grzyb w pralce

Wilgoć panująca w pralce stanowi świetne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych. Wpływają one negatywnie na zdrowie, a ponadto są źródłem nieprzyjemnego zapachu z urządzenia, które często przenosi się na pranie. W naszym dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak rozpoznać pleśń w pralce oraz usunąć ją domowymi sposobami. Ponadto podpowiemy jak uniknąć tego problemu w przyszłości.

Pleśń w pralce – jak rozpoznać, że się pojawiła?

Objawy pleśni w pralce są łatwe do zdiagnozowania. Jeśli zauważysz w swoim urządzeniu niepokojące symptomy, działaj szybko. Grzyb w pralce niszczy podzespoły urządzenia, zmniejsza efektywność prania, wywołuje nieprzyjemne zapachy oraz ma niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza alergików. Jak zatem rozpoznać, że pojawiła się pleśń w pralce?

Przykry zapach z pralki

Przede wszystkim zaufaj swojemu węchowi. Pierwszym objawem będzie pojawienie się przykrego zapachu w urządzeniu. Jest to nieświeży, duszący, kojarzący się z wilgocią zapach, dlatego bez trudu go rozpoznasz.

Pranie brzydko pachnie

Z czasem uprana odzież zamiast pachnieć proszkiem do prania lub płynem do płukania, zaczyna śmierdzieć stęchlizną. Pleśń z pralki przenika do tkanin i ciężko jest pozbyć się tej woni z odzieży.

Szare lub czarne kropki na kołnierzu pralki

Grzyb można zaobserwować w pojemniku na detergenty oraz gumowym kołnierzu, najczęściej są to brązowe, szare lub czarne kropki, jednak jeśli pleśń w pralce zadomowiła się na dobre, mogą to być również duże plamy. Zwłaszcza w zaawansowanym stadium rozwoju pleśni możliwe jest wystąpienie duszności lub kłopotów z oddychaniem.

Grzyb w pralce – domowe sposoby na pozbycie się pleśni

Usuwanie pleśni z pralki nie jest skomplikowane. Możesz skorzystać z profesjonalnych środków, jednak poniżej znajdziesz domowe sposoby na pleśń, które odznaczają się dużą skutecznością w walce z grzybem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Usuwanie pleśni octem i wybielaczem

Aby wyczyścić pralkę z pleśni, wystarczy zastosować ocet i wybielacz, na przykład domestos. Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu i wybielacza? Do szuflady na detergenty wlej pół litra octu i ustaw puste pranie, wybierając cykl wykorzystujący wysoką temperaturę, minimum 60 stopni. Po skończonym programie wlej do szuflady wybielacz i uruchom kolejne puste pranie w wysokiej temperaturze. Wnętrze pralki powinno już być czyste. Teraz warto zająć się samą szufladą na detergenty. Przetrzyj ją szmatką wymoczoną w occie, a trudno dostępne miejsca potraktuj szczotką. Następnie przyjrzyj się fartuchowi. Poniżej znajdziesz sposoby na usunięcie pleśni na gumie w pralce.

Czyszczenie fartucha sodą oczyszczoną lub octem

Kołnierz, zwany również fartuchem lub uszczelką, uszczelnia połączenie między oknem wsadu, a bębnem. Stale wilgotna guma w pralce jest podatna na rozwój pleśni. Żeby usunąć pleśń z fartucha, możesz użyć octu. Nanieś na mokrą ściereczkę ocet i przyłóż ją do miejsca, gdzie znajduje się pleśń. Pozostaw szmatkę na minimum kilka minut, a następnie usuń pleśń szczotką lub twardą stroną gąbki. Wypłucz gumę i osusz ją ręcznikiem papierowym. Inny sposób na pleśń w pralce to zastosowanie sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę z wodą w takiej ilości, żeby powstała gęsta papka i nanieś ją na kilkanaście minut na pleśń. Następnie używając szczotki lub twardej strony gąbki oraz wody, usuń pastę i pleśń. Wypłucz kołnierz i dokładnie go osusz.

Profesjonalne środki grzybobójcze

Jeśli wolisz sięgnąć po profesjonalne środki, na rynku są dostępne różne produkty, które świetnie radzą sobie z grzybem w pralce. Są to jednak silne preparaty, dlatego kieruj się załączoną instrukcją użycia i stosuj środki ostrożności, ponieważ mogą one silnie podrażniać skórę, oczy oraz układ oddechowy. Skuteczną metodą usuwania grzyba w pralce jest również ozonowanie. Pozwala ono pozbyć się także wirusów, bakterii i alergenów Ozonowanie powinna jednak przeprowadzić profesjonalna firma i koszt jest zdecydowanie wyższy niż zastosowanie domowych lub gotowych środków grzybobójczych.

Grzyb w pralce – jak jemu zapobiegać?

Oczywiście grzyb w pralce to efekt niewłaściwego użytkowania tego urządzenia. Wprowadzając w życie kilka zmian dotyczących eksploatacji, możesz uniknąć problemu pleśni w pralce w przyszłości.

Regularne czyszczenie pralki

Regularne mycie pralki to podstawa w walce z grzybami pleśniowymi. Powinno się czyścić pralkę średnio raz w miesiącu. Możesz korzystać z gotowych produktów do czyszczenia lub użyć domowych sposobów, np. stosując ocet lub sodę. Pamiętaj, aby włączać cykl prania w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni.

Wietrzenie pralki po każdym praniu

Jak wspominaliśmy wcześniej, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzyba w pralce. Dlatego pamiętaj o tym, aby pozostawić otwarte drzwiczki pralki po każdym praniu. Nie zamykaj pralki od razu, ponieważ resztki znajdującej się w niej wody nie zdążyły odparować.

Wyjmowanie prania bezpośrednio po skończonym cyklu

Kolejną istotną kwestią jest wyjmowanie ubrań bezpośrednio po skończonym cyklu prania. Pozostawianie odzieży w pralce na kilka godzin powoduje brzydki zapach tkanin.

Wietrzenie szuflady na detergenty

Mało kto z nas pamięta o wietrzeniu szuflady na detergenty. To powoduje, że właśnie szuflada jest tuż obok kołnierza najbardziej narażonym miejscem na rozwój pleśni. Regularne wietrzenie i czyszczenie pojemnika na środki piorące pozwoli Ci skutecznie uniknąć rozwoju grzyba w pralce.

Wycieranie do sucha gumowego kołnierza

Po każdym, albo przynajmniej po co drugim praniu staraj się przetrzeć do sucha gumowy kołnierz. To element, na którym szczególnie lubi osadzać się pleśń w pralce.

Pleśń w pralce – kiedy warto wezwać fachowca?

Pleśń w pralce, która pustoszy urządzenie od lat, może powodować na fartuchu wżery i plamy, z którymi nie radzą sobie żadne środki. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana fartucha. To zadanie warto zlecić fachowcowi, który zadba o dokładny montaż nowej gumy. Samodzielne próby założenia nowego fartucha mogą skończyć się nieszczelnościami i wylewaniem wody z pralki, dlatego najlepiej pozostawić tego typu prace sprawdzonemu serwisowi AGD. Jeśli poszukujesz dobrego specjalisty, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Naprawa pralek to nasza specjalność, dlatego umów wizytę już dziś. Proponujemy szybkie terminy i zapewniamy gwarancję na wykonywane prace.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Pleśń w pralce można rozpoznać w dość łatwy sposób. Jednym z objawów jest nieprzyjemny zapach unoszący się z pralki, który często przenosi się na praną odzież. Ponadto w szufladzie na detergenty oraz na gumowym fartuchu możesz zauważyć szare, brązowe lub czarne plamy. Jeśli jesteś alergikiem lub masz problemy z układem oddechowym, mogą pojawić się u Ciebie duszności lub trudności z oddychaniem.
  2. Grzyb w pralce usuniesz stosując profesjonalne środki grzybobójcze, ozonowanie lub wykorzystując domowe sposoby na pozbycie się pleśni w pralce. Grzyba w pralce pokonasz octem i wybielaczem. Szufladę możesz oczyścić szmatką namoczoną w occie i szczotką. Z kołnierza usuniesz pleśń stosując ocet i sodę oczyszczoną.
  3. Aby zapobiegać rozwojowi grzyba w pralce, ważna jest prewencja. Pamiętaj o wyjmowaniu odzieży bezpośrednio po zakończonym praniu. Dodatkowo zawsze wietrz wnętrze pralki oraz szufladę na detergenty po skończonym cyklu. Ponadto staraj się każdorazowo wycierać do sucha gumowy fartuch pralki. Oczywiście nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu urządzenia.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Grzyb w pralce jest szkodliwy dla układu oddechowego, zwłaszcza w przypadku alergików. Długotrwały kontakt z grzybami ma również negatywny wpływ na pracę mózgu, nerek i wątroby.

Aby odgrzybić pralkę automatyczną, możesz zastosować profesjonalne środki grzybobójcze lub ozonowanie. Warto wypróbować również polecane przez nas domowe sposoby z użyciem octu, wybielacza i sody oczyszczonej.

Grzyb w pralce objawia się szarymi, brązowymi lub czarnymi kropkami i plamami, które najczęściej pojawiają się w szufladzie na detergenty oraz gumowych elementach.

Pralka pleśnieje z powodu wilgotnego środowiska. Dlatego należy wietrzyć bęben pralki i pojemnik na środki piorące i unikać przetrzymywania ubrań w pralce przez wiele godzin po zakończonej pracy. Dodatkowo warto przecierać fartuch po każdym praniu. Nie zapominaj także o czyszczeniu pralki przynajmniej raz w miesiącu.

Aby usunąć grzyby z pralki, możesz wlać do szuflady na proszek pół szklanki octu i uruchomić puste pranie w temperaturze minimum 60 stopni. Po skończonej pracy urządzenia, wlej do pralki wybielacz i ponownie nastaw puste pranie. Dodatkowo wyczyść nawilżoną octem szmatką szufladę na detergenty. Do usunięcia osadu z pleśni z fartucha możesz użyć octu lub sody oczyszczonej.

Pranie w 60 stopniach dezynfekuje urządzenie i zabija grzyby oraz wiele bakterii i wirusów.