Jakiś czas temu pisaliśmy o malowaniu mebli jako szybkim sposobie na metamorfozę mieszkania. Równie popularne jest obecnie malowanie kafli. Pozwala odmienić kuchnię czy łazienkę bez konieczności skuwania kafelków, a tym samym bardziej inwazyjnego remontu. Jak pomalować płytki? Jak przygotować podłoże i jakiej farby do malowania użyć? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, który pomoże Ci pomalować perfekcyjnie stare płytki w mieszkaniu.
Spis treści
Jak pomalować płytki? – przygotowanie płytek
Malowanie kafli w kuchni lub w łazience wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Płytki należy dokładnie umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie odtłuścić. Wyczyścić należy również fugi. To dość pracochłonne zajęcie, ale należy się do niego przyłożyć, ponieważ to właśnie od niego zależy końcowy efekt. Zwróć szczególną uwagę na tłuste plamy czy zacieki. Jeśli widzisz pleśń, użyj specjalnego środka pleśniobójczego. Tak przygotowaną powierzchnię spłucz wodą i dokładnie wytrzyj.
Malowanie kafli – przeprowadź prace naprawcze
Przed przystąpieniem do malowania należy usunąć wszelkie ubytki w fudze, dokładnie usuń wykruszoną fugę i przeprowadź ponowne fugowanie spoin. Nadmiar fugi zeszlifuj, w celu wyrównania powierzchni. Powstały w trakcie tych prac pył należy dokładnie wytrzeć.
W przypadku, gdy płytki są w dobrym stanie, możesz przystąpić do dalszych prac. Jeśli jednak niektóre z nich są popękane lub porysowane, musisz ukryć mankamenty za pomocą specjalnej masy wodoodpornej do płytek. Zadanie wymaga precyzji, jeśli nałożysz zbyt dużo masy, możesz ją delikatnie zeszlifować. Pamiętaj, że wszelkie zgrubienia i niedociągnięcia będą widoczne po pomalowaniu, dlatego warto poświęcić więcej czasu na usunięcie wszelkich ubytków.
Jak pomalować płytki – malowanie kafli
Kiedy już podłoże jest przygotowane do dalszych prac, zabezpiecz taśmą malarską miejsce styku płytek ze ścianą lub podłogą. Teraz można przeprowadzić malowanie fug, jeśli chcesz, żeby były w tym samym kolorze co płytki. Fugi maluj za pomocą małego, precyzyjnego pędzelka. Po wykonaniu tych prac możesz malować kafle.
Jak malować płytki łazienkowe lub kuchenne? Płytki malujemy od góry do dołu. Ilość warstw jest uzależniona od koloru farby i malowanej powierzchni, stopnia krycia farby oraz informacji podanych przez producenta. Po pomalowaniu płytek należy zerwać taśmę malarską po około 30 minutach. Jeśli zrobisz to później, przy odrywaniu taśmy może dojść do uszkodzenia malowanej powierzchni. Taśmę nakładamy przed malowaniem każdej kolejnej warstwy. Należy pamiętać jednak o odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi warstwami, zapoznając się z zaleceniami producenta na opakowaniu farby.
Jakim wałkiem malować płytki?
Najlepszym wałkiem do malowania płytek jest wałek gąbkowy. W przypadku malowania pędzlem powstają nieestetyczne smugi. W przypadku wałka powierzchnia również nie jest idealnie gładka i ma powierzchnię skórki pomarańczy. Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować płytki, żeby osiągnąć gładki efekt, warto wykorzystać malowanie natryskowe. To rozwiązanie wymaga jednak dużej wprawy.
Jak pomalować kafelki w kuchni — przydatne porady
- Pamiętaj o dokładnym wymieszaniu farby przed malowaniem.
- W zależności od farby kolejne malowanie można przeprowadzić nawet po 16 lub 24 godzinach.
- W wielu przypadkach farba nabiera swoich właściwości nawet po 20 dniach, dlatego zapoznaj się dokładnie z zaleceniami producenta, zanim zaczniesz użytkować pomieszczenie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli przeprowadzasz malowanie kafli na podłodze lub w pobliżu źródła wody.
- Płytki matowe i porowate maluje się znacznie łatwiej, ponieważ lepiej chłoną farbę. Więcej pracy wymaga glazura. Przed pomalowaniem warto zmatowić ją papierem ściernym o granulacji 180-240.
- Pamiętaj, że użycie niektórych farb, zwłaszcza do płytek ceramicznych, wymaga wcześniejszego gruntowania. Nadaje ono malowanej powierzchni chropowatości i zwiększa przyczepność farby. Dlatego dokładnie czytaj informacje znajdujące się na opakowaniu farby. Gruntowanie należy przeprowadzić również w przypadku malowania posadzek oraz przestrzeni narażonych bezpośrednio na działanie wody, na przykład pod prysznicem.
- Najlepsza temperatura do malowania to 24-28 stopni Celsjusza, za wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie schnięcie farby, a tym samym grozi to utratą jej wszystkich właściwości.
Malowanie płytek – jaka farba
Zastanawiasz się czym pomalować kafelki? Będziesz potrzebować specjalistycznych farb do malowania płytek, odpornych na warunki panujące w łazience lub kuchni. Farba powinna być odporna na działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne oraz szorowanie. Musi wykazywać także właściwości wodoodporne, ze względu na wilgotne środowisko panujące zarówno w kuchni, jak i w łazience.
Jaka farba do malowania płytek będzie najlepsza? Na rynku są dostępne farby renowacyjne dedykowane do różnego rodzaju płytek, między innymi ceramiki, glazury, gresu czy porcelany. Najpopularniejsze obecnie to farba V33, zestaw Tikurilla do malowania glazury, szkła, kafli i drewna (farba podkładowa Otex i farba nawierzchniowa Everal Aqua) czy Dulux Szybka Odnowa Płytki ścienne. Warto pamiętać również o tym, że produkty przeznaczone do renowacji płytek ściennych, nie sprawdzą się do malowania kafli połogowych, dlatego warto kupić dwie oddzielne farby, aby osiągnąć trwałe efekty.
Jak pomalować płytki – malowanie płytek przed i po
W Internecie można obejrzeć wiele spektakularnych metamorfoz płytek przemalowanych farbą. Coraz więcej producentów farb posiada w swoim asortymencie produkty umożliwiające szybką renowację starych kafli. Dostępność kolorów oraz wykończenie matowe lub z połyskiem pozwalają osiągnąć bardzo ciekawe efekty bez skuwania płytek.
Ile kosztuje malowanie płytek?
Malowanie kafli nie jest drogim przedsięwzięciem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że możemy odświeżyć wnętrze bez konieczności skuwania i kładzenia nowych płytek, co również wiąże się z dużym wydatkiem. Podejmując się malowania płytek, tak naprawdę musimy zapłacić jedynie za farbę oraz materiały do malowania takie jak wałek, taśma malarska, pędzle czy kuweta. Malowanie glazury to także duża oszczędność czasu, ponieważ w przypadku niewielkiego pomieszczenia na renowację wystarczy zaledwie jeden dzień.
Malowanie kafli – czy warto?
Już wiesz, jak pomalować płytki. Jednak czy warto przeprowadzać tego typu prace? O ile szybka metamorfoza płytek ściennych w większości przypadków jest bardzo udana, o tyle malowanie płytek podłogowych często kończy się odpryskiwaniem farby. Ważne jest również dokładne przygotowanie podłoża. To gwarantuje trwałość efektów i estetyczne pokrycie kafli farbą. Niemniej warto spróbować odświeżyć wnętrze w ten niedrogi sposób, zwłaszcza jeśli płytki są w dobrym stanie, a jedynie nie podoba się nam ich kolor. Nawet w przypadku drobnych niedociągnięć, zawsze istnieje możliwość ponownego pomalowania płytek.
Jeśli brakuje Ci czasu lub umiejętności, zleć malowanie kafli naszej złotej rączce. Gwarantujemy szybkie terminy wizyt, atrakcyjny cennik usług i wsparcie najlepszych fachowców!
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Złota rączka