pęknięty ekran

Laptop stał się poniekąd naszą codziennością. Nie wyobrażamy sobie dnia bez wygodnego dostępu do Internetu lub kontaktowania się ze znajomymi, dlatego awaria laptopa jest dla nas czymś szczególnie bolesnym. Pęknięty ekran w laptopie to coś, czego nigdy się nie spodziewamy, dlatego zwykle nie wiemy, jak powinniśmy w takiej sytuacji postępować. Zbita matryca w laptopie jest przecież usterką, która porządnie wpłynie na nasz domowy budżet. Jak uchronić się przed zbiciem ekranu? Czy z zepsutego laptopa możesz swobodnie korzystać? Ile zapłacisz za naprawę nowego laptopa, który niefortunnie wypadł Ci z rąk?

Pęknięty ekran w laptopie — Najczęstsze przyczyny

Nie da się ukryć, że zbicie ekranu w laptopie zwykle idzie w parze z chwilami nieuwagi lub braku koncentracji na naszym sprzęcie elektronicznym. Uszkodzenie matrycy możemy zafundować sobie sami, ale równie często fundują je nam znajomi, przyjaciele, koledzy z pracy, ulubiony zwierzak, czy niesprzyjające warunki pogodowe. Jednym słowem — wszystko. Tak, pęknięty ekran może spotkać nas wszędzie i o każdej porze. Jak w takim razie uchronić się przed awarią matrycy laptopa? Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia wyświetlacza w komputerze są:

 • Upuszczenie laptopa z dosyć dużej wysokości, zwłaszcza jeśli upuścimy go w pozycji otwartej, a nie zamkniętej.
 • Położenie ciężkiego przedmiotu na zamkniętą klapę laptopa. Wiele laptopów nie jest w stanie wytrzymać dużego ciężaru na samym środku matrycy, która w efekcie pęka.
 • Pęknięty ekran to również skutek zrzucenia laptopa na podłogę po przypadkowym pociągnięciu podpiętego kabla od słuchawek lub kabla zasilania.
 • Gwałtowne zamknięcie laptopa ze wciąż znajdującymi się na klawiaturze przedmiotami.
 • Pęknięty ekran w laptopie przywita nas również po zrzuceniu ciężkiego przedmiotu wprost na matrycę.

Prawdę mówiąc powyższa lista może wydłużać się w nieskończoność. Ważne jest natomiast, aby zapamiętać, że pęknięty ekran w laptopie to niemalże zawsze wynik braku odpowiedniej uwagi. Nie zapominaj, że laptop to jedno z urządzeń, które jest nam obecnie niezbędne do życia, dlatego poświęcanie mu odpowiedniej uwagi jest czystą koniecznością.

Zbity ekran w laptopie — Co robić?

Uszkodzenia ekranu w laptopie nigdy nie są takie same. Matryce niszczą się w różnym stopniu, a jeden pęknięty ekran nie jest równy drugiemu. Uszkodzenia wyświetlacza zaczynają się od tzw. “pajęczyny”, czyli lekkich pęknięć w pewnej części ekranu, przechodzą przez rozlanie matrycy, aż do dziury w ekranie i całkowitego uszkodzenia laptopa. W przypadku całkowitego zniszczenia laptop oczywiście nie nadaje się do użytku. Kiedy konieczna jest naprawa matrycy?

Opłacalność wymiany wyświetlacza różni się oczywiście w zależności od modelu laptopa. Pęknięty wyświetlacz w drogim komputerze lub laptopie będzie kosztował nas o wiele więcej niż pęknięty ekran w laptopie Lenovo, czy pęknięta matryca w laptopie Acer. Warto pamiętać, że naprawa matrycy w przypadku jej pęknięcia nie jest możliwa. Jedyne co nam zostaje to wymiana matrycy, którą wykonasz w profesjonalnym serwisie komputerowym.

Czego nie robić, gdy ekran laptopa ulegnie uszkodzeniu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że większość specjalistów w dziedzinie naprawy laptopów i komputerów stacjonarnych twierdzi, że korzystanie z laptopa z pęknięta matrycą jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Dlaczego, zapytacie. Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, a co najmniej jednej z nich z pewnością się nie spodziewałeś. Dlaczego w takim razie, pęknięty ekran w laptopie jest dla nas niebezpieczny?

 • Odłamki zbitego szkła
  Wiele uszkodzeń matryc powstaje na skutek upuszczenia ciężkiego przedmiotu wprost na wyświetlacz. Pamiętaj, że odłamki szkła matrycy są ostre i prawdopodobnie poranią Twoje dłonie.
 • Przepięcia w laptopie
  Poważne uszkodzenie matrycy może skutkować przepięciami w Twoim laptopie. Nie jest to pewne, ale stwarza to realne zagrożenie porażenia prądem lub pożaru.
 • Spięcie elektryczne
  Korzystanie z laptopa z uszkodzoną matrycą może skończyć się dla niego tragicznie. Jeśli zbita matryca spowoduje spięcie w obwodach, może spalić resztę podzespołów. Szybka wymiana matrycy może uratować Cię przed koniecznością naprawy większej ilości podzespołów. Najczęściej niszczonymi przez zbitą matrycę częściami laptopów są dysk oraz płyta główna.

Kiedy pęknięty ekran opłaca się naprawiać?

Nie będziemy owijać w bawełnę, uszkodzenie matrycy oznacza zwykle koniec laptopa. Wymiana matrycy w tańszych laptopach znacząco przewyższa ich rynkową wartość, dlatego jest mało opłacalna. Dane z dysków z uszkodzonego laptopa odzyskasz bez naprawy wyświetlacza. Pęknięty ekran w laptopie Dell czy laptopie MacBook to z kolei większy problem. Wymiana matrycy w laptopach z wyższej półki to często koszt tysiąca złotych, dlatego każdą naprawę warto dostatecznie długo przemyśleć. Jeżeli spotkałeś się z innymi awariami w laptopie z Windows, zachęcamy Cię do lektury naszego artykułu, dotyczącego najpopularniejszych błędów w systemie Windows 10.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy