Kuchenka to wyposażenie kuchni, które jest niemalże wymogiem, zwłaszcza w domach domorosłych kucharzy. Mimo, że usterka tego urządzenia zdarza się stosunkowo rzadko, to jej obecność wprowadza atmosferę niepokoju i ciągłego stresu. Kuchenki gazowe wyposażone są w palniki, które niekiedy przestają działać tak jak powinny. Awaria jednego z palników to poważny objaw, którego nie należy lekceważyć. Co zrobić, gdy kuchenka nie działa? Czy niedziałający palnik to znak, że czas oddać kuchenkę do fachowca? Jak samodzielnie poradzić sobie z awarią kuchenki gazowej?
Spis treści
Jeśli poszukujesz specjalisty od kuchenki gazowej lub planujesz wymianę kuchenki gazowej na kuchenkę indukcyjną, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Wypełnij internetowy formularz i umów wizytę jeszcze dziś.
Kuchenka nie działa? – problem z płomieniem
Z palnikiem kuchenki gazowej należy się obchodzić szczególnie ostrożnie i umiejętnie. Identyczne zalecenia tyczą się iskrownika i termopary, które przez nieprawidłowe użytkowanie bardzo często ulegają awariom. Użytkownicy kuchenek niejednokrotnie znaleźli się w sytuacji, gdy jeden z palników nie trzyma płomienia. Wiemy, że kuchenka nie działa, ale przyczyn może być naprawdę wiele.
Po pierwsze, złe funkcjonowanie jednego z palników może być efektem zabrudzenia kuchenki. Utrzymanie czystości urządzenia jest kluczowe, aby móc cieszyć się kuchenką przez kilka kolejnych lat. Palniki są szczególnie wrażliwe na wszystkiego rodzaju zanieczyszczenia m.in:
- Resztki jedzenia;
- Papier lub części szmatki do przecierania kuchenki;
- Osadzający się tłuszcz;
- Fragmenty garnków i talerzy.
W momencie, gdy na palnikach osadza się brud, mogą one nie działać w prawidłowy sposób. Dopływ gazu może zostać odcięty, co poskutkuje całkowitym wykluczeniem palnika, a w przyszłości psuciem się całej konstrukcji. Uszkodzeniom ulega również termopara, czyli swoisty czujnik temperatury kuchenki. Gdy kuchenka nie działa, być może jest to problem z wykrywaniem płomienia, a układ zabezpieczający odcina dopływ gazu.
Brak iskry w kuchence gazowej
Jeśli kuchenka nie działa, być może spotkała nas awaria iskrownika. Iskrownik ma za zadanie podawać iskry na palnik, co następnie skutkuje pojawieniem się płomienia. Niekiedy dochodzi do uszkodzeń generatora iskrownika, a jedynym wyjściem pozostaje całkowita wymiana tejże części. Brak iskry w kuchence to również efekt usterki wiązki zapalaczy. To właśnie ona przesyła napięcie do generatora iskrownika. Uszkodzona wiązka utrudni powstawanie iskier, a co za tym idzie, rozpalanie się palnika. Może się zdarzyć, że iskrownik będzie zabrudzony i nic w tym dziwnego. Na kuchenkę często spadają resztki jedzenia, tłuszcz czy rozlane sosy. W takim wypadku nie zostaje nic innego niż wyczyszczenie iskrownika i regularne dbanie o czystość całej kuchenki. Iskrownik ma zazwyczaj tą samą długość, więc można spróbować podmienić go z tym ze sprawnego palnika i tym samym sprawdzić co naprawdę jest przyczyną awarii.
Kuchenka nie działa – zalany palnik
Problem z zapłonem palnika może mieć również wyjątkowo prostą przyczynę, którą wyeliminujemy poprzez regularne czyszczenie kuchenki. Palniki często ulegają zabrudzeniu na skutek resztek jedzenia z gotowania. W skrajnych przypadkach dochodzi do zalania palnika, co prowadzi do braku iskry. Pamiętaj, aby po każdym gotowaniu dokładnie umyć kuchenkę, nie zapominając o przemyciu palników. Dodatkowo, zaopatrz się w środki odrdzewiające i raz na jakiś czas przemyj nimi pokrywę palnika. Czyszczenie kuchenki to wyjątkowo prosta czynność, która wymaga jedynie popularnych, przeznaczonych do tego środków, które znajdziesz w każdym większym sklepie.
Pokrętła w kuchence gazowej to niewątpliwie trudne to wyczyszczenia miejsce, ale również bardzo podatne na odkładający się brud. Regulując płomień nie zawsze mamy krystalicznie czyste ręce, więc prędzej czy później kurki będą całe w resztkach z gotowania. Przed rozpoczęciem czyszczenia kurków zdemontuj je, a następnie przygotuj wodę z octem lub płyn do mycia naczyń. Przetrzyj wszelkie zakamarki na kuchence oraz dokładnie obmyj zdemontowane części. Pokrętła możesz zanurzyć w mieszaninie wody z octem i odstawić na jakiś czas. Po takim czyszczeniu możesz być pewny, że kuchenka jest dokładnie umyta. Pamiętaj, aby podobny proces przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu.
Kuchenka nie działa? – pomoc fachowca
Ustaliliśmy już, że lwia część problemów związanych z kuchenką to efekt nieumiejętnego użytkowania urządzenia. Zdarza się jednak, że problem z palnikiem kuchenki lub jej pokrętłami to nie wina brudu, a poważnej mechanicznej awarii. Jeśli dokładnie prześledziłeś powyższe porady, a kuchenka nadal nie działa, pora na kontakt ze specjalistą. Serwis AGD zajmie się fachową diagnostyką urządzenia oraz naprawi wszelkie możliwe potencjalne usterki. Oddanie kuchenki w ręce profesjonalistów to sposób na przedłużenie jej życia, ponieważ nie każda awaria jest od razu widoczna. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności i doświadczenia, postaw na kogoś sprawdzonego.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa kuchenek, Serwis AGD