Przycisk spłuczki nie odbija po spłukaniu wody z wielu powodów. To częsty kłopot, z którym wcześniej czy później ma do czynienia każdy z nas. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i napraw spłuczkę samodzielnie, postępując zgodnie z naszymi zaleceniami.
Spis treści
Przycisk spłuczki nie odbija – przyczyny
Poniżej dowiesz się, co powoduje najczęściej, że przycisk spłuczki nie odbija. Zlokalizowanie winowajcy pomoże Ci skutecznie pozbyć się problemu. Niekiedy wystarczające będzie wyczyszczenie membrany, innym razem nie obędzie się bez wymiany wadliwego elementu.
Zabrudzona membrana
Podczas naciskania przycisku spłuczki membrana unosi się, umożliwiając przepływ wody do WC. Membrana jest najczęściej wykonana z gumy lub silikonu, co powoduje, że jest odporna na działanie szkodliwych czynników. Jednak ciągła eksploatacja i kontakt z wodą sprawiają, że może ulec zużyciu, uszkodzeniu lub zanieczyszczeniu. Najczęściej osadza się na niej kamień.
Niewłaściwe położenie pływaka
Częstą przyczyną tego, że przycisk nie odbija, jest niewłaściwe położenie pływaka. Powinien on znajdować się na odpowiednim poziomie, aby skutecznie zamknąć dopływ wody. Jeśli tak nie jest, dochodzi do sączenia się wody do muszli. Przeważnie przynosi poprawę wyregulowanie jego pozycji, nazywane również wyważeniem.
Uszkodzony zawór spłukujący
Zawór spłukujący jest odpowiedzialny za uwalnianie wody do muszli klozetowej podczas spłukiwania. Jeśli zawór spustowy działa nieprawidłowo, może wymagać naprawy lub wymiany. Powodem może być także uszczelka znajdująca się przy zaworze.
Uszkodzony zawór napełniający
Powodem problemów bywa też zawór napełniający wodę, który jest jednym z kluczowych elementów spłuczki. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, woda nieustannie wypływa do muszli.
Zepsuty przycisk spłuczki
Zdarza się, że w wyniku częstej eksploatacji zużyciu ulega sam przycisk spłuczki. Jeśli nie działa prawidłowo, konieczna może być wymiana przycisku na nowy.
Przycisk spłuczki nie odbija – jak to naprawić?
Już wiesz co najczęściej powoduje, że przycisk spłuczki nie odbija. W zależności od tego, co jest przyczyną problemu, postępowanie będzie wyglądać inaczej.
Sprawdź zawór spłukujący
Jeśli widzisz sączący się strumień wody do muszli klozetowej, częstym powodem jest usterka zaworu spłukującego lub uszkodzenie jego uszczelki. Aby to potwierdzić, należy zakręcić zawór wody, zdjąć pokrywę spłuczki i pozbyć się wody, naciskając przycisk spłukiwania. Sprawdź uszczelkę zaworu pod kątem uszkodzeń oraz zabrudzeń – często zdarza się, że uszczelka jest w dobrym stanie, a powodem problemów są zanieczyszczenia, np. osady kamienne i wystarczy przeczyścić ją gąbką namoczoną octem. Uszczelka mogła również się przesunąć, dlatego zanim wymienisz ją na nową, warto wykluczyć tę ewentualność.
Uszczelka zaworu napełniającego
Inna uszczelka, która może powodować, że przycisk spłuczki nie odbija, znajduje się przy wlocie wody do spłuczki. Daje ona podobne objawy jak w przypadku zaworu spłukującego, dlatego warto sprawdzić jej stan, a w razie jej pęknięcia, wymienić ją na nową.
Wymiana przycisku
W przypadku uszkodzenia przycisku, kupując nowy element, wybierz taki, który pasuje do posiadanego przez Ciebie modelu spłuczki. Następnie zadbaj o to, aby powierzchnia montażowa była czysta i sucha. Zamontuj przycisk zgodnie z zaleceniami producenta. Większość przycisków posiada system easy fit, co znacznie ułatwia ich zamontowanie. Po zainstalowaniu przycisku upewnij się, że działa bez zarzutu, naciskając go kilkukrotnie. Jeśli przycisk działa prawidłowo i powoduje spłukiwanie wody bez jej ciągłego przelewania się, naprawa przebiegła pomyślnie.
Prawidłowe ustawienie pływaka
W celu przywrócenia prawidłowej pozycji pływaka, należy zdjąć pokrywę zbiornika. Wysokość pływaka ustalamy na wyczucie, używając plastikowej śruby będącej częścią mechanizmu napełniającego. Po zmianie ustawienia przycisk powinien odbijać prawidłowo i ustąpią problemy z wyciekiem wody.
Zwróć uwagę na membranę
W pierwszej kolejności sprawdź membranę pod kątem zanieczyszczeń lub osadów z kamienia. Znajdziesz ją w górnej części zaworu napełniającego. Jeśli nie jest uszkodzona i widać na niej zabrudzenia, delikatnie oczyścić membranę za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Możesz użyć roztworu wody i octu, aby pomóc w rozpuszczeniu kamienia. Unikaj stosowania mocnych środków czyszczących, które mogłyby uszkodzić membranę. Jeśli membrana jest pęknięta, konieczna będzie jej wymiana.
Przycisk spłuczki nie odbija – jak temu zapobiegać?
Spłuczka jest elementem, który często pomijamy podczas porządków. Warto chociaż raz w miesiącu poświęcić jej nieco więcej uwagi, a z pewnością przełoży się to na lepszą pracę spłuczki i wydłuży jej żywotność.
Regularne czyszczenie
Problemy z przepływem wody często wynikają z zanieczyszczeń oraz osadów kamiennych gromadzących się w spłuczce. Dlatego raz w miesiącu warto ją wyczyścić. W tym celu zakręcamy dopływ wody, spłukujemy wodę i napełniamy zbiornik litrem przegotowanej wody wymieszanej ze szklanką octu. Mieszankę pozostawiamy na całą noc w zbiorniku. Rano czyścimy dodatkowo ścianki szczotką do toalet, spłukujemy wodę, odkręcamy odpływ i gotowe.
Sprawdzanie stanu uszczelek i membrany
Podczas czyszczenia spłuczki warto sprawdzić stan uszczelek oraz membrany, które mogą ulec pęknięciu lub zabrudzeniu. Regularna kontrola pozwoli Ci szybciej wykryć problem i uniknąć utraty wody.
Kontrolowanie stanu wody
Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wody prowadzi do nieskutecznego spłukiwania. Z tego powodu, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w działaniu spłuczki, sprawdzaj stan wody i w razie konieczności reguluj położenie pływaka.
Kiedy wezwać hydraulika?
Samodzielna naprawa spłuczki wymaga umiejętności manualnych i chociaż minimalnej wiedzy na temat budowy spłuczki i hydrauliki. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie naprawić spłuczkę od WC, skorzystaj ze wsparcia specjalisty. Szukasz sprawdzonego fachowca, który perfekcyjnie wykona to zadanie? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą na naprawę i wymianę spłuczek. Nasi hydraulicy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zawodzie, dlatego bez trudu poradzą sobie z naprawą spłuczki. Zarezerwuj termin już teraz i poznaj najwyższą jakość od usterka.pl!
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i naprawa spłuczekPodsumowanie
- Jeśli przycisk spłuczki nie odbija, najczęstszymi przyczynami są awarie zaworu spustowego, zaworu napełniającego, zabrudzenie membrany, niewłaściwe ustawienie pływaka lub uszkodzenie samego przycisku.
- W przypadku konieczności wymiany przycisku, należy pamiętać o dopasowaniu go do modelu spłuczki.
- Niekiedy nie jest konieczna wymiana poszczególnych elementów, a jedynie wystarczy dokładne wyczyszczenie uszczelek lub membrany.
- Aby przeciwdziałać problemom z działaniem spłuczki, pamiętaj o odpowiedniej konserwacji. Czyść spłuczkę octem raz w miesiącu, sprawdzaj stan uszczelek i membrany oraz kontroluj poziom wody.
- Jeśli chcesz, aby naprawą spłuczki zajął się sprawdzony hydraulik, skorzystaj z oferty usterka.pl.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Gdy przycisk spłuczki nie odbija, warto sprawdzić stan membrany, uszczelki przy zaworze spustowym, jak również położenie pływaka. Powodem bywa również uszkodzenie samego przycisku spłuczki i konieczna będzie jego wymiana.
Należy skontrolować poziom pływaka, stan uszczelek przy wlocie wody i zaworze spustowym, jak również sprawdzić membranę w zaworze napełniającym pod kątem zabrudzeń oraz osadów kamiennych. Być może będzie konieczna wymiana uszczelek lub dostały się pod nie zanieczyszczenia i po ich usunięciu spłuczka będzie działać prawidłowo. W przypadku membrany, warto wymoczyć ją w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu.
Jeśli ze spłuczki leci woda, warto sprawdzić położenie pływaka – zbyt niski lub wysoki poziom pływaka może powodować wycieki. Ponadto należy skontrolować stan membrany i uszczelki przy zaworze spłukującym.
Najczęściej powodem jest zła regulacja pływaka mechanizmu zamykającego dopływ wody do spłuczki. Aby wyregulować poziom pływaka, należy użyć śruby znajdującej się pod dopływem wody do spłuczki.