pompy wc z rozdrabniaczem, pomporozdrabniacz, rozdrabniacz wc

Chcesz kupić pomporozdrabniacz, ale masz pewne obawy? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak działa pompa WC z rozdrabniaczem, jakie są jej zalety i rodzaje oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie tego pożytecznego urządzenia.

Pompa WC z rozdrabniaczem – jak to działa

Pompa WC z rozdrabniaczem składa się ze zbiornika, silnika z systemem noży i rury z zaworem zwrotnym do odprowadzania materii. Jest to urządzenie zasilane energią elektryczną. Przetłaczanie odpadów może odbywać się zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Jak działa pomporozdrabniacz? Gdy nieczystości trafią przez specjalne wloty do zbiornika urządzenia i zostanie on zapełniony, pompa WC z rozdrabniaczem uruchamia się i rozdrabnia fekalia na drobne kawałki. Następnie trafiają one do komory pompy i są odprowadzane przez zawór do kanalizacji.

Pomporozdrabniacz – czy warto?

Pompa WC z rozdrabniaczem jest urządzeniem, które umożliwia wykonanie pomieszczenia sanitarnego w miejscach, które z reguły nie nadają się do takiego celu ze względu na zbyt dużą odległość od rur odprowadzających. Zdarza się również, że obecny system kanalizacyjny w budynku nie może zostać wymieniony, np. gdy mieszkamy w zabytkowej kamienicy. W przypadku gdy rurociąg tłoczony, do którego trzeba podpiąć naszą kanalizację ma średnicę mniejszą niż 40 mm, powinno zastosować się rozdrabniacz. Warto przemyśleć jej montaż także wtedy, gdy chcemy odciążyć instalację kanalizacyjną, ponieważ często dochodzi do jej awarii.

Dużym plusem urządzenia jest jego łatwy montaż, właściwie niewymagający remontu. Polega na przykręceniu do odpływu, na przykład do miski ustępowej oraz sieci elektrycznej. Praca pompy nie wymaga naszej ingerencji i rozdrabniacz WC działa cicho, przez co nie zmniejsza komfortu użytkowania pomieszczenia. Pomimo podłączenia do sieci elektrycznej nie generuje dużych rachunków, ponieważ jednorazowo jego praca wynosi zaledwie kilka sekund.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pompa WC z rozdrabniaczem – rodzaje

Rozdrabniacze WC dzielimy ze względu na rodzaj ścieków, które mogą być w nich rozdrabniane. Wyróżniamy:

  • Pomporozdrabniacz do ścieków szarych – można go stosować zarówno w kuchni, jak i w łazience, niezależnie od ułożenia pionów kanalizacyjnych. Jego moc nie przekracza zwykle 500-600 W. Jest on niewielki, przez co zajmują mało miejsca.
  • Pomporozdrabniacz do ścieków fekalnych i szarych – stosuje się go w toaletach domowych, jak i publicznych oraz w przemyśle. System noży rozdrabnia nieczystości na drobną materię, która bez trudu zostanie odprowadzona do kanalizacji.

Ponadto wyróżniamy różne pompy WC z rozdrabniaczem, biorąc pod uwagę sposób montażu. Pompa WC przystawkowa znajduje się za toaletą i jest połączona z nią rurą. W przypadku tego rodzaju pompy wystarczy podpięcie urządzenia do odpływu z miski. Na rynku znajdziemy również pomporozdrabniacze, które współpracują z WC, jednak montuje się je w pewnej odległości od stelaża. Ciekawym rozwiązaniem jest również toaleta z rozdrabniaczem i urządzenie znajduje się wewnątrz miski. Miska WC z rozdrabniaczem jest uruchamiana przy pomocy przycisku. Można ją podpiąć bezpośrednio do zasilania wody i nie wymaga dodatkowego zbiornika.

Pompa WC z rozdrabniaczem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydującym parametrem jest moc sprzętu. Im większa moc, tym więcej zanieczyszczeń przetłacza rozdrabniacz. Do użytku domowego warto zwrócić uwagę na pompę z rozdrabniaczem o maksymalnej mocy 600 W. Do wykorzystania przemysłowego lub publicznego należy kupić urządzenie o większej mocy. Ważną wartością jest także średnica przepompowywania. Powinna być ona możliwie jak największa, zwłaszcza jeśli ma pojawić się w pomieszczeniu o dużej częstotliwości użytkowania. Zbyt mała średnica może prowadzić do problemów z działaniem systemu i jego przeciążaniem.

Zwróć uwagę, na jaką wysokość w poziomie rozdrabniacz WC jest w stanie przetłoczyć zanieczyszczenia, maksymalnie jest to około 100 metrów. Specjalne pomporozdrabniacze przemysłowe są w stanie odprowadzić ścieki nawet na 300 metrów! W pionie ta wartość wynosi od 5 do 10 metrów. Istotną informacją przy zakupie pompy z rozdrabniaczem jest pojemność jego zbiornika. Do użytku domowego, w 4-osobowej rodzinie, wystarczy zbiornik o pojemności 100 litrów. Do wykorzystania w przestrzeni publicznej lub w przemyśle, ta wartość musi być proporcjonalnie większa. Kupując rozdrabniacz WC zwróć uwagę na prędkość silnika, która powinna być wyższa niż 2,5 tysiąca obrotów na minutę, zwłaszcza do toalet w miejscach publicznych.

Pompa WC z rozdrabniaczem ceny

Ile kosztuje rozdrabniacz WC? Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od poszczególnych parametrów, które opisywaliśmy powyżej. Im większa moc sprzętu, tym wyższa cena, jednak pamiętaj, że do użytku domowego nie potrzebujesz urządzenia o większej mocy niż 600 W. Przed zakupem warto poczytać opinie na temat urządzenia.

Pompy WC z rozdrabniaczem odprowadzają ścieki w sposób bezawaryjny i bezpieczny. Umożliwią zaaranżowanie pomieszczeń na cele sanitarne, które tylko z pozoru się do tego nie nadają, bez konieczności modernizacji całej instalacji. Jeśli szukasz fachowca do montażu pomporozdrabniacza, wybierz wsparcie naszego hydraulika.

 

To może Cię zainteresować:

Bateria z termostatem – jaką kupić?

Bidetta – co to takiego? Czy warto kupić zestaw bidetowy?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Toaleta myjąca z funkcją bidetu

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż toalet