Umywalka z dolomitu jest jedną z propozycji producentów umywalek. Zastanawiasz się nad jej montażem w swojej łazience? Koniecznie przeczytaj nasz wpis, z którego dowiesz się, co to jest umywalka dolomitowa oraz jak ją czyścić. Przedstawimy również wady i zalety umywalki dolomitowej oraz porównamy ją z umywalką ceramiczną.
Spis treści
Umywalka dolomitowa – co to znaczy?
Umywalka dolomitowa, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonana z dolomitu, nazywanego inaczej konglomeratem. Samo słowo konglomerat oznacza zlepek różnych części lub elementów, co świetnie oddaje charakter tego tworzywa. Dolomit bowiem jest mieszanką rozdrobnionych kamieni naturalnych z żywicą poliestrową.
Umywalka dolomitowa – wady i zalety
Niewątpliwą zaletą umywalki z dolomitu jest jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Dzięki zawartości żywicy w łatwy sposób można zniwelować wszelkie uszkodzenia stosując papier ścierny, żywicę czy pastę polerską. Dolomit jest elastycznym materiałem, dlatego istnieje możliwość tworzenia umywalek o różnych formach i kolorach, co docenią osoby poszukujące niecodziennych form i rozwiązań do swoich łazienek. Umywalki dolomitowe posiadają gładką powierzchnię pozbawioną porów, co sprawia, że ich czyszczenie jest łatwiejsze niż w przypadku umywalek kamiennych. Dodatkowo są dostępne zarówno w matowym, jak i błyszczącym wykończeniu, co umożliwia dopasowanie umywalki niemal do każdego stylu wnętrzarskiego.
Niestety zawartość kamieni naturalnych sprawia, ze nie należy używać do ich sprzątania agresywnych środków chemicznych. Słabszej jakości umywalka dolomitowa może żółknąc, dlatego decydując się na to rozwiązanie, warto skupić się na produkcie wysokiej jakości. Ze względu na gładką powierzchnię, widać na niej wszelkie zabrudzenia, dlatego wymaga regularnego czyszczenia. Z tego powodu lepiej sprawdzi się w domach prywatnych, aniżeli w budynkach publicznych. Należy również zwrócić uwagę na to, że w porównaniu do innych rodzajów umywalek jest stosunkowo droga.
Umywalka dolomitowa jak czyścić?
Umywalka z konglomeratu wymaga szczególnego traktowania. Mocne środki czyszczące mogą zniszczyć jej powierzchnię, dlatego najlepiej wybierać delikatne produkty bazujące na naturalnych składnikach. Można także zastosować do mycia domowe, sprawdzone środki, takie jak soda oczyszczona lub ocet. Nie bez znaczenia jest także wybór materiałów do sprzątania umywalki z konglomeratu. Unikajmy twardych gąbek i szczotek, zdecydowanie bezpieczniej jest ją czyścić delikatną ściereczką, na przykład z mikrofibry lub miękką stroną gąbki do mycia naczyń. Aby umywalka z dolomitu cieszyła oko nienagannym wyglądem, należy czyścić ja kilka razy w tygodniu.
Umywalka dolomitowa czy ceramiczna?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie urządzając łazienkę. Należy pamiętać o tym, że oba rozwiązania nie są idealne i posiadają wady i zalety. Umywalka ceramiczna jest stosunkowo tańsza, a przy tym odporna na silną chemię, rdze i wilgoć. Jednak w porównaniu do umywalek z konglomeratu jest znacznie mniej odporna na uszkodzenia, łatwiej ją również stłuc. Z kolei rysy na umywalkach dolomitowych można dość łatwo zniwelować, dzięki czemu mogą posłużyć znacznie dłużej. Należy jednak liczyć się z tym, że dobra umywalka dolomitowa jest zdecydowanie droższa niż klasyczna umywalka ceramiczna. Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie fakt, iż umywalki dolomitowe są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształtach, co pozwala zrealizować nawet najbardziej śmiałe projekty. Umywalka dolomitowa wymaga jednak regularnego czyszczenia i delikatnego obchodzenia się z nią, dlatego niekoniecznie nadaje się do użytku publicznego.
Umywalka z dolomitu to ciekawa opcja dla osób, które poszukują niebanalnych rozwiązań na lata i zdają sobie sprawę z tego, że produkt wymaga troskliwej i regularnej pielęgnacji. Jeśli interesuje Cię montaż umywalki dolomitowej, z przyjemnością wykonamy to zadanie. Nasz hydraulik zadba o prawidłowy montaż umywalki, dzięki czemu unikniesz jej przeciekania i pękania.
Przeczytaj również:
Jak i czym usunąć silikon szybko i bezpiecznie?
Umywalka nablatowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów