zmatowione szkło ze zmywarki, matowienie szkła w zmywarce, dlaczego szkło w zmywarce matowieje, matowe szkło po zmywarce, matowe szkło ze zmywarki przyczyna

Matowe naczynia ze zmywarki to częsty problem użytkowników tego urządzenia. Co najczęściej powoduje matowienie naczyń oraz jak temu zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie. Ponadto dowiesz się, co możesz zrobić, aby Twoje matowe naczynia odzyskały dawny blask!

Matowe naczynia ze zmywarki – najczęstsze przyczyny matowienia

Matowe szklanki, sztućce i naczynia mogą być efektem stosowania niewłaściwych środków, dużej twardości wody, niedostatecznej dbałości o urządzenie czy wybierania programów ze zbyt wysoką temperaturą. Powodem bywa również brak soli w zmywarce, jak i słaba jakość naczyń. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nieodpowiednie środki do zmywarki

Matowe naczynia ze zmywarki to nierzadko sprawka tabletek o silnych właściwościach ścierających, zwłaszcza tych 5 w 1. Stosując kapsułki 3 w 1 i oddzielnie nabłyszczacz oraz sól do zmywarki, masz większą kontrolę nad efektami zmywania. Ponadto staraj się stosować środki polecane przez producenta, co zapewni Ci optymalne rezultaty mycia.

Twarda woda

Matowe naczynia ze zmywarki to często efekt działania twardej wody, a warstwa osadzająca się na naczyniach to nic innego, jak kamień. Jeśli w Twoim regionie występuje problem z twardą wodą, nie zapominaj o regularnym uzupełnianiu zbiornika na sól zmiękczającą, choć w przypadku nowoczesnych modeli, zmywarka informuje o braku soli, wyświetlając odpowiedni symbol lub kod. Dodatkowo możesz wesprzeć działanie soli kapsułkami zawierającymi substancje zmiękczające wodę.

Zbyt wysoka temperatura wody

Korzystasz z programów wykorzystujących wysoką temperaturę? Może to powodować biały osad na naczyniach. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia szczególnie matowieje szkło. Nieodpowiednie programy mogą także rysować powierzchnię naczyń.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Brak soli w zmywarce

Matowe naczynia ze zmywarki często wiążą się z brakiem soli w urządzeniu, która ma za zadanie zmiękczać wodę. Upewnij się, że stan soli jest odpowiedni i nakrętka od pojemnika na sól jest zamknięta lub nie nosi śladów uszkodzenia.

Niedostateczna konserwacja zmywarki

Brak odpowiedniej dbałości o urządzenie może skutkować awariami zmywarki oraz obniżeniem jej efektywności działania, powodując osady na naczyniach. Pamiętaj o czyszczeniu urządzenia używając profesjonalnych środków, a ponadto nie zapominaj o regularnym odkamienianiu zmywarki oraz sprawdzaniu stanu spryskiwaczy i filtrów.

Słaba jakość szkła

Często matowe naczynia ze zmywarki to efekt użytkowania wyrobów słabej jakości. Aby cieszyć się najwyższą trwałością, warto zainwestować w dobre sztućce, talerze i przede wszystkim grube, solidne szkło. W przypadku kryształów, unikaj ich mycia w zmywarce, ponieważ nie lubią one wysokiej temperatury i są szczególnie narażone na zniszczenie.

Jak zapobiegać matowieniu naczyń po zmywarce?

Matowe naczynia ze zmywarki nie będą Twoim problemem, jeśli zadbasz o odpowiednie korzystanie z tego urządzenia. Ważne są tu przede wszystkim takie kroki, jak stosowanie właściwych detergentów i programów zmywania oraz regularne mycie zmywarki.

Regularnie uzupełniaj sól

Sól jest niezbędnym środkiem do prawidłowego działania zmywarki. Nie tylko zmiękcza wodę, ale również ulepsza działanie stosowanych detergentów oraz zapobiega gromadzeniu się osadów z kamienia. Pojemnik na sól znajduje się przeważnie na dnie zmywarki. Należy odkręcić plastikową zakrętkę i wsypać taką ilość soli, jaką zaleca producent. Do większości zmywarek dodaje się w zestawie specjalny lejek, który ułatwia nasypywanie soli. Po wykonanej pracy nie zapomnij o szczelnym zakręceniu nakrętki na pojemnik. Zwykle uzupełnianie soli jest konieczne raz w miesiącu, choć jest to oczywiście uzależnione od częstotliwości korzystania z urządzenia. Na szczęście nie musisz o tym pamiętać, ponieważ większość zmywarek sygnalizuje o konieczności uzupełnienia soli.

Nie zapominaj o płynie nabłyszczającym

Płyn nabłyszczający to kolejny detergent, który wpływa na efekty zmywania i jego brak może powodować matowe naczynia ze zmywarki. Staraj się nalewać nabłyszczacz do komory do pełna. Jest on uwalniany podczas każdego cyklu zmywania w fazie płukania. Zmywarki często informują o braku nabłyszczacza w komorze, dlatego nie musisz o tym pamiętać za każdym razem.

Dbaj o czystość zmywarki

Raz na kilka miesięcy umyj zmywarkę. Większość nowoczesnych modeli poinformuje Cię sama o tej konieczności, wyświetlając odpowiedni kod lub symbol. Pamiętaj, aby czyścić urządzenie bez naczyń. W zmywarce umieść dedykowany środek do mycia zmywarek i włącz specjalny program czyszczenia, a jeśli Twoja zmywarka takiego nie posiada, wybierz program o najwyższej temperaturze. Po zakończonym czyszczeniu przetrzyj wnętrze zmywarki wilgotną szmatką, zwracając szczególną uwagę na uszczelki. Dodatkowo wyjmij filtr i przepłucz go pod bieżącą wodą.

Stosuj odpowiednie detergenty

Jak już wspominaliśmy wcześniej, matowe naczynia ze zmywarki mogą być efektem stosowania kapsułek o właściwościach silnie ścierających. Staraj się unikać takich produktów, czytając składy oraz wybierając środki dedykowane Twojemu urządzeniu.

Wybieraj właściwe programy zmywania

Długie programy zmywania, wykorzystujące wysokie temperatury, mogą szkodzić Twoim naczyniom, a zwłaszcza szklankom i kieliszkom. Najbardziej polecanym programem pod kątem bezpieczeństwa i oszczędności jest program Eco. Sprawdzi się on jednak wyłącznie w przypadku średnio zabrudzonych naczyń.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak uratować matowe naczynia ze zmywarki?

Twoje matowe naczynia będą krystalicznie czyste, jeśli zastosujesz pewien trik. Wystarczy, że wymoczysz je w ciepłej wodzie z kwaskiem cytrynowym. Możesz nalewać wodę bezpośrednio do naczyń i posypywać je niewielką ilością kwasku lub wymoczyć wszystkie szklanki i sztućce w dużej misce, w wodzie wymieszanej z kwaskiem cytrynowym (około 2 duże łyżki na litr wody). Naczynia namaczaj przez minimum 30 minut, następnie przetrzyj gąbką lub miękką ściereczką i opłucz je czystą wodą.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Matowe naczynia ze zmywarki to przeważnie efekt działania twardej wody, a gromadzący się na naczyniach osad to nic innego, jak kamień. Z tego powodu pamiętaj o stosowaniu soli zmiękczającej i jej regularnym uzupełnianiu.
  2. Matowe szkło ze zmywarki może wiązać się również z niedostateczną czystością samego urządzenia.
  3. Jeśli stosujesz tabletki o mocnych właściwościach ścierających lub kapsułki 5 w 1, to także może być powód matowienia.
  4. Szkło w zmywarce matowieje również często z powodu zbyt wysokiej temperatury zmywania.
  5. Czasami przyczyną problemów bywa także niska jakość naczyń, dlatego, aby zapewnić sobie ich trwałość, staraj się kupować droższe sztućce, talerze, kieliszki czy szklanki, które posłużą Ci przez wiele lat.
  6. Jeśli chcesz uniknąć problemów z matowymi naczyniami, stosuj regularnie sól zmiękczającą, nabłyszczacz oraz kapsułki zalecane przez producenta posiadanej zmywarki.
  7. Co kilka miesięcy nastaw program czyszczenia zmywarki, używając specjalnego płynu do zmywarki. Przy okazji umyj filtr i uszczelki.
  8. Jeśli chcesz, aby naczynia odzyskały dawną świetność, możesz je wymoczyć w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Matowe naczynia ze zmywarki to często efekt działania twardej wody, dlatego koniecznie należy ją zmiękczać, stosując sól do zmywarek. Ponadto powodem nalotu na naczyniach może być również stosowanie nieodpowiednich detergentów i programów zmywania. Przyczyną matowienia bywa również niedostateczna dbałość o czystość urządzenia.

Bardzo częstym powodem matowienia szkła w zmywarce jest stosowanie niewłaściwych programów mycia. Wilgoć i wysoka temperatura mogą powodować biały nalot na szklanych naczyniach, dlatego warto wybierać programy wykorzystujące niższe temperatury zmywania. Powodem matowienia może być także niestosowanie nabłyszczacza i soli zmiękczającej.

Matowe szkło da się uratować. Wystarczy wymoczyć szklanki, kieliszki oraz inne szklane naczynia w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Po około 30 minutach wystarczy przetrzeć ich powierzchnię gąbką lub ściereczką i spłukać resztki kwasku pod bieżącą wodą.

Zacieki na szklankach ze zmywarki usuniesz, stosując kwasek cytrynowy. Do szklanek wlej ciepłą wodę i dosyp odrobinę kwasku, pozostaw szklanki do namoczenia na około pół godziny. Po tym czasie umyj je gąbką i opłucz w czystej wodzie.