Aby piekarnik mógł służyć nam jak najdłużej, nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja. Obecnie producenci proponują nam wiele ciekawych rozwiązań, które umożliwiają utrzymanie urządzenia w czystości. Jakie metody samooczyszczania znajdziemy w piekarniku? Która z nich jest najlepsza? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz przedstawimy domowe sposoby na czyszczenie piekarnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jaki piekarnik wybrać, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. W innym wpisie znajdziesz również top 3 piekarników do 1300 złotych. Dziś jednak skupiamy się na funkcjach czyszczenia oraz podpowiadamy, jak umyć piekarnik samodzielnie. Z pewnością taka wiedza przyda się w trakcie porządków przedświątecznych!
Spis treści
Czyszczenie katalityczne
Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego posiadają specjalne panele katalityczne. Zwykle znajdują się one na bocznych ściankach wewnątrz komory sprzętu. Zanieczyszczenia są wyłapywane przez specjalną warstwę mikrootworów, które znajdują się na powierzchni wkładów katalitycznych. Co ciekawe, czyszczenie ma miejsce w trakcie przygotowywania potraw, a po zakończeniu pieczenia następuje dopalanie katalityczne. Temperatura podczas procesu dopalania wzrasta do 300-350 stopni Celsjusza, zabrudzenia ulegają spaleniu i zamieniają się w popiół. Następnie wystarczy go zetrzeć ścierką lub ręcznikiem papierowym. Wkłady katalityczne można wyjąć i umyć ręcznie lub w zmywarce.
Czyszczenie katalityczne – wymiana wkładów
Decydując się na piekarnik z czyszczeniem katalitycznym, należy pamiętać o tym, że wkłady się zużywają i trzeba je wymieniać raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Ich żywotność jest uzależniona od ich jakość oraz od częstotliwości używania piekarnika. Osoby, które korzystają z niego raz w tygodniu, mogą wymieniać wkłady nawet raz na kilka lat. Jak sprawdzić, że wkłady katalityczne są do wymiany? Można to zaobserwować podczas czyszczenia, ponieważ znacznie słabiej radzą sobie ze spalaniem zabrudzeń. Cena nowych wkładów, w zależności od jakości, producenta i modelu piekarnika, waha się od 30 do 100zł.
Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego
Praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie piekarniki z samooczyszczaniem katalitycznym. Na które z nich zwrócić uwagę?
- Electrolux EZF5C50Z SurroundCook, cena od 999 złotych;
- Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB, cena od 2435 złotych;
- Electrolux EOD5C71X SteamBake, cena od 1439 złotych;
- Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB, cena od 1195 złotych;
- Beko BIM24400BCS, cena od 1399 złotych;
- AEG BCE451350M, cena od 1599 złotych;
- Amica EB7551B FUSION, cena od 999złtych;
- Gorenje Bo658A30XG, cena od 1579 złotych.
Czyszczenie pyrolityczne
Jedną z form samooczyszczania piekarnika jest pyroliza. Podczas czyszczenia pyrolitycznego program rozgrzewa wnętrze piekarnika do temperatury 500 stopni Celsjusza i trwa około 2 godziny. W trakcie pyrolizy drzwiczki zostają zablokowane i odblokowują się dopiero po zakończeniu czyszczenia. Wszelkie resztki zanieczyszczenia ulegają spopieleniu i można je usunąć z pomocą zwilżonej szmatki. Czyszczenie piekarnika z pyrolizą wymaga przygotowania. Należy usunąć większe resztki pokarmów, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może pojawić się dym. Należy usunąć resztki kwaśnych produktów, takich jak na przykład ketchup, ponieważ ścianki mogą odbarwić się pod wpływem temperatury na biało. Decydując się na kuchnię w zabudowie, należy unikać ustawienia piekarnika z czyszczeniem pyrolitycznym obok lodówki. Bardzo wysoka temperatura może uszkodzić sprzęt.
Dzięki pyrolizie nie ma konieczności mocnego pocierania i szorowania komory piekarnika, jak również używania detergentów. Utrzymanie urządzenia w czystości jest także znacznie ułatwione. Pyrolizę przeprowadza się średnio raz na 2 miesiące.
Czyszczenie pyrolityczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika?
Należy pamiętać, że różne piekarniki z funkcją czyszczenia pirolitycznego, mogą inaczej realizować proces czyszczenia. Niektóre z nich posiadają katalizator zapachów. Warto wybierać takie modele, ponieważ zapobiegają powstawaniu dymu. Ponadto niektórzy producenci zalecają wyjęcie kratek lub prowadnic przed rozpoczęciem samooczyszczenia. Z racji tego, że piroliza zużywa nieco więcej energii, warto zwrócić uwagę na energooszczędność sprzętu. Nie bez znaczenia są również dodatkowe zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Urządzenie powinno być wyposażone w szybę, która się nie nagrzewa.
Piekarnik z pyrolizą – cena
Piekarnik z pyrolizą kupimy już od 1100 złotych, a urządzenia z dodatkowymi funkcjami kosztują około 2000 złotych. Pomimo, że pyroliza zużywa więcej energii niż kataliza, wykonuje się ją rzadko – raz na 2 miesiące i koszt pojedynczego czyszczenia to kilka złotych.
Piekarniki z funkcją pyrolizy są droższe niż te z czyszczeniem katalitycznym. Znajdziemy jednak urządzenia z różnych półek cenowych, które cieszą się dobrymi opiniami, jak na przykład:
- Electrolux EOE7P31Z SenseCook, cena od 2399 złotych;
- Whirlpool AKZM8480NB, cena od 1759 złotych;
- Samsung Dual Cook Flex NV75N7677RS, cena od 3189 złotych;
- Bosch HSG63BB1, cena od 4115 złotych;
- Amica ED57529B X-Type Pyro, cena od 1499 złotych;
- Siemens HB675GBS1, cena od 2900 złotych;
- Electrolux EZF5C50V SurroundCook cena od 1149złotych;
- AEG BPE742320B, cena od 3699 złotych.
Czyszczenie parowe
Na rynku są dostępne również piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. W urządzeniach znajduje się specjalny pojemnik z wodą. Program czyszczenia trwa 30 minut. Po uruchomieniu programu woda w pojemniku jest podgrzewana. Tworząca się wewnątrz komory para wodna zmiękcza zanieczyszczenia, które znajdują się w piekarniku. Efekt nie jest tak spektakularny jak w przypadku pyrolizy. Gdy tylko piekarnik ostygnie, należy usunąć zabrudzenia ręcznie, a pozostałych zanieczyszczeń pozbyć się z pomocą detergentów.
Piekarniki z czyszczeniem parowym
Na rynku dostępne są piekarniki z funkcją pary z różnych półek cenowych. Poniżej prezentujemy wysoko oceniane propozycje producentów:
- Samsung Dual Cook NV66M3531BB, cena od 1389 złotych;
- Electrolux EOB8S31Z SteamBoost, cena od 3299 złotych;
- BEKO BIE 24301B, cena od 793 złotych;
- Bosch HSG636ES1, cena od 3937 złotych;
- GORENJE BO 75 SY2B, cena od 1599 złotych;
- Whirlpool AKZM 8421 H NB, cena od 1349 złotych;
- Candy FCS 605X, cena od 799 złotych;
- Amica EB8541B Fine, cena od 999 złotych.
Która metoda jest najlepsza?
Czyszczenie pyrolityczne zużywa więcej energii niż czyszczenie katalityczne. Piekarniki z katalizą są zatem bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i nie wymagają ustawiania programu samooczyszczania, ponieważ kataliza wypala zabrudzenia podczas normalnej pracy piekarnika. Należy jednak zaznaczyć, że pyroliza jest bardziej dokładnym procesem usuwania zanieczyszczeń, dociera we wszystkie zakamarki, jest bardzo skuteczna, a cały proces odbywa się przy minimalnym wkładzie pracy użytkownika. Ponadto w przypadku czyszczenia katalitycznego należy również liczyć się z wymianą wkładów, które generują dodatkowe koszty. Najmniej efektywne czyszczenie zapewnia piekarnik z parą. W odróżnieniu do pyrolizy i katalizy, funkcja pary wymaga od nas większego zaangażowania, aby pozbyć się zanieczyszczeń z piekarnika. Podobny efekt, jak w przypadku piekarnika z funkcją pary, można osiągnąć stosując domowe sposoby, o których opowiemy za chwilę.
Czyszczenie piekarnika – jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem?
Choć w sklepach możemy znaleźć mnóstwo detergentów przeznaczonych do czyszczenia piekarnika, warto wykorzystywać do sprzątania produkty, które mamy zawsze pod ręką i co istotne, są one bardziej bezpieczne dla środowiska. Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?
Domowe czyszczenie parą
Do piekarnika należy wstawić blachę lub naczynie żaroodporne z wodą. Piekarnik ustawiamy na temperaturę 90 stopni Celsjusza na około 30-40 minut. Pod wpływem temperatury wytworzy się para wodna, która pomoże zmiękczyć tłuszcz i inne zabrudzenia powstałe w trakcie pieczenia potraw. Należy odczekać aż piekarnik ostygnie i można doczyścić go za pomocą szmatki zwilżonej wodą z octem.
Soda oczyszczona
Wystarczy posypać zanieczyszczenia sodą i spryskać je wodą. Soda zacznie się pienić i warto pozostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie trzeba zmyć resztki sody mokrą szmatką. Można także wsypać sodę do komory na całą noc i następnego dnia usunąć ją z pomocą wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Dobrym sposobem jest także papka z sody, wody oraz odrobiny soli. Do sody należy powoli dodać niewielką ilość wody i szczyptę soli, tak, aby powstała gęsta mieszanka. Papkę wystarczy nałożyć na ścianki i dno piekarnika na kilka lub kilkanaście godzin, po czym trzeba ją zmyć gorącą wodą.
Należy pamiętać także o blachach i kratkach piekarnika. Można je wyczyścić w taki sam sposób jak wnętrze komory. Innym sposobem jest ich pozostawienie w kąpieli wodnej z dodatkiem proszku do pieczenia lub soli. Cięższe zanieczyszczenia należy usunąć twardszą stroną gąbki. Ruszt wyczyścimy również pastą do zębów lub mocząc ją przez kilka godzin w coca-coli.
Ocet
Innym skutecznym składnikiem, który świetnie radzi sobie z zabrudzeniami piekarnika, jest ocet. Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcjach 1:1 i tak przygotowaną mieszanką przecierać za pomocą szmatki ścianki piekarnika. Można przelać mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i popsikać wnętrze komory, docierając nawet do najbardziej odległych zakamarków. Roztwór warto pozostawić na ściankach piekarnika na minimum kilka godzin, po czym należy wytrzeć wnętrze za pomocą ręcznika kuchennego. Podobnie postępujemy z drzwiczkami piekarnika.
Na bardzo duże zabrudzenia warto wypróbować papkę wykonaną z opakowania sody oczyszczonej, niewielkiej ilości wody oraz octu. Tak przygotowaną mieszankę należy pozostawić na zabrudzonej powierzchni na klika godzin, po czym powinno się wetrzeć mieszankę gąbką, aby usunąć pozostałe resztki. Na końcu warto wysuszyć wnętrze za pomocą szmatki lub ręcznika papierowego.
Czyszczenie drzwiczek piekarnika
Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z szybą piekarnika. Mocne szorowanie może oprowadzić do uszkodzenia szkła, dlatego w celu wyczyszczenia drzwiczek, warto zastosować pastę z sody oraz octu i wetrzeć ją kulistymi ruchami za pomocą gąbki. Jeśli zabrudzenia są naprawdę duże, należy pozostawić mieszankę na kilka godzin, po czym spłukujemy ją wodą i wycieramy do sucha ściereczką.
Niedostateczna pielęgnacja piekarnika może doprowadzić do pogorszenia działania urządzenia. Przyczynia się między innymi do głośnej pracy wentylatora. Korzystamy z niego zwykle wybierając energooszczędną funkcję termoobiegu. Przyczyną głośnej pracy sprzętu mogą być właśnie zanieczyszczenia, które zwyczajnie przykleiły się do wentylatora. Dokładne wyczyszczenie i rozkręcenie płyty może okazać się w tym przypadku pomocne. Innym częstym problemem, wynikającym z nieumiejętnego sprzątania, jest dym w piekarniku. Ściekający tłuszcz z potraw zasycha wewnątrz komory i jeśli nie zostanie usunięty, podczas kolejnego uruchomienia z piekarnika może wydobywać się dym oraz nieprzyjemny zapach.
Utrzymanie czystości w piekarniku nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli często przygotowujemy posiłki z jego pomocą. Resztki potraw i osadzający się tłuszcz są trudne do usunięcia i wymagają szorowania. Piekarniki wyposażone w funkcję czyszczenia bez wątpienia pomagają utrzymać piekarnik w czystości i pozwalają uniknąć stosowania agresywnych środków czystości. W przypadku zakupu nowego piekarnika lub problemów z pracą obecnego sprzętu, zachęcamy do skorzystania z usług fachowców usterka.pl. Nasi elektrycy podłączą nowy sprzęt oraz usuną awarie występujące w obecnie stosowanym urządzeniu.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD