Czy można prać buty w pralce? Jak najlepiej prać buty w pralce, żeby ich nie uszkodzić? Pranie butów w pralce wymaga odpowiedniego przygotowania.

Zastanawiasz się jak wyprać adidasy w pralce? Zabrudzenia z błota czy kurzu trudno doczyścić ręcznie, dlatego pranie obuwia w pralce jest niezwykle kuszące dla wielu osób. Oczywiście w wielu przypadkach ta metoda sprawdzi się znakomicie, należy jednak pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu prania oraz pewnych zasadach. Jak prać buty w pralce, żeby nie zniszczyć obuwia oraz pralki? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a z pewnością pranie butów w pralce skończy się sukcesem 😊

Czy można prać buty w pralce?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od materiału, z którego wykonane jest Twoje obuwie. Automatycznie wypierzesz bez problemu kapcie, tenisówki, trampki oraz adidasy, a o tym, jak prać buty w pralce dowiesz się w dalszej części tekstu. Pranie skórzanych butów w pralce może z kolei doprowadzić do stwardnienia lub pomarszczenia się skóry. Pod żadnym pozorem nie pierz w pralce butów na obcasie, z drobnymi elementami, które mogą ulec odklejeniu oraz obuwia zabrudzonego cementem, ponieważ zwiększa to ryzyko uszkodzenia pralki. Informację na temat możliwości prania w pralce znajdziesz na pudełku po butach lub na metce pod językiem.

Jak najlepiej prać buty w pralce?

Oczywiście, zanim włożysz zabrudzone buty do pralki, zadbaj o ich wstępne wyczyszczenie. Żwir, piasek czy drobne kamienie mogą bowiem zablokować przewody i filtr w pralce. Warto również wyjąć sznurówki oraz wkładki, dzięki czemu buty zostaną wyprane jeszcze dokładniej i szybciej wyschną. Większą ochronę obuwia oraz pralki zapewni specjalna siatka do prania, w której należy umieścić buty przed włożeniem do bębna pralki. Jeśli jej nie posiadasz, z powodzeniem możesz wykorzystać starą poszewkę. Ważne, aby była ona w jasnym kolorze, zwłaszcza jeśli pierzesz białe buty, ponieważ poszewka w intensywnym kolorze może zabarwić materiał obuwia.

Pranie butów w pralce-jaki program?

Decydując się na pranie butów w pralce, należy wybrać program bez wirowania. Zrezygnuj także ze stosowania płynu do płukania. Najlepszy będzie delikatny program z niskimi obrotami 400-600 na minutę. Wiele pralek ma program prania ręcznego, który z pewnością nie uszkodzi obuwia. Z kolei pranie butów w pralce Samsung Eco Bubble także jest dobrym wyborem, ponieważ urządzenia tego producenta posiadają specjalny bęben Diamond Drum, przypominający swoją budową diamenty, który jest specjalnie wyprofilowany i posiada mniejsze otwory, chroniąc tym samym prane tkaniny.

Pranie butów w pralce-ile stopni?

Temperatura prania powinna być jak najniższa. Najlepiej prać buty w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza, co znacznie zmniejszy ryzyko rozklejenia się obuwia. Decydując się na pranie automatyczne, należy niestety wziąć pod uwagę również taką ewentualność, zwłaszcza jeśli jest to obuwie niskiej jakości, wykonane ze słabych materiałów.

Już wiesz, jak wyprać buty w pralce. Nie jest to trudne zadanie, jednak warto się do niego odpowiednio przygotować, aby nie uszkodzić pralki oraz ulubionej pary butów.

 

To może Cię zainteresować:

Twoja pralka nie pobiera płynu do płukania?

Twoja pralka skacze przy wirowaniu?

Suszarka do prania głośno chodzi?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: