zalany laptop

Laptop to jedno z tych urządzeń, z których bardzo często korzystamy podczas jedzenia i picia. Poranna kawa do pracy lub kolacja przy ulubionym filmie to jednak sytuacje, które potrafią skończyć się tragedią. Czy zalany laptop to koniec życia Twojego urządzenia? Jeden nieuważny ruch, a cała zawartość kubka może wylądować na Twoim laptopie. Dowiedz się co robić zaraz po zalaniu oraz kiedy skontaktować się z serwisem komputerowym.

Zalałeś laptopa i nie wiesz jak utrzymać go przy życiu? Nie panikuj i skontaktuj się z fachowcami z naszego serwisu komputerowego. Wybierz dogodny termin i wypełnisz formularz kontaktowy na naszej stronie.

Zalany laptop – czy będzie działał?

Pierwsze chwile po zalaniu laptopa to mieszanka stresu i zrezygnowania. Nie zwracamy uwagi na to, co znalazło się w wodzie czy innym płynie, a martwimy się stanem naszego sprzętu. To czy zalany laptop będzie działał jest niezwykle złożonym pytaniem. Na odpowiedź wpływa wiele czynników, takich jak:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Jakie podzespoły zostały zalane?
  • Czy laptop w momencie zalania był podłączony do prądu?
  • Czy laptop jest wodoodporny?
  • Jaki płyn zalał urządzenie?

Szkody jakie poniesie zalany laptop uzależnione są zatem od wielu czynników, które bardzo trudno przewidzieć. Najważniejsze to pamiętać o szybkiej reakcji i zachowaniu zimnej krwi. Jak zachowywać się po zalaniu komputera lub laptopa?

Co zrobić po zalaniu laptopa płynem?

Udało nam się już odzyskać zdolność trzeźwego myślenia, więc skupmy się nad kilkoma poradami, o których warto pamiętać podczas zalania laptopa:

  1. Odłącz zasilanie urządzenia. – Natychmiastowe odłączenie laptopa od zasilania jest kluczowym czynnikiem decydującym o możliwości zwarcia w podzespołach. Odłącz kabel zasilający i wyłącz komputer fizycznym przyciskiem. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, odłącz również wszystkie zewnętrzne urządzenia takie jak dyski, myszki czy pendrive’y.
  2. Wyciągnij baterię laptopa. – Nowoczesne laptopy są bardzo często wyposażone w mobilną baterię, którą bez problemu wyciągniesz bez konieczności odkręcania tylnej obudowy. Szybkie wyciągnięcie baterii zmniejszy szansę na spięcie w laptopie oraz opóźni uszkodzenia podzespołów.
  3. Odwróć laptop do góry nogami. – Pamiętaj, że sercem laptopa jest płyta główna i to ten element powinien podlegać największej ochronie. Odłączony od prądu i odwrócony laptop nie będzie zatrzymywał wody, więc ciecz zacznie wypływać sama. Suszenie laptopa w taki sposób może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Zalany laptop – czego unikać?

Stres związany z zalaniem laptopa może prowadzić do chaotycznych decyzji, ale pamiętaj, że to właśnie od pierwszych chwil zależy przyszły stan Twojego urządzenia. Wiele osób popełnia podobne błędy, więc postaraj się ich uniknąć. Do najczęściej popełnianych błędów podczas zalania laptopa należą:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Włączanie urządzenia zaraz po zalaniu. – Zdecydowanie najgorsza rzecz jaką można zrobić, a bardzo łatwo o niej pamiętać. Wilgotna płyta główna to prosta droga to zwarcia, ale nie wszystko stracone! Laptop prawdopodobnie nie spali się natychmiastowo po włączeniu, więc masz kilka chwil na naprawę swojego błędu.
  • Suszenie laptopa suszarką. – Szybkie wysuszenie laptopa może i jest kuszące, ale strumień ciepłego powietrza wepchnie ciesz głębiej w strukturę urządzenia. Oprócz tego, wysoka temperatura może roztopić klawiaturę lub resztę podzespołów.
  • Nieodłączenie baterii laptopa. – Pamiętaj, że nawet gdy odłączysz laptop od zasilania, nadal będzie korzystał z akumulatora. Aby uniknąć zwarcia, urządzenie nie powinno pracować, więc zawsze pamiętaj o wyciągnięciu zewnętrznej baterii.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: