sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki wydaje się być procesem, który nie może być przyjemny. Pomieszczenie, z którego korzystamy niemalże codziennie brudzi się szybko, a dodatkowo w miejscach, które są trudne do wyczyszczenia. Mimo to, regularne porządki w łazience nie tylko poprawią komfort korzystania z łazienki, ale sprawią również, że każde kolejne sprzątanie będzie o wiele prostsze. Jak posprzątać łazienkę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Nie wiesz, jak zabrać się za generalne porządki w mieszkaniu? Dowiedz się, jak szybko posprzątać kuchnię!

Sprzątanie łazienki – Faza przygotowań

Zanim rozpoczniemy ochocze machanie ścierką, spróbujmy się do tego odpowiednio przygotować. Wszelkie elementy ruchowe przenieś w miejsce, w którym nie będą Ci przeszkadzać. Wynieś wszelkie szampony, ręczniki i kubeczki, a miejsca, w których stały przetrzyj ściereczką. Brudne ręczniki wrzuć do pralki, a kosmetyki, szczoteczki i gąbki do mycia umieść w osobnej misce.

Kolejnym krokiem w sprzątaniu łazienki będzie pokrycie wanny, prysznica i toalety środkami chemicznymi. Do muszli klozetowej włóż specjalną szczotkę do mycia toalet i zalej wszystko silnymi środkami czyszczącymi. Nie zapominaj, aby otworzyć w łazience okno!

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czyszczenie płytek w łazience

Skoro podstawy mamy za sobą, zajmijmy się czyszczeniem ścian i podłogi w łazience. Płytki ceramiczne z reguły są odporne na wilgoć, wodę oraz uszkodzenia mechaniczne. Mimo to, wszelkie plamy i zacieki będą na nich szczególnie widoczne, dlatego zlokalizowanie brudnych miejsc nie powinno być trudne. Sprzątanie łazienki powinno odbywać się regularnie. Przynajmniej raz na tydzień umyj płytki ceramiczne, korzystając z domowych środków czyszczących lub środków chemicznych dostępnych do kupienia w sklepie. Czego możesz użyć?

  • Mieszanka octu i wody;
  • Soda oczyszczona i ocet;
  • Środki chemiczne do mycia płytek ceramicznych.

Soda oczyszczona posiada właściwości czyszczące, ale pamiętaj, iż może pozostawiać po sobie niezbyt estetyczne zarysowania na całej powierzchni ścian. Regularne sprzątanie łazienki to świetny sposób na brak trwałych smug i odbarwień.

Sprzątanie łazienki – Jak umyć fugi?

Fugi to miejsce bardzo wyjątkowe. Głównie ze względu na ich podatność na osadzanie się bakterii. Jakikolwiek czarny nalot i pleśń na styku podłogi z kabiną prysznicową jest znakiem, że czas na wyczyszczenie fug w łazience. Sprzątanie fug nie różni się zbytnio od czyszczenia płytek. Jeśli jednak nie chcesz korzystać ze specjalnych środków czyszczących – wybierz proszek do pieczenia. Nanieś proszek na zabrudzone fugi i pozostaw go tam na co najmniej 30 minut. Spłucz go, a jeśli fugi nadal pozostają niezbyt estetyczne, nanieś na nie sodę oczyszczoną. Regularne sprzątanie fug pozwoli Ci uniknąć odstraszającej pleśni i bakterii oraz sprawi, że łazienka będzie bardziej przyjazna alergikom.

Jak wyczyścić baterię łazienkową?

Nie da się ukryć, iż bateria łazienkowa to miejsce, które jest szczególnie narażone na zabrudzenia. Bateria podatna jest na osady po mydle, kamień oraz pleśń. Jeżeli zauważyłeś, że na armaturze występuję nieprzyjemne zacieki, wyposaż się w środki o lekko zasadowym odczynie. Idealnym sposobem na domycie wszelkich zakamarków baterii łazienkowej jest… płyn do naczyń. Płynu do naczyń używaj w przypadku chromowanej armatury, natomiast baterie patynowe lub mosiężne wyczyść wodą i octem.

Wysprzątanie zabrudzeń to nie wszystko!

Pamiętaj, iż sprzątanie łazienki nie polega jednak jedynie na wysprzątaniu wszelkich smug i osadu z pleśni. Oczywiście, armatura, krany, ceramika i płytki są ważne, ale to właśnie bałagan jest głównym czynnikiem przytłaczającym po wejściu do zabrudzonej łazienki. Aby zachwycić siebie i znajomych porządkiem w łazience, wyposaż się w:

  • Pojemniki do segregacji kosmetyków;
  • Specjalne miejsce do trzymania środków czystości;
  • Wiklinowe koszyki do akcesoriów pielęgnacyjnych;
  • Drewniane skrzynki na szczotki do włosów i spinek.

Jeżeli nie masz miejsca na dodatkowy ekwipunek, wypełnij szafki specjalnymi wkładami, które ułatwiają Ci korzystne dysponowanie ich przestrzenią.

Podsumowując, jeżeli mieszkasz sam lub w parze, sprzątanie łazienki powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Pozwoli Ci to na komfortowe korzystanie z łazienki bez napierającego na Ciebie poczucia bałaganu. Pamiętaj jednak, iż więcej osób w mieszkaniu oznacza wyższą częstotliwość sprzątania. Mycie luster, usuwanie wody z płytek, czy pranie ręczników do zadania właściwie codziennie. Czy Ci się to podoba, czy nie. Powodzenia!

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: