okna do domu

Zakup odpowiednich okien do domu lub mieszkania nie jest zwykle większym problemem. Wszelkie wymiary wypisane są w projekcie domu, a architekt zwykle dba o zapewnienie informacji o najlepszym rodzaju przeszklenia. Mimo to, wizja architekta jest jedynie wskazówką, z której nie musimy skorzystać. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i dowiedz się, jak wybrać okna do domu!

Okna do domu – Dostępne na rynku profile okien

Jeśli mamy już za sobą projekt domu, a mury i dach czekają na dopełnienie w formie okien – skupmy się na wyborze odpowiedniego profilu. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy przeróżne profile, które znajdą swoje zastosowanie w specyficznych warunkach. Z czego możemy wybierać?

 • Plastikowe okna z PVC
  Okna produkowane z PVC są tak naprawdę ciekawą mieszanką technologiczną. Profile okien wzmacniane są kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, poprawiając wytrzymałość okien. Mimo to, charakteryzują się gorszą termoizolacyjnością.
 • Drewniane okna
  Drewniane okna wykonywane są z litego drewna sosnowego oraz świerkowego. Rzadziej drewna modrzewiowego lub mahoniu. Ramy drewnianych okien wykańczamy farbami lub specjalnym lakierem. Zaletą okien drewnianych jest możliwość tworzenia wyjątkowo nietypowych kształtów np. okien łukowych.
 • Okna aluminiowe
  Okna aluminiowe lub drewniano-aluminiowe produkowane są w dwóch wariantach – jako okno drewniane ze specjalną osłoną z aluminium wewnątrz domu lub na zewnątrz domu. Zewnętrzna osłona z aluminium służy jako dodatkowa ochrona przed wilgocią oraz deszczem, a nawet promieniami słonecznymi lub wiatrem.

Okna do domu – Jak wybrać odpowiedni sposób otwierania?

Sposób otwierania okien zależy oczywiście od ich rodzaju. Okna do domu pionowe charakteryzują się naprawdę sporą różnorodnością w kwestii okuć. Skrzydła okien pionowych mogą się uchylać lub rozwierać, a niektóre z nich można śmiało montować na stałe. W takim wypadku okna są tańsze i charakteryzują się widocznie węższymi profilami. Oprócz typowych okuć, w oknach można zamontować:

 • Rozszczelnienie
  Mikrowentylacja zapewnia dopływ świeżego powietrza, ale nie zastąpi sprawdzonych nawiewników. Mikrowentylacji nie stosuje się również w przypadku okien antywłamaniowych.
 • Stopniowane uchylenie
  Regulacja uchylenia pozwala wpływać na strumień powietrza wpływającego do mieszkania. Okna do domu wyposażone w stopniowany uchył są świetnym sposobem na letnie upały.
 • Klamka z kluczykiem
  Okna z klamką wyposażone są w rozetkę, która utrudnia rozwiercenie klamki. Klamki z kluczykiem stosuje się przede wszystkim w mieszkaniach na parterze, gdzie ryzyko włamania jest stosunkowo największe.

Wybór okien tarasowych – Na co zwrócić uwagę?

W przypadku okien tarasowych, wybór systemu otwierania jest nieco bardziej skomplikowany. Standardem wśród tego typu okien są skrzydła rozwiaralno-uchylne, ale ostatnimi czasy na popularności zyskują również drzwi uchylno przesuwne. Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwnych jest ich niemal zerowy wpływ na sąsiednie skrzydła. Okno nie zabiera przestrzeni w pomieszczeniu, a tym bardziej na tarasie. Skrzydła drzwi przesuwnych mogą mieć nawet do 250 cm wysokości i 300 cm szerokości. Jeśli szukasz najlepszych okien na taras, nie zapominaj o tzw. niskim progu, który skutecznie zapobiega wszelkim kontuzjom związanym z gwałtownym wybieganiem na taras.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka