerpni, przez co nawiewnik ciśnieniowy prezentuje się lepiej niż higrosterowany. Jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na skuteczność i komfort użytkowania.

Ze względu na sposób instalacji, nawiewniki dzielimy na naramowe, wszybowe i ścienne.

  • Nawiewnik naramowy – urządzenie składa się z dwóch część – regulatora oraz czerpni i jak wskazuje nazwa, mocuje się go do ramy okiennej. Osłania wykonane w niej otwory, które doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia. Regulator dawkuje ilość powietrza, która w danym momencie jest wystarczająca. Czerpnia ochrania pomieszczenie przed wodą opadową oraz przedostawaniem się insektów do środka.
  • Nawiewnik wszybowy – znajduje zastosowanie w budynkach dużej użyteczności publicznej, ponieważ zapewnia duży przepływ powietrza, który w warunkach domowych mógłby być zbyt duży.
  • Nawiewnik ścienny – montuje się go na ścianie z kanałem powietrznym poprowadzonym przez mur. Wybierając nawietrzak ścienny, konieczne jest wiercenie ścian.

Montaż nawiewnika na oknie

Jeśli wymieniamy okna, możemy kupić nowe razem z nawiewnikami. Jeśli jednak nie planujemy remontu i wymiany okien, możemy zamontować nawietrzaki na już istniejące okna. Nawiewniki należy umieszczać na wysokość minimum 2 metrów od posadzki. W ten sposób unikniemy przeciągów w okresie zimowym. Urządzenie wentylacyjne montuje się w górnej części ramy okiennej lub w obrębie kasety rolet zewnętrznych. W przypadku nawiewników naramowych należy wykonać otwory w ościeżnicy, nie uszkadzając tym samym stalowego wzmocnienia okna, na przykład za pomocą frezu palcowego lub tarczowego. Ich średnica powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Otwory pełnią funkcję kanałów przelotowych, następnie należy przykręcić nawiewniki i nałożyć osłony. Montaż nawiewników wszybowych nie narusza ramy okiennej, jednak redukuje wysokość szyby. Nie należy zaklejać nawiewnika, a czyszczenie powinno odbywać się wyłącznie z pomocą suchej szmatki.

Nawiewniki okienne – jaki strumień powietrza dla pomieszczenia?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, minimalny strumień powietrza zewnętrznego, jaki jest przewidziany na osobę w budynkach mieszkalnych, wynosi 20 m³/h. Kupując nawiewnik okienny warto zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia, w którym ma on zostać zamontowany. Nawietrzaki okienne lub ścienne powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu z oknami. Ich ilość jest zatem uzależniona od ilości pomieszczeń. Jeden nawiewnik na kilka pokoi nie spełni swojej funkcji. Montaż nawiewnika jest konieczny w kuchni, sypialni oraz w salonie.

Wartość dla pokoju dziennego to 30 m³/h. W przypadku pomieszczeń do 20 metrów kwadratowych i standardowej wysokości 3 metrów, wystarczający będzie jeden nawiewnik. W pomieszczeniach powyżej 25 metrów kwadratowych, warto zamontować dwa nawiewniki.

Wartość dla łazienki to 30 m³/h. Nie ma jednak konieczności montażu nawietrzaka w łazience. Wystarczająca będzie szczelina lub specjalne otwory w drzwiach łazienkowych, ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 0,022 m².

W kuchniach liczba nawietrzaków jest uzależniona od wyposażenia. Mniejsze wymagania są stawiane kuchniom z kuchenką elektryczną. Wartość dla kuchni z oknem i kuchenką elektryczną do 3 osób to 30 m³/h, a do 5 osób to 50 m³/h. W przypadku kuchni z kuchenką gazową wartość wzrasta do 70 m³/h. Pomieszczenia z kuchenką gazową i kotłem dwufunkcyjnym muszą posiadać nawiewnik okienny ze stałą wielkością otworu. W przypadku, gdy kuchnia jest łączona z salonem, należy zsumować wartości dla obu typów pomieszczeń.

Jeśli zamierzamy kupić nawiewniki do pomieszczenia, w którym znajduje się piec lub podgrzewacz, należy wybrać model z ręczną regulacją położenia przesłony. Montowanie nawiewników automatycznych jest niedozwolone. Wielkość strumienia przepływającego przez zamknięty nawiewnik, powinna mieścić się w przedziale 20-30% maksymalnej wydajności, czyli jest to wartość podobna do poziomu infiltracji typowych okien sprzed wprowadzenia zmian w przepisach.

Ile nawiewników okiennych zamontować?

Aby ustalić, ile nawiewników okiennych powinniśmy zamontować w domu, należy obliczyć wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego dla całego domu. Musimy więc zsumować strumienie powietrza, które powinny być usuwane kanałami wywiewnymi. Sumę należy podzielić przez wielkość strumienia, jaki jest w stanie odprowadzić pojedynczy nawiewnik. Wynik określa liczbę nawietrzaków, które powinniśmy zamontować w domu. Jak wygląda to na konkretnym przykładzie? W przypadku dwupokojowego mieszkania z kuchnią wyposażoną w kuchenkę elektryczną i oddzielną toaletą, całkowity strumień powietrza może wynieść 120 m³/h. Pojedynczy nawiewnik okienny charakteryzuje się wydajnością na poziomie 30 m³/h, co oznacza, że powinniśmy zamontować w domu 4 nawietrzaki.

Nawiewnik okienny a akustyka

Ze względu na otwór doprowadzający powietrze do pomieszczenia, nawiewniki okienne mogą nieco pogorszyć właściwości akustyczne okna. Z tego powodu, szczególnie jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, warto wybierać nawietrzaki z wkładką tłumiącą. Możemy również zainwestować w nawiewnik z filtrami antysmogowymi, który zapobiegną przedostawaniu się szkodliwych pyłów do mieszkania. Filtry zatrzymują także pyłki roślinne, co jest ciekawą opcją dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi. Filtr należy wymieniać raz w roku i jest to koszt rzędu około 30 złotych.

Nawiewnik okienny – cena

Ceny nawiewników okiennych są bardzo zróżnicowane. W zależności od modelu, zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Najtańsze są nawiewniki sterowane ręcznie. Koszt nawiewnika regulowanego manualnie to około 30-50 złotych. Nawiewnik ciśnieniowy kosztuje od 40 do ponad 100 złotych. Cena nawiewnika okiennego higrosterowanego to koszt w granicach od 70 do ponad 200 złotych. Nawietrzak okienny to dobra inwestycja, zwraca się w postaci niższych opłat za ogrzewanie.

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza w naszym mieszkaniu. Aby urządzenie działało efektywnie, należy zadbać o prawidłowy montaż nawietrzaków okiennych. Zachęcamy do skorzystania z usług monterów usterka.pl. Szybko i sprawnie zamontujemy nawiewniki okienne i poprawimy wentylację w Twoim domu. Wykonujemy montaż nawiewników we Wrocławiu, w Poznaniu, Trójmieście, Krakowie oraz Warszawie. Już dziś umów wizytę i zapłać 10 złotych mniej za usługę!

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka