Bojler służy do podgrzewania wody użytkowej i jest zasilany z zewnętrznego źródła ciepła, najczęściej z kotła centralnego ogrzewania lub kolektora słonecznego. Dopóki podgrzewacz wody działa normalnie, raczej nie rozmyślamy nad tym, jak właściwie funkcjonuje. Zdarza się jednak dość często, że bojler nie grzeje wody. Jakie są najczęstsze przyczyny tej awarii? Co robić, gdy bojler elektryczny nie działa? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej.
Spis treści
Jakie są objawy niedziałającego bojlera elektrycznego?
Niedziałający kocioł elektryczny może wykazywać różne objawy wskazujące na jego nieprawidłowe funkcjonowanie. Symptomem jest to nie tyko brak ciepłej wody, dlatego sprawdź, jak przeważnie uwidacznia się ten problem.
Brak ciepłej wody
Gdy bojler nie grzeje wody, najbardziej oczywistym objawem jest brak ciepłej wody. Jeśli bojler elektryczny działa prawidłowo, powinien zapewniać stały dopływ ciepłej wody.
Zimne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe
Jeżeli bojler doprowadza ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego, możesz zauważyć, że te systemy nie wytwarzają ciepła. Zimne grzejniki lub podłoga są wyraźną oznaką problemu z bojlerem.
Dziwne odgłosy
Niecodzienne odgłosy, takie jak uderzanie, brzęczenie lub syczenie, dochodzące z bojlera elektrycznego mogą wskazywać na problemy z elementami, takimi jak grzałka lub zawory.
Częste cykle
Bojler elektryczny, który często się włącza i wyłącza, nie osiągając żądanej temperatury, może oznaczać nieprawidłowe działanie termostatu lub elementów grzejnych.
Bojler nie grzeje dioda świeci
Jeśli bojler nie grzeje, na jego obudowie może świecić się pomarańczowa dioda. Informuje ona o stanie bezpiecznika termicznego grzałki oraz może wskazywać na utrudnienia w przepływie prądu przez grzałkę.
Kody błędów
Niektóre bojlery elektryczne są wyposażone w cyfrowe wyświetlacze, które w przypadku wystąpienia problemu pokazują kody błędów. Aby zinterpretować te kody i określić konkretny problem, zapoznaj się z instrukcją producenta.
Widoczne uszkodzenia
Sprawdź kocioł pod kątem widocznych uszkodzeń, wycieków lub oznak korozji. Uszkodzone elementy lub rdza mogą wskazywać na potrzebę naprawy lub wymiany podzespołów.
Dlaczego bojler nie grzeje wody? Najczęstsze awarie
Bojler elektryczny słabo grzeje wodę z powodu wielu czynników. Nie zawsze są one związane z usterką elementów budowy urządzenia. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny tego problemu.
Problemy z zasilaniem
Jeśli bojler nie grzeje wody, niekoniecznie jest to wina samego urządzenia. Często problemem jest brak napięcia w gniazdku, który uniemożliwia korzystanie z każdego rodzaju sprzętu, nie tylko bojlera. Jeżeli podejrzewasz, że wina może leżeć po stronie zasilania, spróbuj podłączyć bojler do innego gniazdka. Warto sprawdzić także, czy nie przepalił się bezpiecznik.
Zabrudzony bojler
Jeżeli bojler nie grzeje wody, sprawdź, czy nie wymaga czyszczenia. Zwykle zapominamy o myciu podgrzewacza wody, przez co gromadzi się na nim kurz, a jeśli znajduje się w kuchni, również tłuszcz. Gruba warstwa osadu brudu może wpłynąć niekorzystnie na pracę bojlera. Zanim zaczniesz szukać innej przyczyny problemu, wyczyść bojler wilgotną szmatką, a być może problem minie. Pamiętaj o jego czyszczeniu przynajmniej raz w miesiącu, sprawdzając przy okazji stan grzałki, przewodów oraz diody bojlera.
Uszkodzona grzałka
Gdy wykluczyłeś problemy z prądem, urządzenie jest czyste, a bojler nie grzeje wody, najprawdopodobniej wina leży po stronie jednego z uszkodzonych komponentów. Najbardziej awaryjnym elementem w elektrycznym bojlerze jest grzałka. Aby przekonać się o tym, czy działa prawidłowo, zwróć uwagę czy na obudowie bojlera nie świeci się pomarańczowa dioda, która często odpowiada za informowanie o stanie bezpiecznika termicznego grzałki. Może ona oznaczać również utrudnienia w przepływie prądu przez grzałkę.
Jeśli chcesz przeprowadzić samodzielną wymianę grzałki, spuść wodę w bojlerze. Następnie odkręć śrubki trzymające kryzę, zdejmij ją i odszukaj miejsce, gdzie zamontowano grzałkę. To co zobaczysz, może wprawić Cię w osłupienie, bowiem w przypadku długo użytkowanych bojlerów stan wizualny grzałki bywa w opłakanym stanie. Może ona być napuchnięta i często wystają z niej druty grzejne. Pamiętaj, żeby zarezerwować na tę czynność sporo czasu, ponieważ samodzielna wymiana grzałki w bojlerze może zająć nawet 4 godziny. Wykonanie pracy na własną rękę nie jest niestety zawsze możliwe. W przypadku, gdy posiadasz bojler z zaworem jednokierunkowym, spuszczanie wody może być utrudnione i wymagać użycia specjalistycznych narzędzi, dlatego należy wezwać do tego zadania specjalistę.
Kamień na grzałce
Zwykle bojler nie działa jak dawniej po około dwóch latach użytkowania. Może potrzebować nawet kilka razy więcej czasu do podgrzania wody i przestać włączać się o wyznaczonych godzinach. Gdy bojler nie grzeje wody jak dawniej, zazwyczaj powodem jest nagromadzony kamień na grzałce bojlera. Dlatego, jeśli przepływ wody jest utrudniony, sprawdź stan wizualny elementu grzewczego. Gdy widać gołym okiem dużo osadu kamiennego, popraw działanie urządzenia. Zdemontuj grzałkę i spróbuj domowych sposobów na usunięcie kamienia, na przykład okładając grzałkę papką z wody i sody oczyszczonej lub wkładając ją do garnka z gorącą wodą i łyżką kwasku cytrynowego. Gdy kamień osadowy ani drgnie, najprawdopodobniej czeka Cię wymiana grzałki.
Awaria termostatu
Gdy dojdzie do awarii termostatu, może on nieodpowiednio regulować temperaturę wody w bojlerze. W tej sytuacji konieczna jest wymiana komponentu na nowy. Warto również sprawdzić czy termostat bojlera jest ustawiony na żądaną temperaturę. Ustawiając zbyt niską wartość, podgrzewacz nie jest w stanie podgrzać wody do odpowiedniej temperatury.
Problemy z ciśnieniem
Bojler wymaga określonego poziomu ciśnienia wody, aby działać prawidłowo. W przypadku, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, może mieć to wpływ na wydajność pracy urządzenia. Dlatego należy wyregulować ciśnienie wody.
Kogo wezwać do naprawy bojlera?
Gdy zauważysz, że bojler nie grzeje wody i nie chcesz szukać przyczyny na własną rękę, skorzystaj z pomocy elektryka. Jeśli szukasz sprawdzonego fachowca, wybierz pomoc specjalisty usterka.pl. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i błyskawiczne terminy wizyt.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Naprawa bojlerówPodsumowanie
- W przypadku, gdy bojler nie grzeje wody, pojawia się nie tylko problem z brakiem ciepłej wody. Inny objaw to brak ogrzewania, jeśli bojler jest używany w celach grzewczych. Dodatkowo podgrzewacz wody może wydawać głośne odgłosy i powodować problemy z ciśnieniem wody. Nowoczesne modele bojlerów w przypadku problemów z grzaniem wyświetlają kody błędów, pomagające szybko znaleźć przyczynę usterki.
- Istnieje wiele powodów przez które bojler nie grzeje wody. W pierwszej kolejności należy sprawdzić zasilanie, stopień zabrudzeń na urządzeniu oraz termostat.
- Jeśli bojler nie grzeje, sprawdź również stan grzałki. Może ona być zużyta lub pokryta warstwą kamienia. W tej sytuacji możesz spróbować usunąć osad kamienny przy użyciu domowych sposobów, takich jak soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Gdy bojler nie grzeje wody, należy sprawdzić stan gniazda, do którego jest on podpięty. Warto obejrzeć również obudowę bojlera elektrycznego pod kątem zabrudzeń, stanu przewodów oraz grzałki. Gdy problem się utrzymuje, należy zgłosić się o pomoc do elektryka.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy na obudowie bojlera nie świeci się pomarańczowa dioda, która często informuje o stanie bezpiecznika termicznego grzałki.
Aby odpowietrzyć bojler, trzeba go wyłączyć i odciąć dostęp do instalacji. Opróżnij go całkowicie z wody używając zaworu bezpieczeństwa, a następnie napełnij go powoli wodą.
Średni koszt wymiany grzałki w bojlerze to wydatek rzędu 100-250 złotych, w zależności od lokalizacji.
Żywotność grzałki jest uzależniona od jakości elementu grzejnego oraz warunków w jakich działa. Istotna jest także regularna konserwacja, ponieważ na szybsze zużycie grzałki ma duży wpływ kamień.