Napęd bramy garażowej to mechanizm, który na co dzień ułatwia nam szybkie i bezpieczne otwieranie bramy do naszego garażu. W wielu przypadkach możemy otwierać wjazd bez wychodzenia z samochodu, co znacząco przyspiesza cały proces parkowania. Zdarza się jednak, że napęd bramy garażowej po prostu przestaje działać. Awaria, która początkowo może wydawać się poważna, wcale nie musi jednak taka być. Dowiedz się, co robić, gdy napęd bramy garażowej nie działa.
- Dlaczego brama garażowa się psuje?
- Jak konserwować bramę garażową?
- Co robić z bramą podczas okresu jesienno-zimowego?
Spis treści
Jakie są awarię napędu bramy do garażu?
Najczęstszymi awariami napędu, który umożliwia nam otwieranie bramy bez wychodzenia samochodu, są usterki związane z eksploatacją jego mechanizmów i ruchomych elementów. Niektóre wiążą się również z nieprawidłowym korzystaniem z bramy oraz z czynnikami zewnętrznymi takimi jak:
- Deszcz;
- Śnieg;
- Wilgotność;
- Błoto;
- Piasek.
Bramy garażowe kiepsko radzą sobie w okresie jesienno-zimowym, gdy cały mechanizm wystawiony jest na niskie temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza.
Napęd bramy garażowej – Dlaczego nie działa?
Najczęstsze awarie bramy można pogrupować w zależności od objawów usterki. Brama może się nie otwierać i nie zamykać. Oznacza to brak odpowiedzi automatyki na jakiekolwiek próby otwarcia lub zamknięcia bramy. Ponadto, może spotkać Cię nieprawidłowe działanie fotokomórek napędu, które wiążę się z ich zabrudzeniem. Najczęściej jest to efekt śniegu i błota, który osadza się na wrażliwych elementach mechanizmu.
W okresie zimowym narażeni jesteśmy również na nieprawidłowe konserwowanie ruchomych elementów bramy, jakich jak zawiasy. Wszelkie elementy mechaniczne powinny być kontrolowane i na bieżąco konserwowane.
Napęd bramy a uszkodzenia mechaniczne
Oprócz złośliwych czynników zewnętrznych, na funkcjonowanie napędu bramy wpływ mają również czynniki czysto ludzkie. Nieumiejętne korzystanie z mechanizmów skutecznie obniża ich skuteczność i żywotność. Ponadto, bramę powinniśmy składać u jednego producenta. Jeżeli brama garażowa nie chce się otworzyć lub zamknąć – sprawdź, czy wszystkie elementy składowe pochodzą od jednego producenta. Do najczęstszych awarii wynikającej z uszkodzeń podzespołów należą:
- Uszkodzenia spowodowane zakupem poszczególnych części od wielu producentów;
- Spalenie systemu napędowego poprzez błędny dobór mocy lub wagi bramy.
Aby uniknąć niepotrzebnych awarii systemu napędu bramy garażowej, najpierw zaleca się kupno bramy, a dopiero później całego napędu. Pozwoli Ci to na dostosowanie mechanizmu do typu i wagi bramy garażowej.
Jak naprawić zepsuty napęd bramy garażowej?
Wszelkie drobne awarie napędu można oczywiście próbować naprawiać samodzielnie. Wlicza się do tego zabrudzenia fotokomórek i zawiasów bramy. Zwróć uwagę na ilość błota i śniegu znajdującą się na wrażliwych elementach mechanizmu.
Jeżeli jednak awaria jest poważniejsza i wynika m.in. ze spalenia się systemu napędu, samodzielna naprawa bramy może nie być możliwa. W takim wypadku, najlepszym sposobem na usunięcie awarii napędu bramy garażowej będzie kontakt z profesjonalnym serwisem bram. Doświadczeni serwisanci zdiagnozują awarię i zalecą najlepsze możliwe działania, które należy podjąć.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis bram, Serwis bram garażowych