Wiele osób decyduje się na montaż baterii termostatycznej ze względu na oszczędność wody i brak problemów z osiągnięciem pożądanej temperatury. Czy rzeczywiście bateria termostatyczna przynosi same korzyści i jest idealnym rozwiązaniem do każdego wnętrza? Zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem i dowiedz się jakie plusy i minusy ma bateria z termostatem.
Spis treści
Bateria termostatyczna – co to jest?
Bateria z termostatem to rodzaj baterii łazienkowej, która zapewnia stałą temperaturę wody pomimo spadków ciśnienia wody dopływającej. Montuje się ją zwykle pod prysznicem lub strefie kąpielowej z wanną. Składa się z głównej bryły i dwóch pokręteł. Jedno pokrętło w termostacie służy do ustawienia temperatury wody wypływającej, która z reguły wynosi 38 stopni Celsjusza. Drugie pokrętło z kolei uruchamia wypływ wody oraz reguluje intensywność strumienia.
Jak działa bateria termostatyczna?
Najważniejszym elementem baterii termostatycznej jest termostat. Dzięki niemu wypływająca woda ma stałą, wybraną przez nas temperaturę. Głowica termostatyczna miesza wodę ciepłą i zimną, zapewniając żądaną temperaturę. Następnie kieruje ją do wylewki, deszczownicy lub rączki natryskowej. Cały proces przebiega bezgłośnie i błyskawicznie.
Baterie z termostatem – rodzaje
Najczęściej wybierane baterie z termostatem to baterie natryskowe. Na rynku znajdziemy baterie natynkowe, podtynkowe oraz wielootworowe. W przypadku klasycznych baterii natynkowych są one montowane na ścianie. Ich montaż i obsługa nie sprawiają większych problemów. Baterie podtynkowe zwykle montuje się w łazienkach w trakcie generalnego remontu lub podczas wykańczania mieszkania. Wymaga ona kucia ścian, ponieważ główny korpus baterii znajduje się w ścianie. To rozwiązanie ma jednak swoje plusy, ponieważ zajmuje mniej przestrzeni aniżeli klasyczna bateria naścienna i prezentuje się nowocześnie. Baterie termostatyczne wielootworowe stosuje się głównie w przypadku wanien. Pozwalają one na szybkie wypełnienie średnich i dużych wanien, nawet do 30 litrów na minutę. Minusem jest jednak wysoka cena baterii wielootworowych.
Bateria termostatyczna – korzyści
Największą zaletą baterii z termostatem jest ich duża oszczędność. Obniżają one zużycie wody nawet o 40%, co pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę i ścieki. Jest to również ekologiczne rozwiązanie, które dba o środowisko. W przypadku klasycznych baterii osiągnięcie odpowiedniej temperatury trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sekund, co wiąże się z marnowaniem wody. Bateria z termostatem uzyskuje żądaną temperaturę już po upływie 1-4 sekund. Na rynku dostępne są dodatkowo modele z redukcją strumienia wody.
Kolejną korzyścią, jaką daje bateria z termostatem, jest bez wątpienia komfort użytkowania i oszczędność czasu. Nie musimy martwić się o samodzielną, często czasochłonną regulację. Bateria termostatyczna automatycznie dopasuje temperaturę wody do wybranej przez nas wartości na pokrętle.
Dodatkowo bateria z termostatem szybko reaguje na wahania temperatury i spadki ciśnienia wody. A to z kolei zwiększa bezpieczeństwo kąpieli, chroniąc przed poparzeniem. Dlatego warto rozważyć jej zakup, gdy z łazienki korzystają osoby starsze, niepełnosprawne oraz dzieci.
Bateria z termostatem – jakie minusy?
Oczywiście zdawać by się mogło, że bateria termostatyczna jest idealnym rozwiązaniem do każdego wnętrza. Niestety tak nie jest. Odradza się jej montaż w przypadku, gdy woda w domu jest podgrzewana przez kocioł dwufunkcyjny lub elektryczny oraz gazowy podgrzewacz przepływowy. Termostat może powodować gaśnięcie płomienia. Na rynku znajdziemy jednak baterie z termostatem, których producenci dopuszczają współpracę z termami i kotłami dwufunkcyjnymi. Zazwyczaj minimalna moc tych urządzeń musi wynosić 18 kW, a odległość między podgrzewaczem i baterią nie powinna przekraczać 5 metrów.
Minusem jest również koszt baterii z termostatem. Jest ona zdecydowanie droższa od tradycyjnej armatury, bateria z termostatem kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak ta inwestycja zwraca się dość szybko w postaci niższych rachunków za wodę.
Zestawiając liczbę plusów i minusów, bez wątpienia warto zainwestować w baterię termostatyczną. Przy wyborze należy jednak zwrócić uwagę na długość i zakres gwarancji, dostępność części zamiennych oraz wymagania montażowe. Jeśli szukasz fachowca do montażu baterii z termostatem, zachęcamy do skorzystania z usług naszych hydraulików.
To może Cię zainteresować:
Umywalka nablatowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Miska bezkołnierzowa – czy warto kupić miskę bezkołnierzową?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Instalacje wodne