bateria cieknie

Cieknąca bateria to jedna z częściej występujących awarii. Nie tylko wiąże się z koniecznością słuchania uporczywego kapania wody, ale także gwarancją otrzymania wyższego rachunku za wodę. Sprawia to, że myślimy o jak najszybszym naprawieniu usterki. Jakie są jednak jej przyczyny i w jaki sposób naprawić cieknący kran? W tej sytuacji można zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowca lub spróbować samemu usunąć powstałą awarię.

Dlaczego bateria kapie?

Przyczyn kapiącego kranu może być kilka. W przypadku baterii dwuuchwytowych najczęściej spotykaną okazuje się zużyta uszczelka w którymś z łączeń – okolic sworznia i pokrętła lub wylewki i jej nakrętki. Przeciek może również występować między głowicą a dławicą baterii. Warto ponadto sprawdzić, czy sitko na końcu wylewki nie zostało zanieczyszczone przez kamień i inne zabrudzenia.

Niezależnie od tego, jaka część baterii będzie wymieniana, przed przystąpieniem do naprawy należy pamiętać o zakręceniu dopływu wody i spuszczeniu jej resztek z instalacji.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jeśli uszczelka w kranie jest zużyta, należy ją wymienić. Dobrze sprawdzają się uszczelki silikonowe i nylonowe, które charakteryzują się większą trwałością. Aby dokonać wymiany, należy:

  1. Zdemontować wylewkę, usuwając śrubę mocującą,
  2. Zamienić zużytą uszczelkę na nową,
  3. Ponownie zamontować wylewkę,
  4. Dobrze dokręć nakrętkę mocującą wylewkę.

Może się okazać, że konieczna jest wymiana uszczelki znajdującej się między głowicą a dławicą. Tu również warto pamiętać o mocnym dokręceniu elementów – w tym przypadku dławicy na sworzniu.

Jak naprawić baterię jednouchwytową?

Coraz większym powodzeniem cieszą się baterie jednouchwytowe, które nie posiadają osobnych kurków do zimnej i ciepłej wody. Nie mają również uszczelek mogących powodować przeciekanie. Są natomiast wyposażone w ceramiczne głowice, które pod pierścieniem są dokręcone za pomocą nakrętki. Jeśli bateria cieknie, warto sprawdzić, czy nakrętka ta została dobrze dokręcona. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja, w której dźwignia baterii zacina się lub skrzypi. Wówczas konieczne będzie wymienienie głowicy. Aby to zrobić, należy po odcięciu dopływu wody:

  1. Zdemontować uchwyt baterii przez usunięcie mocującej go śruby,
  2. Wykręcić rozetę,
  3. Odkręcić nakrętkę usytuowaną pod rozetą,
  4. Odkręcić i wyciągnąć głowicę baterii,
  5. Nową głowicę umieścić na miejscu zużytej,
  6. Wykonać resztę czynności w odwrotnej kolejności.

Podsumuwanie

Głównymi przyczynami cieknących baterii łazienkowych i kuchennych są zepsute uszczelki lub głowice oraz nie dokręcone lub poluzowane elementy. Problemy te mają miejsce szczególnie wtedy, gdy woda pozostawia dużo kamienia lub baterie są złej jakości.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zarówno przy zakupie baterii, jak i poszczególnych części warto dbać o ich dobrą jakość i pochodzenie od znanych producentów. Pozwoli to na ich dłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Jednak, gdy do usterki już dojdzie, naprawa cieknącego kranu to czynność dosyć prosta, najczęściej nie wymagająca interwencji hydraulika.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów