W domowej instalacji centralnego ogrzewania dość często dochodzi do różnego rodzaju awarii. Jedną z nich jest niedziałająca pompa C.O. Powodów nieprawidłowej pracy pompy jest naprawdę wiele. Jakie są najczęstsze przyczyny jej awarii i co zrobić, gdy pompa CO nie działa? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak możesz usunąć problem samodzielnie.
Spis treści
Najczęstsze przyczyny awarii pompy i jak je zdiagnozować?
W przypadku, gdy pompa CO nie działa, objawem może być zbyt niski lub zbyt wysoki przepływ wody. Często pompa wydaje dziwne, grzechoczące dźwięki lub buczy i nie pompuje wody. Problem może pojawić się zarówno zimą, jak i w okresie letnim, gdy pompa pracuje w trybie chłodzenia. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny awarii pompy oraz jak wyeliminować problem.
Niskie ciśnienie i poziom wody
Jeśli pompa CO nie działa, powodem może być zbyt niskie ciśnienie. W tym celu sprawdź wartość na manometrze i upewnij się, że mieści się w zalecanym zakresie. Ponadto skontroluj, czy w systemie znajduje się odpowiednia ilość wody. Zbyt niski poziom wody może mieć wpływ na wydajność pompy.
Zapowietrzenie układu
Gdy pompa CO nie działa, być może doszło do zapowietrzenia całej instalacji. Jeśli z rur i grzejników wydobywają się niepokojące dźwięki przypominające stukanie, bulgotanie czy przelewanie się wody, najprawdopodobniej do środka dostały się cząsteczki powietrza. Należy odpowietrzyć pompę, poluzowując śluzę na jej obudowie. Kiedy z otworu zacznie wylewać się woda, wystarczy dokręcić śluzę. Drugim sposobem jest wypuszczenie nadmiaru powietrza, otwierając zawór przy kaloryferze. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do prac zamknąć obieg wody.
Uszkodzony wirnik
W przypadku, gdy Twoja pompa nie pompuje wody, rozkręć ją. Następnie rusz wirnikiem, co pozwoli Ci ocenić, czy nie doszło do jego stopienia, uszkodzenia lub zużycia. W razie awarii wirnika pompy możesz usłyszeć nietypowe dźwięki, takie jak grzechotanie lub odgłosy zgrzytania.
Awaria termostatu
Czasami, gdy pompa CO nie działa jak należy, warto sprawdzić, czy termostat jest ustawiony na odpowiednią temperaturę. Skontroluj, czy termostat działa prawidłowo, regulując temperaturę i obserwując reakcję instalacji. Termostat mógł ulec awarii i należy wymienić go na nowy.
Poluzowane elementy
Jeśli pompa centralnego ogrzewania nie pompuje, powodem mogą być poluzowane śruby, wkręty lub złączki w pompie. Dodatkowo poluzowaniu poszczególnych elementów często towarzyszy grzechotanie lub brzęczenie podczas pracy pompy.
Sterownik pompy
Jeżeli Twoja pompa CO nie działa, sprawdź, czy problem nie leży po stronie sterownika. W takiej sytuacji należy przywrócić ustawienia fabryczne, a następnie ponownie przetestować jego funkcjonalność. Warto sprawdzić również działanie czujników temperatury w regulatorze.
Pompa centralnego ogrzewania nie działa – Co możesz zrobić?
W przypadku nieprawidłowej pracy pompy, możesz spróbować usunąć usterkę na własną rękę lub zgłosić się po pomoc do fachowca. Zanim zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, wypróbuj tryb ręczny. Na czym polega tryb ręczny?
Tryb ręczny
Jeśli pompa CO nie działa lub pompa CO nie pompuje wody – uruchom ją w trybie ręcznym. Tryb pracy ręcznej umożliwiają sterowniki, więc jest to jedynie sposób dla osób posiadających regulator. Warto wyposażyć się w to rozwiązanie także z myślą o przyszłości, ponieważ zapewniają one pracę systemu w najlepszy możliwy sposób. Jeśli pomimo włączenia trybu ręcznego pompa CO nie działa, prawdopodobnie czeka Cię jej wymiana. Zdarza się również, że pompka do pieca nie działa na skutek kłopotów z osiągnięciem progu załączania pompy. W tym wypadku zajrzyj do instrukcji dołączonej do sterownika.
Wezwanie specjalisty
W sytuacji, gdy nie posiadasz wiedzy na temat budowy pompy CO lub nie chcesz przeprowadzać żadnych prac na własną rękę, zleć naprawę wadliwej pompy CO fachowcowi. Czasami samodzielne próby usunięcia problemu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wystarczy chwila nieuwagi, by doprowadzić do poważnej awarii, a wtedy naprawa może okazać się zwyczajnie nieopłacalna i konieczny będzie zakup nowej pompy.
Jeżeli występuje u Ciebie problem z przepływem, pompa CO nie działa lub buczy, a także zauważyłeś obniżenie efektywności pracy systemu, zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszego hydraulika. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami na rynku i gwarantujemy błyskawiczne terminy wizyt. Zaufały nam już setki tysięcy klientów, dlatego możesz mieć pewność, że Twoja pompa CO znajduje się w najlepszych rękach.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Instalacje coPodsumowanie
- W sytuacji, gdy pompa CO nie działa prawidłowo, możesz zaobserwować zmniejszenie efektywności instalacji. Dodatkowo często towarzyszą temu problemy związane ze zbyt niskim lub wysokim przepływem wody, jak również niepokojące dźwięki, przypominające buczenie lub grzechotanie.
- Przyczyny nieprawidłowej pracy pompy centralnego ogrzewania to najczęściej zapowietrzenie, zbyt niskie ciśnienie lub za mały poziom wody.
- Nieprawidłowość w działaniu powoduje również uszkodzony wirnik, termostat lub nieprawidłowo skonfigurowany sterownik.
- Aby rozwiązać samodzielnie problem z pompą, możesz spróbować włączyć tryb ręczny przy pomocy regulatora.
- Jeśli nie chcesz naprawiać pompy na własną rękę, warto zadzwonić do sprawdzonego hydraulika, np. z usterka.pl, który sprawnie poradzi sobie z tym zadaniem.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Tak, pompa obiegowa CO zasysa wodę. Ma ona wbudowany wirnik, napędzany przez silnik elektryczny. Wirnik tworzy podciśnienie w swojej komorze ssawnej, co powoduje zasysanie wody z systemu CO.
Najczęstsze objawy tego, że pompa jest do wymiany, to praca na zbyt wysokich obrotach, podwyższone tarcie lub zaburzony przepływ cieczy.
Jeśli pompa od centralnego ogrzewania buczy, być może doszło do jej zapowietrzenia. Powodem może być również zbyt duża lub zbyt mała pompa dla danej instalacji.
Gdy pompa CO nie działa, należy sprawdzić poziom wody w systemie, ponieważ może być zbyt niski. Czasami dochodzi również do zapowietrzenia pompy i trzeba ją odpowietrzyć.
Pompę obiegową wykorzystuje się w systemach chłodniczych i grzewczych, zaś pompa cyrkulacyjna znajduje zastosowanie wyłącznie w systemach do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.
Pompa C.O. nie powinna być włączona cały czas. Jeśli pracowałaby bez przerw, wtedy, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło, jej praca byłaby nieefektywna i zbędna. Może to również prowadzić do zwiększonego zużycia energii i samej pompy. Jeśli zauważysz, że Twoja pompa centralnego ogrzewania pracuje nieprzerwanie, może to oznaczać problem z termostatem, układem sterowania lub samą pompą.