Łazienka należy do najrzadziej remontowanych pomieszczeń w domu, ponieważ jej renowacja wiąże się z dużymi kosztami i utrudnieniami dla domowników. Jak zaplanować remont łazienki, żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem? O czym powinniśmy pamiętać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Spis treści
Jak zacząć remont łazienki? – planowanie
Przed remontem każdego pomieszczenia, a zwłaszcza łazienki, należy zacząć od dokładnego wymierzenia ścian, aby móc zaplanować jej wygląd. Często oczekiwania odnośnie wymarzonej łazienki nie pokrywają się z naszymi funduszami oraz metrażem pomieszczenia. Dzięki dokładnemu wymierzeniu możemy wyobrazić sobie wyposażenie łazienki, ustalić rozmieszczenie sprzętów oraz kupić wyposażenie o odpowiednich wymiarach. W przypadku małych powierzchni warto zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Dobrym posunięciem będzie także zabudowa na wymiar, dzięki której możemy wykorzystać każdy centymetr łazienki. Naszkicowanie ustawienia urządzeń sanitarnych pozwala zaplanować ewentualne przeniesienie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Istotne jest sporządzenie listy niezbędnych materiałów budowlanych, urządzeń sanitarnych oraz wybór ekipy remontowej, która wprowadzi nasz plan w życie.
Zakup materiałów i sprzętów
Remontując pomieszczenia, należy zakupić zawsze większą ilość materiałów, mniej więcej o około 10%. Tej zasady należy trzymać się zarówno wtedy, gdy decydujemy się na płytki w łazience, jak również gdy wybieramy specjalne farby hydrofobowe. Pojedyncze płytki mogą być uszkodzone lub ulec pęknięciu przy docinaniu. Warto także zachować kilka sztuk na wypadek, jeśli dojdzie do stłuczenia lub zarysowania glazury w trakcie eksploatacji. Także w przypadku farby zużycie jest często większe, niż podaje producent.
Warto odwiedzać markety budowlane, porównywać ceny i spisywać na bieżąco ceny płytek, urządzeń sanitarnych, materiałów wykończeniowych, rur i kabli. Można także posiłkować się Internetem, często trafimy na końcówki kolekcji lub duże promocje, które obniżą ostateczny koszt remontu łazienki. Warto wykonać kosztorys remontu, ponieważ zwykle cena końcowa jest wyższa niż ta, którą sobie założyliśmy. Ze względu na wilgotne środowisko, w łazience należy zadbać o użycie materiałów wodoodpornych, ma to szczególne znaczenie, jeśli ze względów estetycznych lub finansowych rezygnujemy z glazury. Użyte farby, panele czy tapety powinny być odporne na wilgoć.
Remont łazienki – usunięcie starej glazury
Kiedy wszystko mamy dokładnie zaplanowane, a ekipa remontowa została już wybrana, remont rozpoczyna się od zdjęcia ze ścian i podłóg starej glazury. Jest to bardzo wymagający etap całej renowacji i wiąże się z bałaganem w domu. Często ściany starszych mieszkań zdobią płytki przyklejane na cement, które mogą sprawiać problemy przy ich usuwaniu i wydłużyć czas remontu. Po skuciu kafli i usunięciu gruzu widać dokładnie przebieg rur oraz instalacji elektrycznej. Jest to moment, aby umówić wizytę elektryka i hydraulika.
Remont łazienki – hydraulik
Hydraulik wykona nową instalację wodno-kanalizacyjną, jeśli nie była wymieniana w ostatnim czasie. Stare, żeliwne rury mogą być skorodowane i wymagają wymiany. Nowe instalacje z plastiku są dość głośne, więc jeśli zależy nam na ciszy, warto wybrać rury niskoszumowe. Hydraulik doprowadzi wodę do urządzeń sanitarnych i zadba o prawidłowe odprowadzenie wody z pralki automatycznej i suszarki do ubrań.
Remont łazienki – elektryk
Następnie należy umówić wizytę elektryka. Zainstaluje gniazdka, włączniki oraz doprowadzi przewody, aby łazienka była funkcjonalna, a korzystanie z niej w pełni bezpieczne. Odległość gniazdek od źródła wody powinna wynosić 60 cm, od podłogi 120 cm. Warto wybrać gniazdka z klapką i bolcem, które zabezpieczają instalację przed dostaniem się wody. Włączniki światła powinny znajdować się na wysokości 140 cm od podłogi.
Remont łazienki – oświetlenie
Planując wygląd nowej łazienki warto zastanowić się nad wyborem oświetlenia. W nowoczesnych wnętrzach stosuje się obecnie oświetlenie punktowe lub rozproszone z podwieszanym sufitem, wykonanym z wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej. Dodatkowe źródło światła należy zainstalować przy lustrze, które powinno być najlepiej oświetlonym miejscem w łazience, aby umożliwić codzienną toaletę oraz wykonanie precyzyjnego makijażu.
Remont łazienki – ogrzewanie
Innym ważnym aspektem jest ogrzewanie. Jeśli mamy stary grzejnik, warto wymienić go na nowy, aby uniknąć skuwania glazury w przyszłości. Najczęściej wybierane są do łazienki grzejniki drabinkowe, które nie tylko dbają o ciepło w trakcie kąpieli, ale ze względu na swoją konstrukcję służą także jako miejsce do osuszania ręczników. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy wykonać ogrzewanie podłogowe.
Remont łazienki – jaka glazura?
Po usunięciu płytek często odsłaniamy mankamenty ścian. Szczególnie w starszym budownictwie ściany są krzywe i należy wyrównywać ich proporcje. W tym celu używamy wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Z ich pomocą można zakryć też nierówności i rury. Układanie płytek w asymetrycznym pomieszczeniu wpłynie na efekt finalny, który może odbiegać od naszych wizji. Płytki zostaną ułożone krzywo, co sprawi, że łazienka nie będzie prezentować się schludnie.
Ważnym wyborem jest wybór glazury. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów płytek, od najprostszych po te z motywami 3D. W małych łazienkach warto decydować się na kafle w jasnym kolorze, które optycznie powiększą pomieszczenie. W dużych łazienkach można pokusić się o bardziej szalone rozwiązania. Na ciemnych płytkach, szczególnie tych w kolorze czarnym widać zacieki, dlatego decydując się na łazienkę w ciemnych kolorach trzeba być przygotowanym na częstsze sprzątanie. Coraz więcej osób rezygnuje z układania glazury pod sam sufit. Takie rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zdecydowane kolory i desenie, przytłacza wnętrze. Obecnie modnym trendem jest układanie płytek wyłącznie w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, co znacząco obniża koszt remontu łazienki. Jeśli preferujemy nowoczesne rozwiązania, warto wybierać płytki wielkoformatowe. Nie widać przy nim podziałów i fug, co powiększa też pomieszczenie.
Samodzielne układanie płytek
Niestety, nawet najpiękniejsze płytki stracą swój urok, jeśli zostaną położone niewłaściwie. Warto zlecać prace sprawdzonym glazurnikom, ponieważ płytki są główną ozdobą łazienki i pomimo dobrania ciekawych sanitariatów i mebli, nieprawidłowo położona glazura będzie szpecić to pomieszczenie. Jeśli z kwestii finansowych decydujemy się na samodzielnie położenie glazury, warto zapoznać się z poradnikami, w jaki sposób układać płytki. Z naszej strony podpowiadamy, że zawsze należy pieczołowicie dobierać klej do płytek. Jeśli w łazience przewidujemy ogrzewanie podłogowe, należy kupić klej elastyczny. Nigdy nie używamy takiego samego kleju do płytek ceramicznych i tych wykonanych z gresu. Kafle warto oddzielać krzyżakami dystansowymi i dobić je jeszcze gumowym młotkiem. Jeśli chcemy położyć płytki na całej ścianie, zaczynamy zawsze od dołu do góry. W przypadku, gdy planujemy ułożenie kafli jedynie do pewnej wysokości, zaczynamy układanie zawsze od góry.
Remont łazienki – jakie urządzenia sanitarne?
Remontując łazienkę, często decydujemy się na wymianę starej wanny lub umywalki. Ważne jest dopasowanie do siebie kształtu urządzeń sanitarnych. Jeśli decydujemy się na okrągłą muszlę klozetową, umywalka i brodzik również powinny odznaczać się obłymi kształtami. Podobnie, jeśli wybieramy kwadratową umywalkę, pozostałe sanitariaty powinny mieć zbliżoną formę, tworząc stylistyczną jedność. W mniejszych pomieszczeniach warto rozważyć prysznic z odpływem w podłodze, który nie zabiera dużo miejsca i posiada specjalne drzwi przesuwne, wahadłowe lub składane. Jeśli część domowników preferuje dłuższe kąpiele w wannie, warto przemyśleć zamontowanie wanny z prysznicem i szklanym parawanem. Może ona pełnić jednocześnie funkcję wygodnej wanny, jak również funkcjonalnego prysznica. Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiej łazienki, nie musimy rezygnować z wanny. Na rynku jest dostępnych wiele modeli o niestandardowych kształtach, które można dopasować nawet do bardzo małych wnętrz.
Remont łazienki – jakie meble?
W dużych łazienkach warto wstawić szafki z koszem na brudne ubrania oraz słupki na kosmetyki. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto wykonać zabudowę u stolarza. Takie rozwiązanie jest też ciekawym pomysłem w małych łazienkach. Ostatnio bardzo modna jest zabudowa wanny ze schowkiem, gdzie można ukryć na przykład kosmetyki i środki czystości. Wiele osób decyduje się na zabudowanie pralki lub na wykonanie wodoodpornego blatu pod umywalkę nablatową. Szerszy blat jest dobrym miejscem do ustawienia kosmetyków, a rezygnując z tradycyjnej szafki pod umywalkę, zyskujemy dodatkową przestrzeń na podłodze. Ze względu na to, że w łazience dość trudno jest utrzymać czystość, kupując gotowe szafki, warto wybierać meble podwieszane. W trakcie sprzątania bez problemu można dotrzeć nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc i nadają wnętrzu lekkości.
Remont łazienki – jakie lustra?
W nowoczesnych łazienkach lustra potrafią pokrywać duży powierzchnie. Często są montowane na kilku ścianach, ponieważ odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli chcemy zamontować w łazience wielkopowierzchniowe lustra, warto wymierzyć dokładnie przestrzeń bez ułożonych płytek. Dzięki zamontowaniu lustra na równi z kaflami, łazienka będzie wydawać się bardziej przestronna. Tafla lustra stopi się z płytkami, tworząc harmonijną całość, która jest pożądana zwłaszcza w modernistycznych wnętrzach. Lustro należy wieszać w odległości minimum 20 cm od umywalki, w ten sposób unikniemy chlapania wodą w trakcie użytkowania. Wysokość należy dostosować do wzrostu użytkowników, aby codzienne użytkowanie umożliwiało przeglądanie się.
Remont łazienki wcale nie musi być związany z wielomiesięcznymi pracami i nerwami. Jeśli zaplanujemy renowację z wyprzedzeniem, wykonamy wstępny kosztorys, zakupimy wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia sanitarne, remont będzie przebiegał według naszych myśli. Nie bez znaczenia jest też wybór fachowców. Jeśli planujesz remont, a wpisując w wyszukiwarkę frazę „hydraulik Kraków” lub „elektryk Kraków” wyskakuje Ci wiele pozycji i nie wiesz na kogo się zdecydować, umów wizytę fachowców usterka.pl. Dbamy o prawidłowy przebieg remontu, tworzymy i modernizujemy istniejące instalacje wodne, grzewcze oraz elektryczne. Oferujemy między innymi takie usługi jak: biały montaż, instalacja baterii wodnych, montaż lamp, oświetlenia oraz luster. Zapewniamy fachowe doradztwo, profesjonalny sprzęt, transport materiałów, estetyczne wykończenie i zostawiamy porządek po wykonanej pracy. Zarezerwuj wizytę fachowca w dwie minuty i przekonaj się o tym osobiście.
Sklepy hydrauliczne Kraków
Z racji tego, że Kraków jest jednym z miast, w którym świadczymy nasze usługi, przedstawiamy godne polecenia sklepy hydrauliczne w Krakowie, które warto odwiedzić, decydując się na remont łazienki.
ArlOs, ul. Orzechowa 7, pawilon nr 14, 30-421 Kraków;
Boval. FH, ul. Osiedle Sportowe 25, 31-751 Kraków;
F.P.H. Beilwod s.c., Lubicz 22, 31-504 Kraków;
JT-Ka. Orzechowski J., os. Wandy 30, 31-907 Kraków;
Monter Shop, Samoobsługa hurtownia instalacyjna:
- Pułkownika Stanisława Dąbka 10, 30-832 Kraków;
- Kuźnicy Kołłątajowskiej 11, 31-234 Kraków;
MiO, ul. Osiedle Dywizjonu 303 31B, 31-874 Kraków;
Romaro, ul. Miodowa 2, 31-055 Kraków;
We-na Sp. z o.o., ul. Wadowicka 5, 30-347 Kraków;
Żelplast, ul. Nad Drwiną 21, 30-700 Kraków.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Hydraulik