Nagła awaria prądu może utrudnić normalne funkcjonowanie, a w poważniejszych sytuacjach uniemożliwić pracę lub wykonywanie ważniejszych czynności domowych. Brak prądu rodzi stres, ale najważniejsze to zachować spokój i zdrowy rozsądek. Najlepszym rozwiązaniem problemu braku prądu to oczywiście pogotowie energetyczne, ale przed telefonem warto zastanowić się nad przyczynami nagłej awarii. Oto kilka z najpopularniejszych przyczyn awarii prądu. Co zrobić, gdy prąd nie działa?
Spis treści
Podłączyłeś zbyt dużo sprzętu domowego
Zanim wpadniesz w panikę, warto się zastanowić czy żadne z podłączonych urządzeń AGD i RTV nie przyczynia się do wyskoczenia bezpieczników. Przyczyna ta jest szczególnie prawdopodobna jeśli awaria prądu wystąpiła krótko po podłączeniu kolejnego sprzętu do prądu. Przepalona żarówka w pokoju dziecka, długo grzejące się żelazko czy komputer działający na najwyższych obrotach. Każda nadwyżka poboru energii może powodować wyskakiwanie bezpieczników, a wynikiem tego jest wyłączenie prądu w całym domu. Przeciążenie instalacji nie zawsze jest problemem wymagającym niezwłocznej wizyty elektryka, a najczęściej wystarcza samodzielne włączenie bezpiecznika. Co jednak jeśli brak prądu wciąż się powtarza?
Wizyta fachowca
Jeśli awaria prądu występuje cyklicznie, a obniżenie ilości podłączonego sprzętu w niczym nie pomaga, warto zastanowić się nad wezwaniem elektryka. Samodzielne próby naprawy instalacji elektryczny mogą skończyć się pogłębieniem problemu. Brak profesjonalnego sprzętu może skutkować w zniszczenie całej instalacji, dlatego zalecamy ograniczyć się do czynności związanych z włączeniem bezpieczników. Zdarza się, że jedynym wyjściem zostaje wymiana bezpieczników.
Sprawdź czy brak prądu dotyczy wyłącznie Ciebie
Zanim wpadniesz w panikę i rozpoczniesz naprawę instalacji na własną rękę, sprawdź działanie miejskich latarni oraz obecność światła w sąsiednich domach lub mieszkaniach. Częstą przyczyną braku prądu może okazać się pokaźniejsza awaria, dotykająca całą okolice. Większe awarie prądu powstają m.in. na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. obfite opady, burze, silny wiatr). Osiedlowe instalacje nie zawsze są przygotowane na skrajne warunki pogodowe. W takim wypadku niezwłocznie zadzwoń po pogotowie elektryczne. Co prawda pełna naprawa awarii prądu może zająć nawet kilkanaście godzin, ale często jest to jedyny sposób na szybkie włączenie prądu w domu.
Brak prądu spowodowany starą instalacją
Prawdopodobnie najbardziej uciążliwą przyczyną braku prądu jest usterka spowodowana przestarzałą instalacją elektryczną. W takim wypadku, jedynym wyjściem z sytuacji jest pełna wymiana lub gruntowny remont instalacji. Awaria prądu wywołana starą instalacją wymaga natychmiastowej wizyty doświadczonego elektryka. Samodzielne rozwiązania, bez profesjonalnego sprzętu i doświadczenia, stanowczo się nie sprawdzą.
Tak jak w przypadku każdego kryzysu, najważniejszymi czynnościami przy nagłej awarii prądu jest zachowanie spokoju i wykonanie szereg racjonalnych czynności. Po pierwsze sprawdź czy prąd nie działa w całej okolicy. Brak prądu często okazuje się być wynikiem nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych. Po drugie, dokładnie sprawdź czy żadne z urządzeń podłączonych do instalacji nie jest wadliwe oraz czy awaria nie wystąpiła przez podłączenie zbyt dużej ilości sprzętu. Niezależnie od powodu, każdą awarię prądu zaleca się zgłaszać do doświadczonego elektryka, który zdiagnozuje problem i sprawnie go usunie.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Instalacje elektryczne