cieknący kran

Cieknący kran jest jedną z tych usterek, które bagatelizujemy i zostawiamy na później. Dopiero wyższe rachunki za wodę oraz coraz bardziej irytujący odgłos spadających kropel powodują, że zajmujemy się naprawą baterii. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co sprawia, że kran cieknie po zakręceniu. Ponadto podpowiemy jak naprawić cieknący kran krok po kroku.

Kran cieknie po zakręceniu? Sprawdź przyczyny

Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali ubytku wody spowodowanego nieszczelnym kranem. W skrajnych przypadkach, gdy kran cieknie po zakręceniu, może dojść do utraty nawet 10 litrów wody w ciągu jednego dnia! Ponadto kapiąca woda prowadzi do powstania rdzy, która z roku na rok jest coraz trudniejsza do usunięcia. Dlatego w przypadku wystąpienia problemów z kranem należy niezwłocznie znaleźć i usunąć przyczynę problemu. Co powoduje najczęściej przeciekanie baterii?

Nieszczelne uszczelki

Gdy kran cieknie po zakręceniu, jednym z najczęstszych powodów są nieszczelne uszczelki, które zużywają się w trakcie eksploatacji. Jeśli woda kapie po odkręceniu kurków, należy wymienić uszczelkę na głowicy. Zdarza się, że po dokręceniu kurków woda wypływa spod śruby mocującej korpus baterii, dlatego wtedy należy założyć nową uszczelkę w tym miejscu.

Elementy ruchome

Jeśli kran skrzypi, a strumień wody nie jest regularny, warto sprawdzić głowicę baterii. Powodem może być także zanieczyszczenie lub uszkodzenie napowietrzacza, a także usterka całej konstrukcji.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Korozja lub kamień

Z biegiem czasu w kranie mogą gromadzić się osady mineralne lub rdza, wpływając na jego działanie. Regularne czyszczenie i konserwacja mogą pomóc w zapobieganiu tym problemom.

Jak naprawić cieknący kran? Instrukcja krok po kroku

Naprawa cieknącego kranu nie jest skomplikowana. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci wykonać to zadanie na własną rękę.

Od czego zacząć?

Aby naprawić kran, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do tej czynności. Po pierwsze należy zakupić nowe uszczelki. Niezbędne będą również odpowiednie narzędzia, o czym piszemy szerzej w kolejnym punkcie. Ponadto pamiętaj, żeby naprawę kapiącego kranu zacząć od odcięcia dopływu wody.

Narzędzia

Poniższe narzędzia pomogą Ci szybko i sprawnie zdemontować poszczególne elementy kranu. Warto mieć je w swoim pudełku z narzędziami, ponieważ mogą przydać się również do wykonania innych prac. Czego będziesz potrzebować? Klucza płaskiego, który przyda się przy wymianie uszczelki wylewki. Pomoże też w demontażu i ponownym montażu tej części kranu. Przydatny będzie również klucz nastawny, dzięki regulacji rozstawu szczęk ułatwi odkręcenie śruby mocującej.

Naprawa cieknącego kranu krok po kroku

W przypadku wymiany uszczelki przy wylewce należy odkręcić śrubę mocującą wylewkę. W tym celu skorzystaj z klucza płaskiego lub nastawnego. Następnie zdejmij wylewkę, usuń starą uszczelkę i załóż nową. W kolejnym kroku nałóż wylewkę i dokręć śrubę mocującą. Możesz to zrobić ręcznie lub używając klucza. Należy działać z wyczuciem, ponieważ zbyt mocne dokręcenie może skutkować tym, że wylewka nie będzie się poruszać na boki.

Jeżeli chcesz wymienić uszczelki na głowicy, w pierwszej kolejności podważ zaślepki śrub mocujących kurki. Teraz możesz ręcznie odkręcić śruby i zdemontować kurki. Na tym etapie warto sprawdzić czy głowica jest dobrze dokręcona, ponieważ luzy mogą powodować, że kran cieknie po zakręceniu. Jeżeli dokręcenie nie przyniesie poprawy, wykręć głowicę. Następnie odkręć nakrętkę mocującą uszczelkę i ją zdejmij. Załóż nową uszczelkę lub jeśli jej nie kupiłeś, wybierz się do sklepu ze zużytą uszczelką, tak, aby na pewno pasowała do Twojego kranu. Jednak są to zwykle uniwersalne produkty i pasują do większości baterii. Załóż nową uszczelkę na miejsce starej, dokręć nakrętkę i zamontuj głowicę. Następnie załóż kurek, dokręć śrubę i załóż zaślepkę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kapiąca woda z kranu – kiedy warto wezwać fachowca?

Nie chcesz naprawiać kranu samodzielnie? A może pomimo podjęcia prób naprawy kranu bateria nadal przecieka? W tej sytuacji warto zdać się na pomoc hydraulika, który wykona to zadanie szybko i sprawnie. Być może doszło do bardziej skomplikowanej usterki i warto, aby kranowi przyjrzał się specjalista. Jeśli poszukujesz zaufanego fachowca, skorzystaj z naszej oferty – zapewniamy pomoc ze strony najlepszych hydraulików. Ponadto oferujemy szybkie terminy wizyt i wygodne płatności kartą.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów

Podsumowanie

  1. Kapanie z kranu to nie tylko irytujący dźwięk, ale również przyczyna wyższych rachunków za wodę. Jeśli z Twojej baterii cieknie woda, nie bagatelizuj problemu.
  2. Gdy kran cieknie po zakręceniu, przyczyną problemu są zużyte uszczelki, a także usterki jej pojedynczych elementów. Uszkodzeniu może ulec głowica i być może konieczna będzie wymiana głowicy na nową. Czasami dochodzi również do zanieczyszczenia napowietrzacza. Kolejnym powodem bywa także rdza oraz nagromadzony kamień.
  3. Naprawa kranu nie jest skomplikowana i możesz jej dokonać na własną rękę. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do prac zakręcić wodę oraz przygotować nowe uszczelki i niezbędne narzędzia.
  4. Jeśli wymiany wymaga uszczelka przy wylewce, woda kapie po odkręceniu kurka. Do wymiany uszczelki przy wylewce będziesz potrzebować klucza płaskiego lub nastawnego.
  5. Jeżeli woda cieknie po zakręceniu zaworu, najprawdopodobniej zużyła się uszczelka przy głowicy.
  6. W sytuacji, gdy nie czujesz się na siłach, aby dokonać samodzielnych napraw, skontaktuj się z hydraulikiem.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy z nowego kranu kapie woda, najprawdopodobniej jest to związane z nieprawidłowym montażem baterii. Warto sprawdzić, czy głowica jest dobrze dokręcona, ponieważ jest to główna przyczyna nieszczelności. Powodem może być również wada fabryczna zakupionego kranu.

Uszczelki w kranie najlepiej smarować smarem silikonowym, który ma właściwości poślizgowe i zabezpiecza elementy gumowe.

Aby naprawić kran z wyciąganą wylewką, należy odkręcić śrubę mocującą wylewkę, dokonać wymiany uszczelki lub pierścienia i przytwierdzić wylewkę z powrotem.

Poprawę przynosi wymiana uszczelki w kranie. Jak uszczelnić wylewkę baterii? Korzystając z klucza płaskiego lub nastawnego odkręć śrubę mocującą wylewkę i ją zdejmij. Następnie usuń zużytą uszczelkę i w jej miejsce załóż nową. Ponownie zamontuj wylewkę i dokręć śrubę mocującą.

Aby wymienić uszczelki w baterii kuchennej, należy określić w pierwszej kolejności, która uszczelka uległa zużyciu. Jeśli woda cieknie z kranu po odkręceniu kurków, konieczna będzie wymiana uszczelki przy wylewce. W tej sytuacji należy odkręcić kluczem płaskim lub nastawnym śrubę mocującą wylewkę i ją zdemontować. W ten sposób uzyskasz dostęp do zużytej uszczelki. Wyjmij ją, a na jej miejsce załóż nową. Ponownie przytwierdź wylewkę, dokręcając śrubę mocującą ręcznie lub używając klucza. Gdy kran cieknie po zakręceniu, powodem jest uszczelka przy głowicy. Aby wymienić uszczelkę w kranie na głowicy, należy podważyć zaślepki śrub mocujących zawory. Odkręć śruby ręcznie i zdemontuj kurki oraz głowicę. Zdejmij nakrętkę mocującą uszczelkę i na miejsce starej załóż nową. Następnie dokręć nakrętkę, zamontuj głowicę oraz kurek. Dokręć śrubę mocującą i załóż zaślepkę. Cieknący kran w kuchni nie powinien być już Twoim problemem.