niedrożność kanalizacji

Domowa kanalizacja to obszar, na który zwykle nie zwracamy większej uwagi. Korzystamy z niej bez ingerencji w jej budowę, a jej stan techniczny często pozostaje dla nas zagadką. Niedrożność kanalizacji to niedogodność, z którą zmaga się większość mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Problem niedrożności spotyka zarówno instalację w toalecie, jak i w kuchni. Zatkane rury mogą prowadzić do trudności z odprowadzaniem wody, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają również spuszczenia wody. Jak poradzić sobie z niedrożnością kanalizacji? Kiedy  udrażnianie rur pozostawić fachowcom?

Niedrożność kanalizacji – przyczyny

Zatykanie się instalacji hydraulicznych to długi proces, który może trwać nawet kilka lat. Niedrożność kanalizacji to wynik długotrwałego odkładania się resztek jedzenia, włosów czy innych odpadów wewnątrz instalacji. Większość przypadków niedrożności to efekt lekkomyślnego korzystania z instalacji hydraulicznej. Wyrzucanie resztek jedzenia do toalety lub zapychanie kranu w kuchni dużymi kawałkami pokarmów zawsze doprowadzi do problemów z odprowadzeniem wody. To samo dotyczy instalacji w wannie i brodziku, do których często wrzucamy włosy czy brud z umytych butów. Zator powstały na skutek stopniowego odkładania się zanieczyszczeń może być niewidoczny przez kilka lat, zanim pokaże swoją prawdziwą moc. Głównymi objawami, które przejawia niedrożność kanalizacji są:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Unosząca się i niespływająca woda w kranie, toalecie lub wannie/prysznicu;
  • Cofanie się wody w toalecie;
  • Nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu.

Jak radzić sobie z zatorami instalacji hydraulicznej?

Naprawę instalacji hydraulicznej powinniśmy rozpocząć od poznania poprawnego sposobu korzystania z kranów i toalet. Odpowiednia profilaktyka pozwoli na utrzymanie względnej czystości w domowych rurach, a co za tym idzie, uniknąć problemu jakim jest niedrożność kanalizacji. Zdarza się, że zator w rurach jest spowodowany wadą konstrukcyjną, ale lwia część problemu to nadal sposób użytkowania. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z niedrożnością kanalizacji w Twoim domu:

  1. Udrażnianie za pomocą środków chemicznych, takich jak żele i granulaty. – O ile oba z wyżej wymienionych środków poradzą sobie z niedrożnością, eksperci częściej zalecają używanie żelu. Niepoprawnie wsypany granulat może zlepiać instalację od środka, potęgując problem niedrożności kanalizacji.
  2. Zapobieganie w formie plastikowego sitka. – Specjalne sitko rozłożone na odpływ kranu ułatwi zatrzymanie większych elementów, które mogłyby spowodować niedrożność kanalizacji. Plastikowe sitka to tani i sprawdzony sposób na długie życie domowych instalacji hydraulicznych.
  3. Sprężyna hydrauliczna – Ręczna sprężyna hydrauliczna to niezawodny sposób na walkę z zatorami. Dostępna jest w każdym większym sklepie, a prostota jej użycia pozwoli na szybkie usunięcie problemu. Sprężyna wkładamy do kanalizacji, a następnie obracamy korbką, która wprawia w ruch szpikulec na końcu urządzenia. Ostry koniec rozbija zalegające pozostałości, a niedrożność kanalizacji przestaje być problemem. Dla fanów elektroniki, na rynku dostępna jest również wersja elektryczna sprężyny.

Niedrożność kanalizacji – kontakt ze specjalistą

Problemy z kanalizacją to awarie i usterki, które zawsze mają jasny i wyklarowany powód. Niedrożność kanalizacji to najczęściej efekt beztroskiego i nieumyślnego korzystania z domowej instalacji. O ile środki chemiczne czy specjalne urządzenia mogą czasem pomóc pozbyć się problemu zatoru, to nadal są to rozwiązania małostkowe. Niekiedy zator powstały w rurach jest na tyle duży, że jedyną sensowną opcją jest skontaktowanie się z doświadczonym hydraulikiem. Oczywiście powtarzający się problem z niedrożnością instalacji to nie zawsze wina użytkownika. Zdarza się, że źle wykonana konstrukcja napędza odkładanie się resztek jedzenia w rurach. W takim wypadku, regularne czyszczenie środkami chemicznymi i niezaśmiecanie instalacji włosami czy jedzeniem pomoże w odsunięciu problemu w czasie, ale w dłuższej perspektywie i tak sprawą powinien zająć się profesjonalny hydraulik.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Udrażnianie rur