kuchnia remont kuchni

Remont kuchni jest jednym z najbardziej inwazyjnych i kosztownych remontów, z jakimi musimy się zmierzyć urządzając dom lub odnawiając mieszkanie. Jak przygotować się do remontu kuchni, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, a sama kuchnia była funkcjonalna? Poniżej zdradzamy praktyczne porady, które pomogą uzyskać nam ergonomiczne pomieszczenie i znieść trudny okres, jakim jest remont kuchni.

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na remont pomieszczenia. Szacując budżet będziemy pewni, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić, a które z naszych marzeń będzie trudne do zrealizowania, mając do dyspozycji określoną sumę. W odróżnieniu do remontu łazienki, samodzielne zaprojektowanie kuchni bez specjalistycznej wiedzy jest niemal niemożliwe. Warto skorzystać z pomocy projektanta, który pomoże zaprojektować nam w pełni funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze, współgrające z instalacją. Prywatne firmy za projekt kuchni życzą sobie od 100 zł m2, a za projekt mebli od 90m2. Projekty w korzystnej cenie możemy wykonać także w większości marketów budowlanych. Poszukując dobrych fachowców, warto zasięgnąć opinii w Internecie lub poprosić o zdjęcia z wykonanych wcześniej zleceń.

Remont kuchni – prace rozbiórkowe

Demontaż kuchni należy rozpocząć od wyniesienia części ruchomych, krzeseł, stołu i wolnostojącego sprzętu AGD. Po ich wyniesieniu możemy rozpocząć prace, które wiążą się z tonami kurzu i pyłu. Rozbiórka zabudowy, skuwanie glazury lub paneli są bardzo wymagającym etapem. Jeśli płytki są w dobrym stanie, warto pomyśleć nad ich przemalowaniem. Obecnie znajdziemy na rynku mnóstwo farb, które są dedykowane do malowania kafli. Możemy również położyć specjalne, cieńsze płytki na te, które obecnie pokrywają ściany naszej kuchni. Szeroki wybór wykładzin PCV pozwala na przykrycie niemodnej glazury i umożliwia szybką metamorfozę pomieszczenia. Podobnie, jeśli nasze meble nie są wysłużone i jedynie nie odpowiada nam ich kolor, możemy je przemalować, okleić fronty okleiną lub pozostawić korpusy szafek i wymienić jedynie drzwiczki. W przypadku, gdy dysponujemy większym budżetem, warto wykonać zabudowę kuchenną, która w pełni wykorzysta przestrzeń w kuchni.

Remont kuchni – jak zaaranżować przestrzeń?

Należy pamiętać o tym, aby stworzyć w kuchni tak zwany trójkąt roboczy, czyli przestrzeń umożliwiającą swobodne poruszanie się między kuchenką, lodówką i zlewem. Odległość od lodówki do zlewozmywaka powinna wynosić od 120 do 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki od 120 do 210 cm, a od lodówki do kuchenki od 120 do 270 cm. Powinniśmy unikać zbyt małych oraz zbyt dużych odległości pomiędzy punktami trójkąta roboczego. Kuchnia powinna zawierać również pięć stref: przechowywania, zapasów, zmywania, przygotowywania posiłków oraz strefę gotowania.

Ciekawym pomysłem są wysuwane na prowadnicach półki oraz mechanizm typu cargo. Dają one lepszy dostęp do produktów lub wyposażenia kuchni i ułatwiają utrzymanie porządku. Na wyższej wysokości oraz na samym dole warto zaaranżować szafki pod produkty i przedmioty, których używamy najrzadziej, aby uniknąć niepotrzebnego schylania się lub wspinania.

Najbardziej funkcjonalna jest kuchnia w kształcie litery L lub U. W przypadku tego drugiego rozwiązania należy zapewnić odległość 120 cm między przeciwległymi szafkami, umożliwiając tym samym swobodę ruchów. Najmniej praktyczny jest układ szafek jednorzędowy, ponieważ musimy pokonywać dłuższe odległości i nie jest możliwe zastosowanie zasady trójkąta roboczego.  Wysokość blatu powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników. Idealna wysokość blatu to taka, która zaczyna się 15 cm poniżej od zgiętego łokcia.

Remont kuchni – co na ścianę miedzy szafkami?

Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań, czym pokryć ścianę w kuchni. Najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany farbą. Powinna być ona jednak odporna na szorowanie, tłuszcz oraz wodę. Należy unikać malowania ściany farbą, jeśli w pobliżu znajduje się kuchenka lub zlewozmywak. Ciągły kontakt z parą wodną i pryskającym tłuszczem zmniejsza właściwości nawet najlepszych farb. Jeśli zależy nam na zastosowaniu takie rozwiązania, warto  zabezpieczyć ścianę w strefie roboczej bezbarwnym szkłem hartowanym. Za szkłem możemy również położyć fototapetę lub tapetę. Szkło hartowane jest łatwe w utrzymaniu czystości i higieniczne. Droższym rozwiązaniem są panele dekoracyjne z nadrukiem, które również pięknie prezentują się w nowoczesnych kuchniach.

Modnym materiałem jest także cegła. Jeśli chcemy położyć cegłę w pobliżu kuchenki, należy ją zaimpregnować, ponieważ chłonie tłuszcz i zabrudzenia. Często w nowoczesnych kuchniach pomiędzy blatem a szafką stosuję się płytę ścienną, nawiązującą swoim wyglądem do frontów szafek. Dzięki temu możemy stworzyć spójną i jednolitą stylistycznie całość. Płyta jest stosunkowo łatwa do wyczyszczenia. Należy jednak unikać stosowania jej w pobliżu płyty grzewczej, ponieważ jest podatna na uszkodzenia pod wpływem wysokiej temperatury.

Remont kuchni – co położyć na podłogę?

W przypadku, gdy często gotujemy, warto zadbać o odporną podłogę. Podwyższona wilgoć, pryskający tłuszcz i zmiany temperatur mogą zniszczyć podłogę, dlatego przy jej wyborze powinniśmy kierować się walorami praktycznymi, a nie wyłącznie estetycznymi. Szczególnie chętnie wybierany jest gres, ponieważ łatwo utrzymać czystość w kuchni i jest on odporny na ścieranie. W kuchni łączonej z salonem warto przemyśleć położenie drewnianej podłogi. Nadaje ona wnętrzu ciepła, należy jednak zadbać o to, aby była ona wykonana z twardych gatunków drewna, takich jak dąb czy jesion.  Tańszym, podobnym rozwiązaniem będą panele drewnopodobne. Warto jednak wybierać te z wyższej półki cenowej, które charakteryzuje wysoka klasa ścieralności oraz wodoodporność. Układanie parkietu, glazury i terakoty to koszt od 50zł za m2, paneli od 18 zł za m2.

Ciekawy efekt dają podłogi i wykonane z kamienia. Najlepiej sprawdzają się okładziny granitowe, które są twarde i odporne na ścieranie. Kamienna podłoga wymaga jednak impregnacji. Jest także bardzo droga, zimna w dotyku.
W związku z tym, że od kilku sezonów bardzo popularny stał się styl industrialny, coraz częściej jako materiał na podłogę wybierany jest beton. Jest on odporny na wilgoć, ścieranie i zarysowania. Podobnie jak w przypadku kamienia, należy go zaimpregnować lub zabezpieczyć lakierem. Innym rozwiązaniem w stylu loft są posadzki żywicze, szczególnie z poliuretanu, ponieważ są odporne na zarysowania.

Remont kuchni – jak ustawić sprzęt AGD

Lodówka powinna znajdować się co najmniej 40 cm od zlewozmywaka oraz z dala od źródeł ciepła. Kuchenka lub płyta grzejna powinna być oddalona od okna minimum o 50 cm, aby podmuchy powietrza nie gasiły płomienia. Okap pozwoli nam pozbyć się zapachów w trakcie przygotowywania posiłków. Jest on niezbędny, jeśli decydujemy się na kuchenkę lub płytę gazową, aby poprawić wentylację w pomieszczeniu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Remont kuchni– hydraulik

Podejście wodno-kanalizacyjne do zlewu, zmywarki, pralki, zawory umożliwiające odcięcie dopływu wody do baterii. W starym budownictwie warto przemyśleć modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej. Demontaż w kuchni pokazuje stan rur, dlatego najlepiej wezwać hydraulika na tym etapie, a następnie przy podłączaniu sprzętów.  Warto także pamiętać o pewnych zasadach ogólnych, dotyczących instalacji wodnej w domu. Zlew należy ustawić nie dalej niż 3 metry od pionu kanalizacyjnego. W jego pobliżu powinny znaleźć się też zmywarka i pralka. Należy zwrócić także uwagę na baterię, która powinna być na tyle wysoka, aby umożliwiać wygodne zmywanie oraz nalewanie wody do garnków.

Remont kuchni – elektryk

Jeśli robimy remont kuchni w starym budownictwie, warto wezwać elektryka i sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Dwużyłowa instalacja o aluminiowym rdzeniu wymaga wymiany przewodów na miedziane. Ostateczny koszt takiej usługi jest uzależniony od rodzaju ściany oraz rozmieszczenia gniazdek.

Liczba gniazdek jest uzależniona od sprzętu, który znajdzie się kuchni. Należy je rozmieścić na różnej wysokości. Gniazdko pod lodówkę powinno znajdować się na wysokości 30-100 cm, a pod zmywarkę na wysokości 30-50 cm. Gniazdo do niskiej lodówki, powinno znaleźć się na wysokości około 1 metra, a w przypadku wysokiego urządzenia na wysokości 2,2 m. Gniazdo do podłączenia okapu powinno być niewidoczne po jego założeniu.

Gniazdka nad blatem umożliwią ustawienie kuchenki mikrofalowej, czajnika elektrycznego, podłączenie blendera, miksera oraz innych niezbędnych w kuchni sprzętów AGD. Gniazda pod małe AGD instaluje się około 20-30 cm nad blatem. Ostatnio modne są gniazda wbudowane w blat roboczy. Powinny mieć one obudowę dostosowaną do montażu w takim podłożu. Jeśli planujemy zakup urządzeń instalowanych w zabudowie, warto przygotować gniazda umieszczone na ścianie za nimi na wysokości 30-50 cm. Należy zadbać o ich rozmieszczenie w taki sposób, aby w razie awarii dostęp do nich nie był utrudniony. Powinniśmy przemyśleć rozmieszczenie gniazdek jeszcze przed remontem, ponieważ instalację rozprowadza się, gdy ściany nie są jeszcze otynkowane

W kuchni stosujemy wyłącznie gniazda ze stykiem ochronnym lub ze stykami bocznymi. Do sprzętu AGD stosuje się gniazda wtyczkowe dwubiegunowe. W bezpośredniej bliskości zlewu należy montować gniazda z klapką, które zabezpieczą instalację przed dostaniem się do niej wody.

Remont kuchni – oświetlenie

Jak w każdym innym pomieszczeniu, tak również w kuchni powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie. Należy zapewnić oświetlenie ogólne, które włączamy przy wejściu do kuchni. Oprócz tradycyjnego klosza, modne są zawieszone na linkach halogeny oraz oświetlenie w podwieszanym suficie, umożliwiające regulację kąta padania światła. Warto zadbać także o oświetlanie miejscowe, na przykład nad stołem, wyspą kuchenną lub blatem roboczym. Światło powinno być jasne i skupione, umożliwiając precyzyjną pracę w kuchni bez męczenia oczu. Należy unikać w kuchni lamp z kloszem nieprzepuszczającym światła  oraz montowania halogenów na suficie tuż nad górnymi szafkami, ponieważ będą rzucać cień na blat podczas pracy.

Remont kuchni nie musi być przykrym, ciągnącym się miesiącami epizodem w naszym życiu. Planując wiele kwestii z wyprzedzeniem i organizując dobrze przebieg metamorfozy, możemy być pewni, że nic nas nie zaskoczy, a cały remont kuchni przebiegnie bez większych komplikacji. Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich specjalistów. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę takie frazy jak „elektryk Poznań” lub „hydraulik Poznań” i ryzykować zatrudnieniem słabego pracownika, skorzystaj z usług fachowców usterka.pl. Dbamy o sprawny przebieg remontu, tworzymy i modernizujemy istniejące instalacje wodne oraz elektryczne. Oferujemy między innymi takie usługi jak: podłączanie sprzętu AGD, instalacja baterii wodnych i zlewozmywaków czy montaż oświetlenia. Zapewniamy estetyczne wykończenie oraz najwyższą jakość oferowanych usług. Zarezerwuj termin online i przekonaj się o tym osobiście.

Sklepy hydrauliczne Poznań i okolice

Z racji tego, że Poznań jest jednym z miast, w którym świadczymy usługi hydraulika, przedstawiamy godne polecenia sklepy hydrauliczne w Poznaniu i okolicy, które warto odwiedzić, decydując się na remont kuchni.

Mikas Instalacje, ul. 28 czerwca 1956 r. 175, 61-515 Poznań;

Baumal Bis, ul. Naramowicka 169, 61-619 Poznań;

Metalik s.c., ul. Palacza 98, 60-274 Poznań;

Grudnik Sp. z o.o., ul. Ostrowska 338, 61-312 Poznań;

Dorsel, ul. Ożarowska 42, 61-332 Poznań;

Megan, ul. Niepodległości 11B, 62-030 Luboń;

Onninen, ul. Kamiennogórska 22, 60-179 Poznań

Rurex, ul. Malwowa 158, 60-185 Skórzewo

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne naprawy, Złota rączka