telewizor sam się włącza

Telewizor ulega awariom, które zwykle okazują się na tyle poważne, że konieczny jest kontakt z odpowiednim dla produktu. Niekiedy jednak zdarza się, że telewizor sam się włącza, mimo braku jakiegokolwiek polecenia od domownika. Nie dość, że jest to oznaka dysfunkcji urządzenia, to samoistne uruchamianie się sprzętu może budzić strach. Sprzęt elektroniczny ma do siebie to, że czasami psuje się w spektakularny sposób. Z czego wynika samoistnie włączający się telewizor? Jak temu przeciwdziałać? Poznaj najczęstsze przyczyny problemu zapoznając się z poniższym artykułem.

Jeśli poszukujesz specjalisty od nagłej naprawy awarii sprzętu elektronicznego, zainteresuje Cię nasze profesjonalne pogotowie elektryczne. Zapisz się na pierwszą wizytę, wypełniając wygodny formularz internetowy na stronie usterka.pl.

Telewizor sam się włącza? – problem z oprogramowaniem urządzenia

Najczęstszą i najłatwiejszą do usunięcia przyczyną problemu jest źle działające oprogramowanie telewizora. Gdy telewizor sam się włącza, dowiedz się, czy należy do grupy urządzeń stale podłączonych do sieci Wi-Fi. Telewizor może się włączyć po udanej aktualizacji oprogramowania. Urządzenie podłączone do Internetu pobiera najnowszą aktualizację i natychmiastowo ją instaluje, powodując tym samym samoistne włączenie się sprzętu. Rozwiązaniem problemu jest wyłączenie automatycznych aktualizacji z panelu sterowania telewizora. Jeśli awaria się powtarza, zalecamy kontakt z producentem telewizora, który zdalnie lub z pomocą autoryzowanego serwisu, pozbędzie się usterki.

Kolejną, równie popularną przyczyną awarii telewizora jest… pilot. Nowoczesne telewizory wyposażone są w dotykowe piloty, które niekiedy blokują się na poszczególnych przyciskach. Jeśli telewizor sam się włącza, przyczyna może również leżeć w pilocie do innego sprzętu elektronicznego np. w pilocie do głośników czy dekodera. Dokładnie sprawdź stan pilotów od urządzeń podłączonych na stałe do telewizora. Jeśli żaden z nich nie wykazuje oznak prostej usterki w formie wciśniętego przycisku, skontaktuj się z serwisem lub lokalnym pogotowiem elektronicznym.

Wadliwe funkcje telewizora

Wiele z nowszych telewizorów posiada liczne funkcje mające w domyśle ułatwić korzystanie z urządzenia. Niestety, zdarza się, że dodatkowe funkcje nie zostają zaimplementowane w poprawny sposób, co rodzi pasmo nieciekawych awarii. Specjalny zegar w telewizorze służy do włączania odbiornika o wyznaczonej przez użytkownika godzinie. Funkcja jest przydatna jeśli planujemy obejrzeć swój ulubiony program lub film, ale czasem sprawia, że telewizor sam się włącza. Timer w telewizorach Smart TV może ulec usterce w formie przestawienia się godziny lub błędu oprogramowania. Sprawdź godzinę na jaką został nastawiony “budzik” i upewnij się, że to on nie jest przyczyną awarii.

Niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale domowe oświetlenie może być odbierane przez telewizor jako praca pilota. Błysk świetlówek może włączyć telewizor o nietypowych porach np. w momencie nocnej wizyty w toalecie. Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Sprawdź, które świetlówki mają “bezpośredni dostęp” do telewizora.
  2. Jeśli to możliwe, przestaw urządzenie w inne miejsce. Pozwoli Ci to określić czemu rzeczywiście telewizor sam się włącza i czy jest to spowodowane domowym światłem.
  3. W ostateczności, zaklej odbiornik podczerwieni w urządzeniu, a następnie skontaktuj się z lokalnym serwisem lub elektrykiem.

Telewizor sam się włącza? – awaria kondensatora

Za usterkę powodującą samoczynne włączanie się telewizora może oczywiście odpowiadać najzwyklejsze uszkodzenie się jego podzespołów. Jeśli wykluczyłeś wszelkie inne przyczyny awarii, spróbuj określić, które funkcje telewizora działają, a które nie. Kondensator to urządzenie służące do magazynowania energii elektrycznej w urządzeniu. Najprostszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności tego elementu są proste oględziny wzrokowe, ale niekiedy będzie trzeba zmierzyć dwa parametry definiujące kondensator: rezystancję szeregową i pojemność. Nie martw się jednak, jeśli już same powyższe określenia Cię przerastają. Upewnij się, że wyeliminowałeś wszelkie powyższe przyczyny problemów, a jeśli telewizor sam się włącza mimo usilnych prób naprawy, skontaktuj się z serwisem lub elektrykiem. Naprawa kondensatora nie należy do najprostszych czynności, dlatego w takiej sytuacji powinieneś polegać na doświadczeniu specjalisty.

Zanim jednak zwrócisz się do fachowca, wyeliminuj ostatnią możliwą przyczynę awarii, czyli… psikus sąsiada. Jest to wysoce nieprawdopodobne, ale zdarza się, że złośliwy sąsiad użyje pilota uniwersalnego, który w dowolnym momencie uruchomi nasz telewizor. Pamiętaj, że jeśli to okaże się przyczyną problemu, najłatwiejszym wyjściem będą osobiste odwiedziny u żartownisia.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk