Brak obrazu w telewizorze to jedna z częstszych usterek, która dotyczy urządzeń wszystkich producentów. Dowiedz się, dlaczego nie ma obrazu w telewizorze, zanim spiszesz go na straty. Dzięki naszym poradom poznasz sposoby na wykrycie źródła problemu. Być może uda Ci się bez trudu usunąć zaistniałą awarię samodzielnie.
Spis treści
Najczęstsze usterki
Brak obrazu w telewizorze może wiązać się z brakiem dźwięku, choć nie jest to regułą. Bywa również, że obraz w TV pojawia się i nagle znika. Jakie są najczęstsze usterki związane z brakiem obrazu w TV?
Brak obrazu w TV, dźwięk jest
Twoim problemem jest czarny ekran telewizora, ale słychać dźwięk? TV reaguje na pilota i możesz przełączać kanały? Być może za kłopoty z obrazem odpowiadają nieświecące diody LED lub uszkodzona matryca.
Brak obrazu i dźwięku w telewizorze
Brak obrazu w telewizorze może wiązać się z błędem systemowym i najczęściej awaria znika po zresetowaniu urządzenia. Kolejnym potencjalnym winowajcą jest uszkodzone okablowanie. Zawsze w takiej sytuacji warto spróbować podłączyć do sprzętu inny kabel.
Obraz w telewizorze pojawia się i znika
Problem z wyświetlaniem obrazu polega na tym, że nagle pojawia się i znika? Powodem może być uszkodzony lub przytrzaśnięty kabel zasilający, jak i nieprawidłowo podpięty kabel HDMI.
Brak obrazu w telewizorze — możliwe przyczyny
Jak nadmieniliśmy już nieco powyżej, czarny ekran może być efektem usterki podzespołów, uszkodzonego okablowania lub błędów systemowych. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na ten temat, które być może pomogą Ci rozwiązać problem braku obrazu bez konieczności serwisowania urządzenia.
Uszkodzony kabel HDMI
Czarny obraz często wiąże się z uszkodzeniem kabla transmitującego obraz i dźwięki. Winny może być kabel SMART (Euro) lub obecnie znacznie częściej używany kabel HDMI, podpięty do dekodera. Możliwe, że kabel został przytrzaśnięty lub przygnieciony i wymaga wymiany. Jeśli nie widać na nim żadnych oznak uszkodzeń, warto podpiąć go do innego portu HDMI w TV, ponieważ winę za brak wizji może ponosić właśnie uszkodzony port.
Błąd systemowy
Zdarza się, że brak obrazu i dźwięku w telewizorze to efekt błędu w oprogramowaniu. Taka usterka może pojawić się w urządzeniu każdej marki, bez względu na jego wiek. Czasami błąd udaje się usunąć wykonując reset teleodbiornika, czyli odłączając go na kilka minut od zasilania.
Awaria dekodera
Zdarza się również, że za brak obrazu w telewizorze nie odpowiada sam teleodbiornik, a podłączony do niego dekoder. W tej sytuacji warto odłączyć dekoder od TV. Jeśli na telewizorze pojawi się menu, najprawdopodobniej dekoder wymaga wymiany i należy skontaktować się z operatorem sieci kablowej.
Uszkodzone diody LED
Jeżeli nadal nie ma obrazu w telewizorze, być może doszło do awarii podświetlenia matrycy. Telewizory LED posiadają specjalne listwy i taśmy podświetlone diodami. W celu sprawdzenia, czy diody LED nie są zużyte, możesz poświecić latarką na matrycę TV. Obraz jest widoczny w miejscu świecenia? Oznacza to, że diody LED są uszkodzone. Najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana podświetlenia telewizora. Warto jednak, aby urządzeniu przyjrzał się ekspert i ocenił jego stan wprawnym okiem, ponieważ wymiana listwy LED w telewizorze to dość duży wydatek i często jest to zwyczajnie nieopłacalne. Uszkodzone diody możesz wykluczyć, jeśli posiadasz telewizor z technologią OLED, która nie wymaga podświetlenia diodami.
Uszkodzona matryca
W sytuacji, gdy słychać dźwięk, a podczas podświetlania telewizora latarką brakuje obrazu, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia samej matrycy. Tylko niektóre serwisy podejmują się wymiany tego elementu. Przeważnie jest to mało opłacalne, a koszty naprawy są niemal porównywalne do zakupu nowego urządzenia.
Jak samemu sprawdzić dlaczego telewizor nie wyświetla obrazu?
Jeśli w telewizorze nie ma obrazu, być może przyczyną usterki nie jest żadna poważna awaria i bez problemu poradzisz sobie z nią sam. Co możesz zrobić na własną rękę bez ryzyka uszkodzenia telewizora?
Sprawdź zasilanie
Brak obrazu na telewizorze może być efektem problemów z zasilaniem, zwłaszcza, gdy obraz w TV pojawia się na chwilę i znika. Sprawdź czy kabel zasilający jest odpowiednio podpięty do gniazda. Być może podczas robienia porządków kabel nieco się poluzował, co skutkuje brakiem obrazu na ekranie. Innym powodem może być uszkodzenie, dlatego upewnij się, że nie posiada ewentualnych zadrapań lub wgnieceń.
Przetestuj okablowanie
Jeśli wyświetla się czarny ekran, warto również przetestować okablowanie. Sprawdź, czy kabel SCART (Euro) lub kabel HDMI są podpięte. Warto także sprawdzić kabel od dekodera czy satelity. Jeśli posiadasz w domu zastępcze kable, spróbuj podłączyć sprzęt z ich pomocą.
Zresetuj urządzenie
W przypadku, gdy wykluczysz problem z zasilaniem i okablowaniem, a nadal ekran jest czarny, spróbuj zresetować urządzenie. Jak zrobić reset telewizora? Odłącz teleodbiornik od zasilania i odczekaj kilka minut. Następnie podłącz telewizor do zasilania i uruchom sprzęt. Niekiedy poszczególni producenci zalecają dokładny czas oraz sposób resetowania urządzenia, dlatego najlepiej zapoznaj się z instrukcją. Pomocne może być także tak zwane podwójne resetowanie. Należy w tym przypadku odłączyć i ponownie podłączyć wszystkie przewody, a następnie przywrócić ustawienia fabryczne (o ile to możliwe). Jeżeli po włączeniu nadal brak obrazu w telewizorze, konieczna będzie jego naprawa.
Naprawa telewizora, który nie wyświetla obrazu
Brak obrazu w telewizorze Philips lub innego producenta to dość powszechna usterka. Teraz już wiesz, jakie mogą być przyczyny awarii i co warto sprawdzić samodzielnie, zanim wezwiesz serwis RTV. Gdy powyższe próby przywrócenia obrazu zawodzą, należy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Wymiana matrycy czy diod LED to zadania dla fachowca, a samodzielna naprawa tych komponentów może doprowadzić do trwałych uszkodzeń teleodbiornika.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz:Podsumowanie
- Brak obrazu w telewizorze to jedna z częstszych usterek, która może dotyczyć również braku dźwięku.
- Problemy z zasilaniem oraz wadliwe okablowanie to najczęstsze przyczyny czarnego ekranu w telewizorze.
- Za brak obrazu w telewizorze mogą odpowiadać także uszkodzona matryca lub wadliwe diody LED.
- Niekiedy telewizor działa prawidłowo, a czarny ekran to efekt usterki dekodera.
- Przed wezwaniem serwisu RTV warto podjąć proste kroki, które być może wyeliminują problem.
- Sprawdź czy kabel zasilający jest podpięty i nie nosi śladów uszkodzeń.
- Obejrzyj dokładnie okablowanie pod kątem uszkodzeń, skorzystaj z kabli zastępczych (jeśli je posiadasz) oraz wypróbuj inne porty HDMI.
- Jeżeli nie widzisz menu i nadal brak obrazu w telewizorze, być może pomocne okaże się resetowanie sprzętu.
- W sytuacji, gdy problem nie został rozwiązany, należy wezwać serwis RTV.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Za wygląd wyświetlanego obrazu i jego jakość odpowiada matryca. Warto również podkreślić rolę diod LED, które podświetlają matrycę i mają wpływ na widoczność emitowanego obrazu.
Jeśli nie ma obrazu, a słyszysz głos wydobywający się z teleodbiornika, być może przyczyną problemu są uszkodzone diody LED. Bardzo często winowajcą jest również popsuta matryca.
Aby przywrócić obraz w telewizorze, warto sprawdzić okablowanie, działanie dekodera oraz wykonać reset urządzenia. Gdy to nie pomoże, należy przeprowadzić test z latarką, który wykluczy lub potwierdzi usterkę matrycy. W przypadku poważniejszych awarii, obraz w TV może przywrócić jedynie profesjonalny serwis RTV, choć należy pamiętać, że naprawa nie zawsze jest opłacalna.