Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis, jak wybrać płytę indukcyjną. Dzisiaj skupimy się na konkretnych modelach do 1300 złotych, które cieszą się wysoką oceną i pozytywnymi opiniami konsumentów według strony Ceneo.pl. Wśród najlepszych płyt indukcyjnych znalazły się urządzenia marki Whirlpool, Bosch oraz Samsung. Jakie funkcje skrywają w sobie urządzenia z tej półki cenowej i który z prezentowanych produktów jest najbardziej godny polecenia? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Płyta indukcyjna – technologia

Ogromna popularność płyt indukcyjnych nie jest związana z chwilową modą, a z ich bezpiecznym użytkowaniem i efektywnością. Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki technologii indukcyjnej energia jest przekazywana bezpośrednio z generatora do naczynia.

Poprzez takie działanie praca płyty grzewczej wykorzystującej indukcję jest bardziej efektywna i zamienia praktycznie 90% pobieranej energii w ciepło. Urządzenie umożliwia ugotowanie wody kilkukrotnie szybciej niż na przykład płyta gazowa. Reaguje natychmiast na zmianę ustawień gotowania, a tuż po zdjęciu naczynia z płyty przekazywanie ciepła zostaje przerwane. Inteligentny system urządzeń rozpoznaje różne średnice naczyń i dostosowuje poziom mocy do ich wielkości. Dużą zaletą indukcji jest bezpieczeństwo stosowania. Płyta nagrzewa się wyłącznie w miejscu, w którym zostało ustawione naczynie, a to minimalizuje ryzyko poparzeń.
Biorąc pod uwagę powyższe korzyści płynące ze stosowania płyty, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na jej podłączenie w domu. Poniżej prezentujemy modele kosztujące poniżej 1300 złotych, które są najbardziej rozchwytywanymi urządzeniami w swojej klasie cenowej.

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Płyta posiada wygodne sterowanie DirectSelect oraz wyświetlacz cyfrowy, który ułatwia pracę z urządzeniem. Produkt marki Bosch został wyposażony we wskaźnik zużycia energii oraz dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła i jest on dostępny dla każdego pola. Duże „H” wskazuje na temperaturę powyżej 60 stopni Celsjusza, a małe „h” oznacza temperaturę poniżej 60 stopni Celsjusza. Taka informacja pozwala wykorzystać wysoką temperaturę na przykład dla utrzymania ciepła przygotowanego posiłku. Na uwagę zasługuje również nowoczesny design. Głęboka czerń i ozdobny szlif z przodu będą niewątpliwą ozdobą każdej kuchni. Kompaktowe wymiary – szerokość 59,2 cm, głębokość 52,2 cm i wysokość 5,1 cm, sprawdzą się w każdym domu.

Sprzęt jest wyposażony w sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pracy oraz ma automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa w przypadku, gdy pole grzewcze pracuje przez niewspółmiernie długi czas. Urządzenie posiada także zabezpieczenie przed dziećmi.

Płyta indukcyjna – funkcje

Płyta indukcyjna marki Bosch posiada wiele ciekawych funkcji, które usprawniają gotowanie i przyczyniają się do tego, że przygotowywanie posiłków jest znacznie bezpieczniejsze oraz przyjemniejsze. Jakie funkcje kryje w sobie płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E?

 • Timer – urządzenie jest wyposażone w funkcję minutnika, który umożliwia zaplanowanie czasu gotowania na każdym polu grzewczym.
 • PowerBoost – funkcja pozwala przyspieszyć gotowanie i jest dostępne na wszystkich polach grzewczych. Funkcja PowerBoost umożliwia zagotowanie 2 litrów wody prawie trzy razy szybciej niż płyta szklano-ceramiczna.
 • DirectSelect – intuicyjny panel sterowania pozwala wybrać strefę gotowania i dobrać dokładniejszy poziom mocy.
 • ReStart – funkcja służy zachowaniu wprowadzonych ustawień w przypadku automatycznego wyłączenia płyty, spowodowanego na przykład nagłym zalaniem sprzętu.
 • Quick Start – dzięki tej funkcji płyta indukcyjna automatycznie wykrywa miejsce usytuowania garnka lub patelni i wyświetla odpowiednią strefę grzania na panelu sterowania.
 • Funkcja krótkie czyszczenie – funkcja wyłącza na 20 sekund całą płytę i umożliwia szybkie przetarcie sprzętu w przypadku nagłego zabrudzenia w trakcie gotowania. Ponowne włączenie aktywuje pola, zachowując wszystkie wcześniejsze ustawienia pól grzewczych.

Dane techniczne

Napięcie zasilania wynosi 220-240 V. Płyta Bosch jest więc dedykowana osobom, które posiadają instalację jednofazową. Moc przyłączeniowa urządzenia wynosi 7400 W. Sprzęt posiada 4 pola grzewcze. Maksymalny pobór mocy pola 1 to 1800 W, pola 2 – 1800 W, pola 3 – 2200 W i pola 4 – 1400 W.

Opinie i cena

Opinie na temat płyty indukcyjnej Bosch PIE631FB1E są bardzo pozytywne, o czym świadczy chociażby wysoka pozycja w wielu rankingach internetowych. Większość użytkowników zwraca szczególną uwagę na wygodne sterowanie sensorowe. Skala ustawień mocy posiada 10 przejrzystych przycisków, umożliwiając szybsze i bardziej precyzyjne ustawienie parametrów gotowania. Wiele osób chwali sobie również cichą pracę sprzętu oraz bezproblemowe czyszczenie. Wygodnym rozwiązaniem dla konsumentów jest także funkcja booster na każdym polu. Minusem według posiadaczy płyty marki Bosch są pomyłki w tłumaczeniu, które mogą wprowadzać w błąd przy użytkowaniu. Wada nie jest jednak w żaden sposób związana z niezawodnym działaniem płyty indukcyjnej, dlatego sprzęt cieszy się bardzo wysoką oceną i pochlebnymi wpisami. Cena sprzętu zaczyna się od 1278 złotych.

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM816BA

Płyta indukcyjna Whirlpool posiada proste sterowanie sensorowe Slider. Wszystkie 4 pola grzewcze urządzenia posiadają funkcję Booster, czyli szybkiego gotowania. Zajdziemy tu również blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz blokadę przed zmianą ustawień. Są to ciekawe opcje, które pozwolą uniknąć zmiany ustawień, na przykład przez przypadkowe naciśnięcie przycisku podczas sprzątania. Sprzęt marki Whirlpool posiada również wskaźnik ciepła resztkowego, informującego o stopniu nagrzania płyty. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo elegancki design urządzenia. Posiada szlif ze wszystkich czterech stron, co nie tylko podnosi wartość wizualną sprzętu, ale również ułatwia czyszczenie. Wymiary sprzętu to 58 cm szerokości, 51 cm głębokości i 5,6 cm wysokości, co sprawia, że płyta jest nieco mniejsza niż sprzęt marki Bosch.

Płyta indukcyjna – funkcje

W sprzęcie firmy Whirlpool znajdziemy ciekawe rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę w kuchni:

 • FlexiCook – funkcja daje możliwość połączenia stref grzania, na przykład, gdy chcemy przygotować danie w naczyniu o niestandardowym, owalnym, wydłużonym kształcie.
 • Booster – funkcja Booster umożliwia przygotowywanie potraw w znacznie krótszym czasie. W urządzeniu Whirlpool funkcja Booster jest dostępna na wszystkich czterech polach. Tryb Booster działa przez kilka minut i zwiększa moc grzania nawet o kilkadziesiąt procent.
 • Power Management – opcja daje możliwość ustawienia maksymalnej mocy grzewczej urządzenia, która nigdy nie powinna zostać przekroczona. Moc grzewcza do wyboru to 2,5kW, 4,0kW, 6,0kW i 7,2 kW. Po ustawieniu wybranej mocy, płyta dokona jej podziału na poszczególne pola grzewcze.
 • Timer – funkcja umożliwia ustalenie czasu gotowania i płyta sama zakończy działanie wybranego pola po upływie ustawionego czasu

Dane techniczne

Napięcie zasilania płyty to 230 lub 400 V. Jest zatem dobrym rozwiązaniem zarówno jeśli posiadamy instalację jednofazową, jak również trójfazową. Moc przyłączeniowa to 7200 W. Pobór mocy przy zwykłych parametrach to w przypadku pola pierwszego 1200 W, pola drugiego 1800 W, pola trzeciego 1800 W i pola czwartego 2200 W.

Opinie i cena

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM816BA posiada wiele pozytywnych opinii. Na pochwałę zasługuje szczególnie prosta, intuicyjna obsługa. Wielu konsumentów ceni sobie funkcję PowerBooster, czyli szybkiego podgrzewania na wszystkich polach grzewczych, jak również zabezpieczenia przed dziećmi. Użytkownicy zachwalają bezproblemowe utrzymanie płyty w czystości. Niektóre osoby zwracają uwagę na głośne dźwięki, towarzyszące przygotowywaniu potraw. W tej materii opinie są bardzo rozbieżne, ponieważ większość konsumentów ceni sobie w urządzeniu marki Whirlpool wysoką kulturę pracy, przekładającą się na ciche działanie. Głośna praca sprzętu może wiązać się z jego niewłaściwym użytkowaniem, na przykład stosowaniem zbyt małych garnków względem pola. Płyta indukcyjna Whirlpool jest tańsza od wcześniej opisywanego produktu marki Bosch. Jej cena rozpoczyna się od 1194 złotych.

Płyta indukcyjna Samsung NZ64H37070K

Płyta ma 59 cm szerokości, 52 cm głębokości i 5,7 cm wysokości, przez co jest najgrubsza ze wszystkich prezentowanych dziś przez nas modeli. Urządzenie steruje się dotykowo, posiada regulację typu Slider. Slider jest dwukrotnie szerszy niż standardowy, dlatego umożliwia bardziej precyzyjne dobranie mocy grzewczej. Płyta ma gładką powierzchnię, która jest łatwa w czyszczeniu. Dbałość o każdy detal w płycie sprawia, że urządzenie prezentuje się bardzo nowocześnie i zapewnia eleganckie wyposażenie kuchni. Sprzęt posiada 9 poziomów mocy. W produkcie marki Samsung zadbano o zabezpieczenia przed dziećmi – istnieje możliwość zablokowania całej płyty jednym ruchem. Dzięki tej funkcji nie można włączyć płyty przez przypadek.

Płyta indukcyjna – funkcje

Płyta indukcyjna Samsung NZ64H37070K posiada przydatne funkcje, dzięki którym można usprawnić pracę w kuchni.

 • Auto Pan Detector – w momencie ustawienia naczynia na środku strefy gotowania, płyta automatycznie sprawdza, czy średnica i rozmiar naczynia są odpowiednie dla danej strefy. W przypadku, gdy zajmuje przestrzeń mniejszą niż 60%, płyta powiadamia o konieczności użycia większego naczynia.
 • Quick Stop – funkcja umożliwia wyłączenie urządzenia jednym dotknięciem, na przykład zapobiegając kipieniu lub przypaleniu jedzenia.
 • Safety Shutoff – wyłącza wszystkie strefy gotowania, jeśli zostały pozostawione włączone zbyt długo.

Dane techniczne

Płyta posiada napięcie 230 V, jest wiec przystosowana do instalacji jednofazowej. Moc przyłączeniowa urządzenia to 7200 W. Urządzenie posiada 4 pola grzewcze. Maksymalny pobór mocy pierwszego pola to 2600W, drugiego 1500W, trzeciego 1500W i czwartego 2600W.

Opinie i cena

Wielu użytkowników poleca sprzęt ze względu na łatwość czyszczenia oraz prostą obsługę. W porównaniu do innych sprzętów dostępnych na rynku, płyta Samsung zapewnia stosunkowo cichą pracę. W porównaniu do innych urządzeń z tej półki cenowej, posiada jednak mniej przydatnych funkcji. Płytę marki Samsung można kupić już od 1199 złotych.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę cenę, liczbę funkcji i opinie użytkowników, faworytem dzisiejszego zestawienia jest produkt marki Bosch PIE631FB1E. Pozostałe płyty są jednak również ciekawymi i godnymi uwagi urządzeniami. W przypadku osób, które posiadają instalację trójfazową, czyli tak zwaną siłę, najlepszą opcją będzie płyta Whirlpool ACM816BA. Dzięki zastosowaniu wielu zabezpieczeń, rodziny z dziećmi docenią sprzęt Samsung NZ64H37070K.

Bez względu na to, jaki produkt wybierzemy, nie próbujmy podłączać sprzętu samodzielnie. Takie próby mogą doprowadzić do uszkodzeń płyty. Instalacją powinien zająć się elektryk z uprawnieniami. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Nasi fachowcy uporają się z instalacją w kilka chwil, podbiją gwarancję koniecznymi uprawnieniami i umożliwią korzystanie z nowego sprzętu jeszcze tego samego dnia.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Podłączanie płyt indukcyjnych