dlaczego lodówka jest gorąca, gorące boki lodowki, gorący tył lodówki, cieple boki lodówki, ciepły tył lodówki

Odkryłeś, że boki lodówki są gorące i martwisz się, że z urządzeniem dzieje się coś złego? Czy rzeczywiście gorąca lodówka z boku to powód do obaw? Kiedy ten objaw powinien nas zaniepokoić i z czym może się wiązać? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego lodówka jest gorąca.

Gorące boki lodówki – czy zawsze to powód do obaw?

Gorąca lodówka z boku jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jeśli posiadasz lodówkę ze skraplaczem, czyli krętymi rurami znajdującymi się z tyłu urządzenia, nic w tym dziwnego, że boki lodówki są gorące. Skraplacz odpowiada bowiem za rozpraszanie ciepła, aby umożliwić chłodzenie wnętrza chłodziarki. Na rynku dostępne są także chłodziarki bez skraplacza, wyposażone w system No Frost. Ta technologia zabezpiecza urządzenie przed osiadaniem szronu. Efektem takiego działania są gorące boki lodówki. Dlatego, jeśli posiadasz chłodziarko-zamrażarkę z systemem No Frost, nie martw się, tak po prostu musi być. Zdarza się jednak, że lodówka nagrzewa się zbyt mocno i może się to wiązać z różnymi usterkami. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Dlaczego boki lodówki są ciepłe?

Jak już wspomnieliśmy, gorąca lodówka z boku nie jest czymś, co powinno Cię niepokoić. Jeśli jednak pojawia się problem z chłodzeniem żywności, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia jednego z podzespołów. Co powoduje najczęściej problemy z gorącymi bokami?

Brudne cewki skraplacza

Zanieczyszczone cewki skraplacza to najczęstszy powód nagrzewających się boków lodówki. Przeważnie cewki pokrywa gruba warstwa brudu i kurzu, przez co skraplacz nie jest w stanie efektywnie oddawać ciepła, co da się zauważyć w postaci słabej wydajności chłodzenia. Regularne czyszczenie cewek może zapobiec temu problemowi.

Uszkodzony wentylator

Wentylator jest odpowiedzialny za wydmuchiwanie powietrza w kierunku skraplacza, aby odprowadzić nadmiar wilgoci. Jeśli wentylator ulegnie awarii lub przestanie działać, objawem może być gorąca lodówka z boku.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wyciek czynnika chłodniczego

Wyciek czynnika chłodniczego może prowadzić do zmniejszenia wydajności chłodzenia. Kiedy nie ma wystarczającej ilości czynnika chłodniczego w obiegu, sprężarka musi pracować ciężej, a to z kolei powoduje problem z przegrzewaniem się sprzętu AGD.

Problemy ze sprężarką

Sprężarka odpowiada za obieg czynnika chłodzącego, zwiększenie ciśnienia w ciepłej części układu i wzrost temperatury czynnika chłodniczego. Jeśli sprężarka zacznie działać nieprawidłowo, może to spowodować nadmierne nagrzewanie się boków lodówki oraz wywołać trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.

Awaria silnika wentylatora skraplacza

Silnik wentylatora skraplacza może ulec awarii, uniemożliwiając obracanie się wentylatora. Jeśli wykluczyłeś poprzednie powody, warto sprawdzić wentylator skraplacza. Powoduje on bowiem przegrzewanie się boków lodówki i może wpłynąć na wydajność jej chłodzenia.

Wadliwy termostat

Problemy z termostatem prowadzą do nieprawidłowych ustawień temperatury i wydajności urządzenia. Objawem wadliwego termostatu jest w tej sytuacji zbyt zimna lub gorąca lodówka z boku.

Przegrzanie spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Czasami czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura otoczenia lub słaba wentylacja wokół lodówki, mogą powodować nadmierne nagrzewanie się urządzenia. Niekorzystnie na pracę chłodziarki wpływa również bliskość źródeł ciepła, takich jak grzejnik czy piekarnik.

Co zrobić, by ograniczyć nagrzewanie się lodówki?

Gorąca lodówka z boku przeważnie nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak nagrzewa się zbyt mocno, wprowadź w życie kilka zmian, które wyeliminują problem ciepłych boków niemal natychmiast. Gdy poniższe kroki okażą się nieskuteczne, niemal na pewno przyczyną przegrzewania się urządzenia jest usterka jednego z komponentów chłodziarki.

Dbaj o stan lodówki

Podczas sprzątania nie zapominaj o usuwaniu kurzu ze skraplacza chłodziarki oraz czyszczeniu uszczelek drzwi. Uszkodzone uszczelki mogą powodować niedomykanie się drzwi lodówki, a tym samym urządzenie będzie potrzebować więcej energii do ochłodzenia wnętrza komory. To z kolei doprowadzi do stanu, że lodówka będzie nadmiernie się nagrzewać.

 Zapewnij prawidłową wentylację

Gorąca lodówka z boku to zwykle efekt złego umiejscowienia urządzenia. W związku z tym chłodziarka nie ma zapewnionej prawidłowej wentylacji. Lodówka nie powinna stykać się z innymi urządzeniami lub szafkami, dlatego należy zachować 5 cm odstępu. Powinno się również odstawić lodówkę o około 10 cm od ściany. Lodówka powinna stanąć także w dobrze wentylowanym miejscu, jednak nie przy samym oknie. Nieprzestrzeganie tych zasad może powodować, że lodówka jest gorąca z boku i w dalszej perspektywie przyczynić się do uszkodzenia jej kompresora. Taka awaria nie tylko zwiększa głośność pracy lodówki, ale również spowoduje wahania temperatury wewnątrz komory.

Ustaw lodówkę z dala od źródła grzania

Istotną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie lodówki. Powinna ona znajdować się z dala od źródła grzania. Podczas urządzania kuchni uwzględnij zachowanie odpowiedniej odległości chłodziarki od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, piekarnik czy kuchenka.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wezwij serwis AGD

Jeśli podejrzewasz usterkę lodówki, najlepiej skonsultuj się z profesjonalnym technikiem lub serwisem zajmującym się naprawą urządzeń. Prace przy układach chłodniczych mogą być złożone i potencjalnie niebezpieczne. Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego serwisu AGD. Specjaliści od usterka.pl to fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, dlatego możesz mieć pewność, że urządzenie zostanie naprawione sprawnie i z dbałością o szczegóły.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Ciepłe boki lodówki to nie zawsze powód do niepokoju. Przeważnie jest to zupełnie naturalne zjawisko.
  2. Gorąca lodówka z boku to norma w przypadku chłodziarek ze skraplaczem, które odprowadzają ciepło na zewnątrz, zapewniając odpowiednie chłodzenie wewnątrz lodówki.
  3. W przypadku lodówek no frost, technologia ta zabezpiecza urządzenie przed osadzaniem się szronu, powodując, że lodówka ma ciepłe boki.
  4. Jeśli gorącym bokom lodówki towarzyszy problem z utrzymaniem temperatury i zauważyłeś, że urządzenie pracuje mniej efektywnie, być może przyczyną jest zbyt słaba wentylacja lub niewłaściwe umiejscowienie.
  5. Zbyt wysoka temperatura może być efektem nieodpowiedniego systemu wentylacji. Postaraj się przestawić urządzenie, zachowując 5 cm przestrzeni od mebli i 10 cm od ściany.
  6. Powodem może być też niedostateczna dbałość o chłodziarkę – gdy boki są ciepłe lub wręcz gorące, warto wyczyścić znajdującą się z tyłu charakterystyczną kratkę – skraplacz, którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z lodówki.
  7. Skontroluj także stan uszczelek. Wypaczone uszczelki powodują niedomykanie się drzwiczek i napływ ciepłego powietrza z zewnątrz, przez co będzie potrzebne więcej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu urządzenia.
  8. Najbardziej awaryjne części lodówki, powodujące problem z nadmiernie ciepłymi bokami, to wentylator, skraplacz lub sprężarka. Czasami dochodzi również do wycieku czynnika chłodniczego krążącego w układzie, co powoduje, że lodówka pracuje na najwyższych obrotach i przegrzewa się.
  9. Jeśli podejrzewasz awarię jednego z komponentów, najlepiej wezwij serwis AGD. Samodzielne próby naprawy mogą pogłębić problem lub nieodwracalnie uszkodzić chłodziarkę, co skończy się zakupem nowej lodówki.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W większości przypadków ciepłe boki lodówki nie są powodem do niepokoju. Jeśli gorącej lodówce z boku towarzyszy problem nietrzymania temperatury wewnątrz urządzenia, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia jednego z podzespołów.

 

Tak, lodówka może się przegrzać. Zwykle gorąca lodówka z boku to efekt nieodpowiedniej wentylacji. Stawianie lodówki zbyt blisko ściany lub mebli może powodować jej przegrzewanie się. Podobnie niekorzystnie na pracę chłodziarki wpływają źródła ciepła znajdujące się w jej pobliżu.

Gdy lodówka grzeje, warto sprawdzić działanie jej poszczególnych komponentów. Najlepiej wezwać w tym celu wykwalifikowanego serwisanta AGD, który szybko wyjaśni przyczynę problemu.